| امروز یکشنبه, ۱۱ خرداد , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:


کتاب فلسفه هنر و زیبایی منتشر شد

کتاب فلسفه هنر و زیبایی به کوشش حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابوالحسن غفاری به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، فلسفه هنر و زیبایی از اقسام فلسفه مضاف به شمار می‌رود، که در آن از ماهیت و‌ چیستی‌ هنر و زیبایی، معرفی و تبیین مبانی‌ و اصول فلسفی و عقلی هنر و زیبایی بحث می‌شود. در حکمت اسلامی نگاشته مستقلی درباره فلسفه هنر پدید نیامده است. اما با عنایت به مبانی حکمت اسلامی، مباحث ارزشمندی مرتبط با فلسفه هنر می‌باشد که منبع ارزشمندی برای اصطیاد و استنباط اصول و مبانی هنر اسلامی است. این نگاشته درصدد است گامی هرچند کوچک در تولید «حکمت هنر اسلامی» بردارد.

مقالات کتاب فلسفه هنر و زیبایی از دو بخش به شرح زیر تشکیل شده است:

در بخش نخست ماهیت هنر و نسبت آن با دین، روش‌شناسی هنر اسلامی، رابطه هنر با فقه اسلامی، نقش هنر در حیات معقول، تفاوت هنر اسلامی با غیر آن و مسایلی که در تاسیس هنر اسلامی باید لحاظ گردد، بررسی شده است.

در بخش دوم درباره مسئله زیبایی و ابتهاج که از عناصر کلیدی در هنر و از مسایل مهم فلسفه است بحث شده است، در این بخش حقیقت و ماهیت زیبایی از منظر حکما، به‌ویژه حکمای اسلامی، ملاک‌های زیبایی و علم‌الجمال اسلامی تحلیل شده است. مقالات این مجموعه در پانزده گفتار تنظیم شده است.

کتاب فلسفه هنر و زیبایی، به کوشش حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابوالحسن غفاری، با قیمت ۳۶،۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عرضه گردیده است.

انتهای پیام/

کد خبر : 69890
تاريخ ثبت خبر : ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۳:۰۳
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)