| امروز جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

به قلم محمداسماعیل توسلی؛


کتاب «تحلیل ماهیت پول و بنیان‌های اعمال سیاست پولی در اقتصاد اسلامی» منتشر شد

کتاب «تحلیل ماهیت پول و بنیان‌های اعمال سیاست پولی در اقتصاد اسلامی» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمداسماعیل توسلی، از سوی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از ایکنا، این کتاب با ارائه تحلیل «مال اعتباری» از ماهیت پول به این نتیجه رسیده است که نهاد تعیین‌کننده سیاست پولی در نظام اسلامی دِین است و دین هدف اصلی سیاست پولی را به حکم اولی «حفظ ارزش پول» قرار داده است.

 

این کتاب در شش فصل تدوین شده است. در فصل اول به مهم‌ترین حقایق پولی، بانکی، عرفی و شرعی پرداخته و در فصل دوم مهم‌ترین تحلیل‌های ماهیت پول را مورد بررسی و نقد قرار داده است.

 

در فصل سوم ارائه تحلیل جدید از ماهیت پول با عنوان (مال اعتباری) و در فصل چهارم ضابطه‌مند کردن سیاست‌های پولی در نظام اقتصادی اسلام را به بحث نشسته است.

 

فصل پنجم این کتاب را محدودیت‌ها و مسئولیت‌های دولت اسلامی در پولی کردن کسر بودجه تشکیل می‌دهد و در فصل ششم قوانین پولی و بانکی کشور و ارائه پیشنهادهای اصلاحی در راستای افزایش استقلال بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

اعمال سیاست‌های پولی در ایران اسلامی با چندین چالش عمده مواجه است؛ از جمله این چالش‌ها مبهم بودن نهاد تعیین‌کننده سیاست پولی و هدف اصلی آن در نظام اقتصادی اسلام است. این چالش‌ها به صورت روش‌مند حل نخواهند شد مگر اینکه در مرحله موضوع‌شناسی تحلیلی جامع از ماهیت پول وجود داشته باشد. کتاب حاضر با ارائه تحلیل «مال اعتباری» از ماهیت پول به این نتیجه رسیده است که نهاد تعیین‌کننده سیاست پولی در نظام اسلامی دِین است و دین هدف اصلی سیاست پولی را به حکم اولی «حفظ ارزش پول» قرار داده است.

 

در نتیجه دولت در پولی کردن کسر بودجه با محدودیت مواجه است. از این‌ رو بانک ‌مرکزی در نظام اسلامی باید بر وظیفه اصلی‌اش یعنی حفظ ارزش پول پافشاری کند و دیگر نهادهای نظام به‌ویژه قوه مجریه با انضباط مالی او را در انجام مأموریتش یاری کنند. ضمن اینکه اصلاح همه جانبه قوانین پولی کشور در جهت افزایش استقلال بانک مرکزی گامی مهم و اساسی در این راستا است.

 

یادآور می‌شود این کتاب در۱۸۰ صفحه و با قیمت ۶۷۰۰۰ ریال روانه بازار شده است.

 

علاقمندان می‌توانند جهت مطالعه صفحات ابتدایی این کتاب به این نشانی مراجعه کنند.

 

 انتهای پیام/

 

کد خبر : 24842
تاريخ ثبت خبر : ۶ تیر ۱۳۹۵
ساعت بارگزاری خبر : ۱۲:۴۵
برچسب‌ها

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)