| امروز یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛


چاپ مجدد کتاب «گونه‌شناسی فکری سیاسی حوزه علمیه قم»

كتاب گونه‌شناسی فکری ـ سیاسی حوزه علمیه قمدرصدد است تا گونه‌شناسی روحانیت حوزه علمیه قم را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کتاب گونه‌شناسی فکری ـ سیاسی حوزه علمیه قم درصدد است تا گونه‌شناسی روحانیت حوزه علمیه قم را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد.

بر خلاف صورت‌بندی روحانیت در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی به دو گروه منزوی و فعال،‌ امروزه این نهاد به تنوعات زیادی از درون دچار شده است. دلیل این امر را باید در مواجهه‌ آنان با جزییات مدنیت سیاسی و نیز حضورشان در ارکان مختلف حکومت دینی جستجو کرد. شناخت این تنوعات برای آنان که از نمای نزدیک تحولات سیاسی و اجتماعی نهاد متولی دین را دنبال می‌کنند ارزش بسیاری دارد. این اثر بدون اینکه به همه جنبه‌های این بررسی بپردازد تنها می‌کوشد روایت و موضع روحانیت حوزه علمیه قم در قبال نظم سیاسی و دینی را معرفی و مناقشات کانونی و در حاشیه آنان درباره سرشت و سیرت نظم دینی در سال‌های پیش از ظهور را مورد واکاوی و تحلیل خود قرار دهد.

چاپ دوم کتاب  گونه‌شناسی فکری سیاسی حوزه علمیه قم نتیجه تلاش علمی عبدالوهاب فراتی است که در گروه سیاست پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سامان یافته و شامل چهار فصل به شرح زیر است:

فصل اول: کلیات و تمهیدات نظری

فصل دوم: روحانیت و تحول در اندیشه

فصل سوم: روحانیت و نظم های سیاسی کانونی  

فصل چهارم: در هم ریختگی‌های نظری یا برش‌های طولی در حوزه علمیه قم

goneshenasi-hoze-b

چاپ دوم کتاب گونه‌شناسی فکری سیاسی حوزه علمیه قم اثر عبدالوهاب فراتی، با قیمت ۳۵،۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب میتوانند به‌ وبگاه سازمان انتشارات پژوهشگاه مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 

کد خبر : 38633
تاريخ ثبت خبر : ۲۲ دی ۱۳۹۵
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۴۷
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)