| امروز چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

معرفی کتاب؛


چاپ ششم کتاب «سر دلبران» درباره فضائل امیرالمومنین علی(ع)

کتاب «سر دلبران» درباره فضائل امیرالمومنین علی(ع)، نوشته محمد صدیق منشاوی و با ترجمه و تحقیق حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین محمود محققیان از سوی دفتر نشر معارف به چاپ ششم رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، کتاب «سر دلبران» درباره فضائل امیرالمومنین علی(ع)، نوشته محمد صدیق منشاوی و با ترجمه و تحقیق حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین محمود محققیان از سوی دفتر نشر معارف به چاپ ششم رسید.

کتاب «سر دلبران» گزیده و ترجمه کتاب «100 قصه از زندگی امام علی(ع)» نوشته محمدصدیق منشاوی ـ قاری مشهور و بزرگ مصری ـ است؛ نویسنده با اینکه از اهل سنت است، فضایل امیرالمؤمنین(ع) را در قالب این کتاب گردآوری کرده است.

در مقدمه این کتاب، محمد صدیق منشاوی، می ‏‌نویسد: «امیرالمومنین، چهارمین خلیفه، ابوتراب، علی ابن ابی‏طالب، که نواده کعب بن غالب است، او هاشمی النسب و قریشی الحسب و پسر عموی پیامبر(ص) و دامادش است، اوست همسر فاطمه زهرا؛ محبوبه پیامبر، پدران و اجدادی با عظمت دارد و فرزندانی چون حسنین(ع) دو ماه فروزان و جگر گوشه‏‌ های رسول خدا؛ پدرش ابوطالب سید البطحاء و اهل الثنا و حامل الواست، مرد باعظمتی که سر پیامبر شد، وقتی گرد یتیمی بر چهره‌‏اش نشست، او را پرورش داد و یار و یاور دوران بعثت بود، مادر بزرگوارش فاطمه بنت اسد، زنی پاک دامن و پرهیزکار و مهربان از بنی‏ هاشم که از پیشگامان در اسلام است، رسول اکرم(ص) به دیدار او می‌‏ رفت و در هنگام مرگ او را در پیراهن خود کفن کرد، سپس با چشمانی اشکبار بر او نماز گذارد و با او وداع کرد.»

او ادامه می‌‏ دهد: «علی در منزل پیامبر رشد کرد و ایشان خود به تربیتش همت گمارد، لذا متخلّق به اخلاق پیامبر و متصف به صفاتش گشت، دین را از سر چشمه گرفت و سیراب گشت، با فطرتی پاک و بی ‏آلایش و نفسی راضی و مرضی هیچ‏گاه به پرستش بت و سنگ و چوب آلوده نشد و راه شیطان را نپیمود، علی صورتی زیبا و سیرتی ملیح داشت، نه قد بلند و نه کوتاه قامت بود، قلبی محکم و بدنی استوار و قوی، محاسنی پر پشت و قیافه ای بشّاش و خوش‌رو از ویژگی های او بود، چشمانی نافذ و بلند پیشانی می نمود، علی متواضعانه لباس می پوشید و مانند فقراء ردایی کوتاه به تن می کرد.»

صدیق منشاوی ادامه می‏‌دهد: «علی علیه السلام مناقبش بی‏ شمار و خصلت‏ هایش باشکوه، شمایلش نیکو، فضائلش پسندیده، صفاتش زیبا و صاحب کرامات بود، او امام عارفان و قدوه عاملان و پیشوای فصیحان و تاج بلیغان و شیر بیشه خطیبان در شهر علم و کوه حلم است، نور از او می ‏بارد و حکمت از او به سخن می ‏‌آید، امامی است عادل که حکم نمی ‏‌کند به باطل و رد نمی ‏کند سائل را، بلند نظر است و بسیار پُرتوان، شجاع شجاعان و پهلوان پهلوانان و شکننده کمر ستمگران است، کسی با او در دنیا در نیاویخت الا اینکه شکست خورد و با او مبارزه نکرد الا اینکه کشته شد.»

مترجم در پاورقی این کتاب می ‏نویسد: وقتی از کتابفروشی که در شهر مکه این کتاب را از او خریدم درباره نویسنده سئوال کردم او گفت همان محمد صدیق منشاوی مشهور، قاری بزرگ قرآن و نویسنده کتابهایی درباره ابوبکر، عمر و عثمان است.

این کتاب شباهت ‌های اعتقادات و علایق ملت ایران و مصر به امیرالمؤمنین(ع) را به خواننده مشخص می ‌سازد و خدمتی در جهت تقریب مذاهب اسلامی و نزدیکی دو ملت است. روش ترجمه، محتوایی است. این کتاب فاقد فهرست منابع دقیق بوده و لذا مترجم از منابع قدیمی و متقن اهل سنت و شیعه، مصدریابی کرده است. این کتاب از یک مقدمه و ۷۴ روایت داستانی درباره زندگی حضرت علی(ع) تشکیل شده است.

مشخصات

چاپ ششم کتاب «سر دلبران» در ۱۳۲ صفحه، دو رنگ، با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه و با قیمت ۶۰۰۰ تومان، در تابستان ۱۳۹۷ از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد. برای تهیه این کتاب و دیگر محصولات دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.

انتهای پیام/

کد خبر : 72547
تاريخ ثبت خبر : ۳۱ تیر ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۳:۵۶
برچسب‌ها, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)