| امروز دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

محمد حسین مختاری مطرح کرد:


نقش تأثیرگذار امر به معروف در ظهور مردم‌سالاری دینیِ موفق

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: برای بروز و ظهور مردم سالاری دینیِ موفق در جامعه باید نقش مردم را نسبت به امر به معروف و نهی از منکر پررنگ کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، سمینار بین المللی «امر به معروف و نهی از منکر در بستر مردم سالاری دینی» با حضور هیئت تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی و با سخنرانی محمد حسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در دانشگاه سونان کالیجاکای اندونزی برگزار شد.

در این سمینار که اساتید از جمله اساتید رشته های علوم اسلامی، روسای دانشکده ها و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی این دانشگاه حضور داشتند؛ مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، آخوند نوری زاد امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس، ابراهیمیان معاون پژوهشی دانشگاه و شخصیت های اندونزیایی به ایراد سخن پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حسین مختاری؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه در این سمینار طی سخنانی با اشاره به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث گفت: این فریضه در متون دینی ما به ویژه دستورات قرآنی وجود دارد و در احادیث معتبر بر آن تأکید شده است.

وی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر فقط از طرف حاکمان به مردم نیست، افزود: مردم نیز با اجرای امر به معروف و نهی از منکر نقش مهمی در ترویج دموکراسی و مردم سالاری دینی دارند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: بنابراین اگر بخواهیم مردم سالاری دینیِ موفق در جامعه بروز و ظهور پیدا کند حتما باید نقش مردم را نسبت به ترویج امر به معروف و نهی از منکر در مسئولان در قالب های مختلفی که مردم می توانند در جامعه اسلامی حضور پیدا یابند، پر رنگ کنیم.

مختاری با اشاره به نقش دانشگاه مذاهب اسلامی در تقویت گفتمان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مبتنی بر مردم سالاری دینی نیز خاطرنشان کرد: این دانشگاه با توجه به رسالتش نقش موثری در ایجاد وحدت میان مسلمین و همچنین با پیروی از دستورات مقام معظم رهبری نسبت به اینکه وحدت و گفتمان تقریب به ویژه در جهان اسلام مهم است نقش کلیدی دارد و می‌تواند جامعه اسلامی را کمک کند تا به سمت مطلوب برود.

وی بیان داشت: توصیه دانشگاه مذاهب اسلامی و مسئولیت آن نسبت به تقویت این امر مهم یعنی تقویت وحدت و گفتمان آن در جامعه اسلامی در بستر مردم‌سالاری دینی است.

نقش موثر علمای اهل سنت ایران در تحقق مردم سالاری دینی

در ادامه آخوند عبدالباسط نوری زاد؛ امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس نیز نقش علمای اهل سنت در تحقق مردم سالاری دینی با توجه به حضور موثرشان در عناصر دموکراسی در ایران همچون مجلس و شوراهای اسلامی را مهم و اثرگذار توصیف کرد و گفت: علاوه بر نهادهای دینی مثل نماز جمعه و جماعت در نهادهای سیاسی نیز همچون مجلس شورای اسلامی اهل سنت حضور موثر دارند.

 وی در ادامه گزارشی از وضعیت اهل سنت در ایران را تبیین کرد.

اضلاع سه گانه امر به معروف و نهی از منکر در قانون اساسی

 دکتر حجت الله ابراهیمیان معاون پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این سمینار به موضوع امربه معروف و نهی از منکر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و بیان داشت: جامعه اسلامی بر خلاف جامعه غربی دو بعد مادی و معنوی را مد نظر دارد لذا در جامعه اسلامی که بعد معنوی دارد، امر به معروف و نهی از منکر معنا پیدا می‌کند و تبلور آن در جامعه اسلامی مبتنی بر بعد معنوی است.

وی به اصل هشتم قانون اساسی که تاکید بر بحث امر به معروف و نهی از منکر دارد اشاره کرد و افزود: امر به معروف ونهی از منکر مردم نسبت مردم، مردم نسبت به حاکمان و حاکمان نسبت به مردم به عنوان اضلاع سه گانه آن است که در قانون برآن تاکید شده است. در موضوع نظارت مردم بر اعمال حاکمان، امر به معروف و نهی از منکر خود را بیشتر نشان می دهد و مردم در قالب های مختلف موضوع را بیشتر تبیین می کنند و امر به معروف و نهی از منکر تبلور پیدا می کند.

انتهای پیام/

کد خبر : 74271
تاريخ ثبت خبر : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۱۵
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)