| امروز چهارشنبه, ۲۰ فروردین , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

با سخنرانی دو عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی؛


عوامل توسعه و شکل‌گیری تمدن اسلامی از منظر قرآن بررسی شد

سمینار بین المللی «توسعه علوم برای تمدن نوین اسلامی» در دانشگاه اسلامی سوماترای اندونزی با ارائه مقاله و مشارکت اعضای هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت الاسلام شاکری و خانم دکتر زرسازان از اعضای هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی در سمینار بین المللی توسعه علوم برای تمدن نوین اسلامی در دانشگاه اسلامی سوماترای اندونزی که با استقبال اساتید و دانشجویان دانشکده الهیات دانشگاه رادان فتح روبرو شد به ارائه مقالات خود پرداختند.

۱۱ ویژگی مهم در شکل گیری یک تمدن اسلامی قوی برای ایجاد صلح پایدار از نگاه قرآن کریم

ابتدا حجت الاسلام شاکری با مقاله ای تحت عنوان  ویژگی های تمدن نوین اسلامی از نگاه قرآن در ایجاد صلح پایدار در میان کشورهای اسلامی  سخنرانی کرد.

وی به مفاهیم تمدن و تمدن اسلامی اشاره کرد و ویژگی های جامعه متمدن را از منظر قرآن کریم برشمرد و گفت: بنای تمدن اسلامی بر قوانین، حیات ایمانی متکی بر نگرش توحیدی، عقلانیت، معرفت، علم و دانش اندوزی، اجرای عدالت، تسامح و تساهل، آزادی، امنیت گستری، پایبندی به ارزشهای اخلاقی و فرهنگی، وحدت و انسجام و اقتدار اقتصادی ازجمله ویژگی‌هایی است که قرآن کریم در جهت شکل گیری یک تمدن اسلامی قوی برای ایجاد صلح پایدار در کشورهای اسلامی برشمرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه به ارتباط این موارد ۱۱ گانه با بحث تقریب و وحدت اسلامی اشاره کرد و از دانشگاه مذاهب اسلامی به عنوان نمونه ای از همزیستی مسالمت آمیز دانشجویان و اساتید اهل سنت و شیعه در کنار یکدیگر توضیحاتی ارائه داد که مورد توجه و تشویق آنها قرار گرفت.

مهمترین عوامل توسعه از منظر قرآن کریم

 در ادامه این سمینار خانم دکتر زرسازان عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز مقاله خود را با عنوان واکاوی علل توسعه از منظر قرآن کریم در ایجاد صلح جهانی  به صورت پاورپوینت و به زبان عربی ارائه کرد.

وی در این مقاله یکی از مسائل مهم برای رسیدن به صلح و آرامش در جهان را رشد و توسعه بشر در جنبه های مختلف عنوان کرد و گفت: چراکه دشمنی و جنگ و خونریزی چیزی جز عدم رشد و توسعه نیافتگی ندارد لذا مهمترین هدف انبیای الهی و دین مبین اسلام رشد و توسعه فردی و اجتماعی در ابعاد مادی و معنوی در جهت برقراری صلح صلح جهانی بوده است.

زرسازان یادآور شد: وقتی واژه توسعه به کار برده می شود بیشتر توسعه اقتصادی به ذهن می‌رسد در حالی که خداوند در چندین آیه قرآن کریم می فرماید:  لایکلف الله نفسعا الا وسعها  به عقیده برخی مفسرین یعنی خداوند هیچ تکلیفی بر نفس نداشته مگر وسعت و توسعه دادن آن،  لذا در لسان قرآن کریم توسعه هم بعد معنوی دارد و هم مادی که در این مقاله عوامل آن را با استناد به قرآن کریم بررسی کردیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: تقویت ایمان و تجهیز به تقوا، تربیت نیروهای متخصص و کاردان، داشتن هدف، آینده نگری، مشورت و هم اندیشی، صبر و استقامت در این مسیر، سعی و تلاش، شکر و سپاس گزاری، انفاق و بخشش و طلب آمرزش از جمله عوامل توسعه از منظر قرآن کریم است.

انتهای پیام/

کد خبر : 75931
تاريخ ثبت خبر : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۲:۴۹
برچسب‌ها, , , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)