| امروز یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

مدیرعامل سازمان فرهنگی ـ سیاحتی کوثر:


صنعت گردشگری مطمئن‌ترین گزینه برای تحقق اقتصاد مقاومتی

علی عباس کمری با بیان اینکه در کشور ما هم پس از نفت، مهم‌ترین، معتبرترین و مطمئن‌ترین گزینه برای تحقق اقتصاد مقاومتی، صنعت گردشگری است، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز در حوزه گردشگری تأکید فرموند که باید کاری کرد که میزان گردشگر کشور به ۲۰ میلیون نفر برسد، اما تنها ۴ تا ۵ میلیون نفر وارد کشور می‌شوند، لذا تلاش در جهت افزایش این میزان کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از ایکنا، علی عباس کمری، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره سازمان فرهنگی ــ سیاحتی کوثر، در گفت‌وگویی درباره فعالیت‌های فرهنگی این سازمان و میزان توجه به سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در این برنامه‌های فرهنگی گفت: این سازمان بیشتر در حوزه گردشگری، توریسم و هتلداری فعالیت می‌کند و در حال حاضر در همین راستا، ۷ مجتمع فرهنگی ـ سیاحتی در بندرانزلی، رامسر، تهران، کردان کرج و سه هتل قدس، ثامن و امام رضا(ع) در مشهد و هتل شاهد در قم دارد. همچنین آژانس مسافرتی شاهدان کوثر و چاپخانه کوثر از دیگر مجموعه‌های این سازمان هستند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین هدف این سازمان، نگهداری و به‌سازی این مراکز و ارائه خدمات کیفی‌تر به جامعه هدف بنیادشهید و امور ایثارگران در حوزه حمایت از اردوهای فرهنگی و مسافرت‌های داخلی این جامعه است. شاید از یک منظر فعالیت‌های ما، یک فعالیت لوکس تلقی شود اما از منظر مهمتر، این یک فعالیت در حوزه اوقات فراغت و تأمین آن به بهترین شکل ممکن است.

کمری اظهار کرد: گذراندن اوقات فراغت و ایجاد تفریح سالم و سفر کردن مسائلی است که هر انسانی در هر نقطه دنیا به آن نیاز دارد. از آنجا که ما در یک کشور اسلامی زندگی کنیم و مبنای زندگی و فعالیت‌های ما برگرفته از آموزه‌های اسلامی و قرآنی است، قرآن به عنوان دستورالعمل زندگی مسلمانان، می‌تواند ما را از آسیب‌ها و خطرات دور کرده و به رشد و موفقتی مورد نیاز برساند و این در حوزه سفر، پذیرایی از مسافران، تامین اوقات فراغت و ایجاد آسایش برای مهمانان نیز صدق می‌کند و جزو اولویت‌های ماست.

مدیر عامل سازمان فرهنگی ـ سیاحتی کوثر با بیان اینکه چه بهتر است که این آسایش و آرامش بر مبنای اصول اسلامی و قرآنی باشد، گفت: یکی از این اصول که در مجموعه هتل‌های کوثر مورد توجه است احترام به محیط زیست به عنوان یک موهبت الهی است. از دیگر اصول ما توجه به گردشگری حلال است و می‌خواهیم یک رابطه درست و مبتنی بر سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی میان میزبان و مسافر ایجاد کنیم. توصیه همیشگی من به همکارانم در مجموعه هتل‌های کوثر این است که اگر قرار است خدمتی ارائه شود باید در چارچوب یک الگوی مشخص باشد که آن هم الگوی اسلامی و قرآنی است.

وی افزود: به عبارتی مهمانی که وارد مجموعه هتل‌های کوثر می‌شود باید پس از مدتی حضور این تمایز و تفاوت را به خوبی لمس و احساس کند. در واقع نباید در مجموعه هتل‌های کوثر صرفا اقامت فروخته شود بلکه آنچه مهمتر است فروش آسایش، آرامش، لذت و تقویت روابط اجتماعی و دوستانه است به نوعی که مسافران و مهمانان با میزبان احساس نزدیکی کرده و خود را جزو یک خانواده احساس کنند. در فرهنگ و سنت‌های اسلامی و ایرانی، مهمان جایگاه مهمی دارد و میزبان تلاش می‌کند تمام خوبی‌ها و امکانات در خانه را در اختیار مهمان قرار دهد و بالاترین سطح آرامش، احترام و توجه را برای مهمان خود فراهم آورد.

کمری یادآور شد: اساسا قرآن تأکید فراوانی بر سفر کردن دارد و حتی برای خروج از بن‌بست‌های اقتصادی و اجتماعی به سفر توصیه می‌کند و سفر را به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم تجربه‌اندوزی مطرح می‌کند. بنابراین ایکنا می‌تواند در این مسئله کمک‌های بسیاری به این سازمان کرده و ما هم می‌توانیم از این طریق، اصول و نحوه فعالیت‌های خود را به جامعه معرفی کنیم و به این وسیله می‌توان مفهوم گردشگری حلال و سبک زندگی سالم را در جامعه گسترش داد و جامعه را با آن بیش از پیش آشنا کرد.

کمری درباره اهمیت فعالیت‌های این سازمان در حوزه گردشگری و توریسم و نقش آن در تحقق اقتصاد مقاومتی به ویژه در جهت ایجاد اشتغال آن هم در شرایط تحریم گفت: برنامه‌های سازمان بسیار مفصل است و سال گذشته سند راهبردی را با همین نگاه توجه به اقتصاد مقاومتی تدوین و بازنویسی کردیم که یک برنامه بیست ساله است و در واقع مبنای این سند اقتصاد مقاومتی است.

وی تأکید کرد: پس از مطالعات فراوانی که در کشورهای مختلف صورت گرفته مهم‌ترین منبع و صنعت برای پیشرفت، صنعت توریسم و گردشگری شناخته شده است. قطعا در کشور ما هم پس از نفت، مهم‌ترین، معتبرترین و مطمئن‌ترین گزینه برای تحقق اقتصاد مقاومتی، صنعت گردشگری است. در این حوزه ما به دلیل نعمات خدادای، نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان نداریم. به عنوان نمونه شهر دوبی و تعداد گردگشران آن را در نظر بگیرید و آن را با شهر‌های زیبایی مانند رامسر، کتالم، بندرانزلی، اردبیل و …مقایسه کنید. آنها میلیاردها دلار هزینه می‌کنند که کوه بسازند، درخت بکارند و… اما در کشور ما آنقدر منابع و نعمات طبیعی زیاد است که دیده نمی‌شود. این دارایی‌ها در صنعت اکوتوریسم، گردشگری سلامت، طبیعت‌گردی، پرنده‌نگری، تالاب‌ها، کوه‌ها، دریاها، اقوام، زبان‌ها و غذاهای مختلف، همگی مسیرهای گردشگری هستند و در جذب توریسم مؤثر است.

کمری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب نیز در حوزه گردشگری تأکید فرموند که باید کاری کرد که میزان گردشگر کشور به ۲۰ میلیون نفر برسد، گفت: اما از این ۲۰ میلیون نفر تنها ۴ تا ۵ میلیون نفر وارد کشور می‌شود و لذا تلاش در جهت افزایش این میزان کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی است، زیرا حوزه گردشگری، یکی از منابع درون‌زا و برون‌نگر است و حوزه‌ای نیست که نیاز به وارد کردن داشته باشد و کار صادرات را برای ما انجام می‌دهد. ورود هر گردشگر به کشور، ۷ شغل ایجاد می‌کند و ارز را به کشور وارد می‌کند.

مدیر عامل سازمان فرهنگی ـ سیاحتی کوثر عنوان کرد: همچنین صنعت توریسم نقش مهمی در انتقال مسائل فرهنگی دارد و اصلا تنها صنعت بین‌رشته‌ای است که می‌تواند با همه صنایع مرتبط باشد. صنعت حمل و نقل یکی از زیرساخت‌های گردشگری است. مسائل بهداشتی و توسعه بیمارستانی می‌تواند زیرساخت‌های گردشگری سلامت را ایجاد کرده و در این حوزه اشتغالزایی کند. صنایع دستی که هر فردی در کشور می‌تواند یک تولید در این زمینه داشته باشد، برای گردشگران جذاب است و می‌تواند برای منابع داخلی ما سودآور باشد. همه این موارد هزاران شغل و درامد ایجاد کند. از این منظر به جرئت می‌توان گفت توسعه گردشگری می‌تواند بخش عمده مشکل بیکاری در کشور را حل کند و در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش شایانی ایفا کند.

وی تصریح کرد: خواهش من از مسئولان و تصمیم‌سازان این است که توجه بیشتری به حوزه گردشگری کنند، چون حقیقتا این بخش مغفول مانده است و کمترین بودجه در سال گذشته و امسال برای حوزه گردشگری در نظر گرفته شد در حالی که این بخش می‌تواند نجات‌دهنده اقتصاد امروز کشور بوده و محدودیت‌ها را از پای اقتصاد بردارد و درآمد سوداور و کم‌هزینه‌ای را نصیب کشور کند.

کمری افزود: جوانان ما امروز نیاز به شغل دارند و فراتر از سطح درآمدی، برای جوان داشتن شغل مهم است. از این زاویه نیز از طریق حوزه گردشگری می‌توان بیشترین میزان شغل را ایجاد کرد و این مهم‌ترین بحث ما در جامعه هتلداران است. متاسفانه در کشور به جای اینکه به هتلداران و فعالان در حوزه گردشگری کمک شود، یارانه بدهند و مالیات نگیرند، برعکس عمل می‌شود به شکلی که در سال گذشته ۷۰ تا ۸۰ هتل در یکی دو شهر کشور بسته شدند و همین الان بسیاری از هتل‌های کشور ورشکسته شده‌اند و این به دلیل آن است که سیاستگذاران، مجریان و قانونگذاران کشور به این حوزه توجه نمی‌کنند در حالی که باید برای این حوزه تسهیلات ویژه‌ای دیده شود و به کمک این صنعت بیایند تا فعال شود. باز هم تأکید می‌کنم این حوزه محقق‌کننده اقتصاد مقاومتی است و هم می‌تواند اقتصاد کشور را از بن‌بست خارج کند.

انتهای پیام/

کد خبر : 74523
تاريخ ثبت خبر : ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۲:۱۴
برچسب‌ها, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)