| امروز دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸ |
سرخط خبرها:

معرفی کتاب؛


توصیف حیات علمی امام محمد باقر(ع) در کتاب «شکافنده دانش»

کتاب شکافنده دانش (امام محمد باقر(ع)) به قلم رسول جزینی توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سامان یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ در سالروز شهادت مظلومانه امام محمد باقر(ع) به معرفی اثر ارزشمند «شکافنده دانش» نوشته رسول جزینی می پردازیم.

این اثر دفتری از مجموعه دفاتر حیات علمی امامان معصوم(ع) است که در گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به پژوهشگاه سامان یافته و در دسترس علاقمندان قرار دارد.

امام محمدباقر(ع)، تدریس نظام‌مند و عمومی فقه شیعه را آغاز کرد و زمینه شکل‌گیری مکتب فقهی اهل بیت را به دست امام صادق(ع) فراهم کردند. ایشان از طریق بیان قواعد کلی استنباط و آموزش علمی روش‌های صحیح فهم احکام به اصحاب شایسته خود، پایه‌های تکوین فقه استدلالی شیعه، بدون استفاده از رأی و قیاس را فراهم آوردند.

در بخشی از پیشگفتار این اثر می‌خوانیم:

«هر مذهبی برای بقا و ترویج خود، به اصول اعتقادی و عملی روشن نیاز دارد و باید پاسخگوی انواع نیازهای پیروان خود باشد؛ از این رو ضروری بود امامن معصوم (علیه السلام) به عنوان جانشینان پیامبر خاتم (ص)، طی یک نهضت علمی مستمر و از طریق تربیت شاگردان مستعد، به تدوین، تبیین و ترویج علوم مرتبط با شریعت اسلام اقدام کند. در این میان، دوره امام باقر(ع) و فرزند بزرگوار ایشان امام صادق(ع) را می‌توان نقطه عطف تاریخ تشیع در تبیین معارف دینی دانست.

امام باقر(ع) با توجه به شرایط و نیاز فرهنگی دوره خود، در راستای حفظ و صیانت دین اسلام و احیا و گسترش معارف اسلامی، سه هدف عمده را پیگیری کردند: اول آنکه به تبیین و گسترش معارف اسلامی و تصحیحی اشتباهات پرداختند؛ دوم اینکه با تربیت شاگردانی برجسته، به گسترش و حفظ این معارف الهی پرداختند و در نهایت آنکه، با تعالیم گسترده و ارزشمند خود در علوم مختلف اسلامی، زمینه ساز گسترش فعالیت‌های علمی و فرهنگی امام صادق(ع) شدند.»

کتاب امام محمد باقر(ع) شکافنده دانش، در سه فصل به توصیف حیات علمی امام باقر(ع) پرداخته است. فصل اول: نگاهی اجمالی به زندگی امام محمد باقر(ع) و اوضاع سیاسی و علمی عصر ایشان، فصل دوم: دیدگاه‌های امام محمد باقر(ع) در تبیین علوم اسلامی و فصل آخر به اقدام‌های آموزشی و عملی امام محمد باقر(ع) در گسترش علوم اسلامی اشاره داشته است.

کتاب شکافنده دانش (امام محمد باقر(ع)) به قلم رسول جزینی در ۱۸۴ صفحه سامان یافته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب می‌توانند به وبگاه رسمی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مراجعه کنند.

انتهای پیام/

کد خبر : 74612
تاريخ ثبت خبر : ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۵۵
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)