| امروز دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸ |
سرخط خبرها:

معرفی کتاب؛


انتشار عقل عملی و کارکرد آن در حکمت عملی از دیدگاه صدرالمتـألهین

کتاب «عقل عملی و کارکرد آن در حکمت عملی از دیدگاه صدرالمتألهین» به قلم حجت الاسلام و المسلمین جمال سروش و به همت انتشارات موسسه امام خمینی(ره) منتشر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، کتاب «عقل عملی و کارکرد آن در حکمت عملی از دیدگاه صدرالمتـألهین» به قلم حجت الاسلام و المسلمین جمال سروش و به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

انسان با عقل نظری وارد اعتقادات می شود و در ادامه با استنباطات و ادراکات جزئی عقل عملی، نخست در مسیر شریعت و سپس در راه اخلاق و سرانجام در طریق عرفان گام برمی دارد و به‌ترتیب عدالت صغرا و سپس عدالت کبرا و درنهایت فنا و قرب الهی را احراز می کند.

این کتاب دارای شش فصل بوده و در قلمروی فلسفه اخلاق تالیف شده است. هدف اصلی نویسنده ارائه تعریف و کارکرد عقل عملی از نظر ملاصدرا بوده و نویسنده در ابتدای این کتاب مفاهیم محوری را در واقع توضیح می دهد که شامل معنای عقل، معنای کارکرد، معنای حکمت و عقل عملی است.

فصل نخست کتاب تاریخچه بحث است که ضمن مقدمه مباحث مهمی از سقراط، افلاطون، ارسطو، فارابی، ابن مسکویه و سایر اندیشمندان فیلسوف و اندیشمندان مسلمان مانند علامه طباطبایی، امام خمینی(ره)، شهید مطهری، آیت الله مصباح یزدی و سایر استادان را طرح بحث می کند.

فصل دوم کتاب نفس و مراتب آن نام دارد که تعریف نفس، ضرورت تعدد قوا، قوای نفس و قوای نفس انسانی از مباحث مطرح شده در این فصل است.

فصل سوم این کتاب تعریف عقل نظری و علمی و مقایسه آن دو است که ابتدا تعریفی از عقل نظری ارائه می دهد و سپس عقل عملی و دیدگاه اختلافیون در این بین و اختلاف این دو را به طور مشروح توضیح می دهد.

فصل چهارم کتاب عقل نظری است که نسبت عقل نظری با حکمت، نفس، بدن و کارکردهای عقل نظری را به طور کامل توضیح داده است.

فصل پنجم درباره عقل عملی است و فصل ششم دارای عنوان کارکرد عقل عملی در حکمت عملی از نظر ملاصدرا بوده و در انتهای کتاب جمع بندی بحث و در نهایت موضوع را خاتمه داده است.

کتاب «عقل عملی و کارکرد آن در حکمت عملی از دیدگاه صدرالمتـألهین» در۲۹۶صفحه و به قیمت۱۱هزارتومان روانه بازار نشر شد.

انتهای پیام/

کد خبر : 68446
تاريخ ثبت خبر : ۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۲:۴۵
برچسب‌ها, , , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)