| امروز چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ |
سرخط خبرها:

از سوی مؤسسه مفتاح؛


نشست «مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی» برگزار می‌شود

درس خارج فقه نظام‌های اسلامی با موضوع «مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی» به همت مؤسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح، برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، درس خارج فقه نظام‌های اسلامی با موضوع «مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی» به همت مؤسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح، برگزار می‌شود.

در این سلسله دروس اساتیدی نظیر استاد سید منذر حکیم، استاد سید حسین میرمعزی، استاد محمد حسین ملک‌زاده، استاد محمدرضا زیبایی‌نژاد، استاد ولی الله نقی‌پورفر و استاد حسین بُستان به ارائه بحث می‌پردازند.

ایده فقه ناظر به نظام‌های اسلامی (نظام اقتصادی اسلام، نظام تعلیم و تربیت در اسلام، نظام سیاست اسلامی و …) برای نخستین بار در آثار شهید محمد باقر صدر(ره) به صورت یک نظریه فقهیِ منقح و مدون عرضه شد.

نکته قابل توجه این که هر چند این ایده بعدها بسط و توسعه بیشتری پیدا کرد و موضوع بحث‌های فقهی فنی و جدی واقع شد، اما گذشته از کتاب «اقتصادنا» آثار چندانی در حوزه کشف نظام‌های اسلامی به صورت جزئی و مشخص ارائه نشد.

به همین منظور در سلسله درس‌ گفتارهای حاضر برخی از اساتید و محققان کوشش می‌کنند به کشف، ساخت و پرداخت نظام‌های اسلامی در عرصه‌های متعدد دیگر بپردازند.این مباحث به طور کلی بر نظام‌های اسلامی از جمله نظام سیاست خارجه در اسلام، نظام خانواده در اسلام و… تمرکز دارند.

ر این دروس احکام ناظر به حیطه‌‌های خاص به صورت منفرد و منعزل از یک دیگر مورد بررسی قرار نمی‌گیرند بلکه احکام در یک شبکه به هم پیوسته و به صورت یک نظام درهم‌تنیده که دارای اجزاء هماهنگی است، ارائه می‌شوند.

همچنین مباحث این دروس را می‌توان به دو دسته کلّی تقسیم کرد؛ نخست، بحث‌هایی که بر مبانی فلسفی و مقدمات ورود به عرصه نظام‌سازی فقهی در حیطه‌ای خاص می‌پردازند. دوم، بحث‌هایی که با ادبیات فنی فقهی به حیطه نظام‌سازی در یکی از حوزه‌های خاص می‌پردازند.

نشست «مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی»  با سخنرانی ولی‌الله نقی‌پور‌فر، برپا می شود.

درس خارج فقه نظام‌های اسلامی با موضوع «مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی» امروز سه شنبه ساعت ۱۷ در محل دفتر دبیرخانه مفتاح واقع در قم، خیابان صفائیه، کوچه ۱۹، پلاک ۸۲، برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

کد خبر : 75498
تاريخ ثبت خبر : 4 سپتامبر 2018
ساعت بارگزاری خبر : 10:20
برچسب‌ها:, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)