| امروز چهارشنبه, ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

معرفی کتاب؛


کتاب «مرور زمان» به بازار نشر رسید

کتاب «مرور زمان (بررسی فقهی ـ حقوقی)» به قلم حجت الاسلام احمد دیلمی و به همت انتشارات بوستان کتاب قم و زیر نظر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، کتاب «مرور زمان (بررسی فقهی ـ حقوقی)» به قلم حجت الاسلام احمد دیلمی و به همت انتشارات بوستان کتاب قم و زیر نظر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.


در بخشی از کتاب آمده است:

«دانش حقوق با ابداع و کاربرد ابزار حقوقی مرور زمان کوشیده است تا شکاف میان گذر پرتحول زمان و انباشت پرتعداد دعاوی را به نوعی پاسخ گوید و با برش دادن به وضعیت‏های آشفتگی ‏آور در عرصه روابط به سمت تثبیت و تحکیم این روابط گام بردارد. از این‏ رو اصل مرور زمان در حقوق به وضوح به فلسفه ‏ای اشاره می‏ کند که تحول روابط اجتماعی در گذر زمان بر آن بنا شده است.

با توجه به نکته فوق ضرورت پرداختن به مسئله مرور زمان در فقه که در شرح وظایف، حیطه و اختیار به ‏گونه‏ ای چشم‏گیر با حقوق، هم‏داستان است و هم‏چون آن در معرض پرتو پر قدرت روابط جدید اجتماعی و مناسبات برآمده از آن قرارداد، آشکار می‏ گردد.

این اثر در سه فصل ابتدا کلیات این موضوع، سپس مرور زمان در حقوق عرفی و آن‏گاه حقوق اسلامی را کاویده است.

فصول این کتاب به شرح زیر است: فصل اول، کلیات؛ فصل دوم، مرور زمان در حقوق عرفی؛ فصل سوم، مرور زمان در فقه و حقوق اسلامی؛ جمع بندی و نتیجه گیری. در فصل اول پس از طرح مسأله و جایگاه آن به تبیین آبشخور تاریخی و تحقیقی مرور زمان می پردازد و سپس تعریف مرور زمان و انواع آن را مورد بررسی قرار می دهد.

مجاری مرور زمان، مرور زمان مدنی، مرور زمان تجاری، مرور زمان کیفری، سرفصل های مباحث مطرح شده در فصل دوم این کتاب است.

مباحث تبیین شده در فصل سوم عبارت اند از: مرور زمان در حقوق موضوعه جمهوری اسلامی ایران، مصادیق مرور زمان عام(مواعد و مهلت ها) در حوزه حقوق خصوصی، مصادیق مرور زمان عام در حوزه حقوق کیفری، مصادیق مرور زمان در حوزه حقوق عمومی، بررسی مبانی مرور زمان در فقه اسلامی.

کتاب «مرور زمان (بررسی فقهی ـ حقوقی)» در ۳۲۰ صفحه با قیمت ۱۵هزار تومان روانه بازار فروش شد.

انتهای پیام/

کد خبر : 73107
تاريخ ثبت خبر : 29 جولای 2018
ساعت بارگزاری خبر : 11:14
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)