| امروز چهارشنبه, ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

از سوی نشر معارف؛


کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» منتشر شد

کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» به قلم رضا انصاری از سوی نشر معارف روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» سه فصل و یک خاتمه دارد که در فصل اول، ضرورت وجود جامعه دینی، اقسام جامعه، واژه‌های مبین جامعه در قرآن و ارزش‌ها و ضدارزش‌های اجتماعی در قرآن بررسی شده است.

در فصل دوم، به شاخصه‌های کلی جامعه، قانون الهی و اقامه دستورهای دینی پرداخته شده است. در فصل سوم شاخصه‌های جامعه دینی در سطح متوسط، بررسی و مباحثی مانند حاکمیت و رهبری الهی، آموزش و پرورش مبتنی بر تزکیه، نقش و جایگاه خانواده، اقتصاد مبتنی بر دوری از انباشت ثروت و حقوق و قضای اسلامی مطرح شده است.

در فصل چهارم این کتاب، شاخصه‌های جامعه دینی در سطح خرد بررسی شده و به مباحثی مانند روابط اجتماعی کرامت‌محور، اخوت و برادری، ظلم نکردن و رعایت حقوق دیگران، وحدت و همدلی، کنترل اجتماعی، تعاون در کارهای خیر، سیستم اجتماعی مبتنی بر نصیحت کردن، اصلاح ذات البین، معاشرت هدفمند و حسن ظن به دیگران پرداخته شده است. در خاتمه هم ضمن بیان خلاصه تحقیق، نتایج کلی و کاستی‌های آن مطرح و پیشنهادهایی ارائه شده است.

کتاب پیش رو در صدد است که براساس آیات قرآن، معیار و ملاک جامعه دینی را ارائه کند تا ضمن بیان دیدگاه قرآن درباره جامعه دینی مقایسه‌ای هم با جوامع دیگر انجام شود و جویندگان مدینه‌های فاضله ارزش این جامعه را درک کنند و از گرفتار شدن در دام دیگر جوامع و مکاتب مصون بمانند.

در بخشی از این کتاب با عنوان «آرامش روحی و روانی» از شاخصه‌های خانواده قرآنی می‌خوانیم؛ اولین حکمت تشکیل خانواده که در قرآن کریم و روایات معصومین(ع) به صراحت بیان شده است، رسیدن به آرامش روحی و روانی است، در همین زمینه در آیه ۲۱ سوره «روم» قرآن می‌فرماید؛ از نشانه‌های او اینکه همسران از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و در میانتان مودت و رحمت قرار داد. در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکر می‌کنند.» در ادامه این عنوان، ایمان و دین‌داری، خوش رفتاری و دلسوزی از دیگر شاخصه‌های خانواده قرآنی بیان شده است.

یادآور می‌شود، کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» به قلم رضا انصاری در ۴۰۰ صفحه به نگارش درآمده و نشر معارف آن را با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و بهای ۲۰ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

کد خبر : 72967
تاريخ ثبت خبر : 25 جولای 2018
ساعت بارگزاری خبر : 15:10
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)