| امروز چهارشنبه, ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

کنکاشی بر طرح تحول در رشته علوم سیاسی؛


کتاب «ایدئولوژی‌های سیاسی» منتشر شد

کتاب ایدئولوژی‌های سیاسی با موضوع کنکاشی بر طرح تحول در رشته علوم سیاسی به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از برهان، این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه جنبش نرم افزاری و حاصل تلاش جمعی از پزوهشگران اندیشکده برهان است در ۱۰۰ صفحه و در ۹ فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.

«چرا تحول در علوم سیاسی ضرورت دارد؟»، «برنامه‌ریزی برای علم سیاست، آری یا نه؟»، … «بازنگری برای ترسیم هندسه‌ی نوین سیاست» عناوین فصل های ۹ گانه این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «تحول به معنای دگرگون شدن و ارتقا به معنای بالا رفتن و صعود است و آنگاه که سخن از تحول و ارتقا به میان می آید، مراد دگرگون شدنی است که رو به سوی جلو دارد و تحول در این معنا، سعی دارد تا از وضع نامطلوب موجود بهسوی وضع مطلوب حرکت نماید.

تغییر و تحول در هر حوزه همواره با مقاومت مواجه میشود و هرچه این تحول عمیقتر باشد با مقاومت بیشتری مواجه می گردد. در عین حال، یک مجموعه، علیرغم همه ی مقاومت ها، اگر خود را با نیازهای زمانی و مکانی تطبیق ندهد، توان خود را از دست می دهد و مستهلک میشود. بنابراین تحول جزئی از ذات پدیده های اجتماعی و مجموعه های اندیشه ای است. اما نکته ای که باید مدنظر داشت این است که برای ایجاد تحول در مسیر ارتقا، همواره آفت ها و آسیب هایی وجود دارد که عدم توجه به آنها، یک حرکت تحولی را از طی کردن موفق مسیر باز می دارد و مقاومت ها را افزایش می دهد.

از جمله ی این آفت ها که همواره باید مدنظر داشت عبارت اند از: اولاً باید سعی نمود تا حد ممکن نظرات و پیشنهادات متخصصین هر حوزه را دریافت کرد، ثانیاً تحول باید جامع نگر باشد و همه ی جنبه های موضوعِ تحول را در نظر گیرد، ثالثاً تحول باید عمیق، بنیادین و بر مبنای نگرشی راهبردی باشد، رابعاً تحول از روزمرگی و سطحی نگری به دور باشد و در نهایت اینکه در برنامه ی تحولی باید انعطاف تعبیه شود تا بتوان پس از پیاده نمودن یک طرح، در صورت عدم وصول به نتیجه ی مطلوب، در آن تغییراتی صورت داد.

بحث از تحول و ارتقا در علوم انسانی به صورت عام و علوم سیاسی به صورت خاص، مستلزم توجه به این آسیب هاست. علاوه بر اینکه در این علوم، از آنجا که با مقوله ی انسان سروکار داریم و افراد انسانی دارای تعلقات، نیازها، خواسته ها و اندیشه های متفاوت و متنوع هستند، لذا نمی توان یک ایده را به صورت چارچوب ثابت و لایتغیر در این علوم حفظ نمود یا به آن دیکته کرد.

علوم سیاسی به عنوان علمی که با مقوله ی دولت، حکومت، نسبت مردم با این دو مقوله، آزادی، عدالت و… سروکار دارد، با وجود دارا بودن سابقه ی یکصدساله در ایران، هنوز نتوانسته آن گونه که باید، به جایگاه شایسته دست یابد و این عدم دستیابی به جایگاه شایسته، ناشی از آسیب ها و اشکالاتی است که در این رشته وجود دارد و در کتاب «ایدئولوژی سیاسی» به برخی از آ نها اشاره کرده و برآنیم که تا این آسیب ها برطرف نشود، علم سیاست در همین حد تکرار سخنان دیگران باقی خواهد ماند.»

انتهای پیام/

کد خبر : 73682
تاريخ ثبت خبر : 4 آگوست 2018
ساعت بارگزاری خبر : 12:36
برچسب‌ها:, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)