| امروز یکشنبه, ۶ فروردین , ۱۴۰۲ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

به قلم حجت الاسلام غلامی؛


کتاب «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» منتشر شد

کتاب «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با هدف ارائه درس‌گفتارهای اسلام و آسیب‌های اجتماعی، ترسیم خطوط فکری اسلام در این عرصه و فاصله‌گیری از دانش اجتماعی سکولار منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی طلیعه؛ این کتاب که در قطع رقعی و در ۲۳۲ صفحه به زیور طبع آراسته شده است، ماحصل ۱۰ جلسه درس‌گفتار حجت‌الاسلام غلامی در محل پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب‌های اجتماعی دانشگاه شاهد در دو فصل بهار و تابستان سال جاری است.

حجت‌الاسلام غلامی در پیشگفتار کتاب ضمن تبیین اهمیت این بحث، هدف اصلی خود را در ارائه درس‌گفتارهای اسلام و آسیب‌های اجتماعی، ترسیم خطوط فکری اسلام در این عرصه از بطن حکمت اجتماعی اسلام و فاصله‌گیری از دانش اجتماعی سکولار معرفی می‌کند.

 

 

وی تأکید دارد: جامعه اسلامی نمی‌تواند با پشت کردن به باورها و ارزش‌های دینی، خود را از مزیت‌های بی‌شمار اتصال به منابع منحصربفرد اسلامی محروم کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا یادآور می‌شود: کدام دیده‌بان منصفی است که شفابخش نبودن دانش سکولار در فهم و رفع بحران‌های اجتماعی را انکار کند. در طول چند دهه گذشته، غرب خود و بخش مهمی از جهان را در سراشیبی سقوط قرار داده و این توقع که جامعه اسلامی بدون توجه به این واقعیت رهرو غرب باشد. دیگر قابل دفاع نیست. هر چند همه می‌دانند که طی دهه‌های اخیر، تنها نسخه مسلط بر روند مواجهه با آسیب‌های اجتماعی که از سوی برخی دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی ایران پیچیده شده، غربی بوده است.

این کتاب که دارای برخی ایده‌ها و نظرات نو در مبحث آسیب‌های اجتماعی است از ۱۰ بخش و یک ضمیمه به شرح زیر تشکیل شده است: 

۱. واقعیت آسیب‌های اجتماعی در ایران

۲. جامعه از دیدگاه اسلام

۳. مؤلفه‌های جامعه اسلامی مطلوب

۴. ریشه‌یابی آسیب‌های اجتماعی در جامعه اسلامی

۵. تعالیم اسلامی و خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی

۶. قانون و تربیت اجتماعی و نقش کلیدی آن در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی

۷. اعتیاد به مواد مخدر و نحوه مواجهه با آن

۸. طلاق و نحوه مواجهه با آن

۹. حاشیه‌نشینی و نحوه مواجهه با آن

۱۰. تشویش افکار عمومی در فضای مجازی و نحوه مواجهه با آن

ضمیمه : ضرورت و منطق مطالعات اسلامی آسیب‌های اجتماعی

انتهای پیام/

کد خبر : 78751
تاريخ ثبت خبر : 4 دسامبر 2018
ساعت بارگزاری خبر : 10:12
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)