| امروز چهارشنبه, ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730


پیش اجلاسیه نظریه پردازی نظریه «شهر تعالی» برگزار شد

پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی نظریه «شهر تعالی» در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی «شهر تعالی» با همکاری معاونت علمی دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
در این نشست علمی که با ارائه دکتر حمید ماجدی همراه بود، دکتر بهمن ادیب زاده، دکتر محمدتقی پیربابایی و دکتر مهدی حمزه‌نژاد به عنوان شورای ناقدان و دکتر عبدالهادی دانش‌پور، مهندس عبدالحمید نقره‌کار و دکتر ناصربراتی به عنوان شورای داوران در پیش اجلاسیه حضور داشتند.
ماجدی با تشریح اهداف نظریه «شهر تعالی» گفت: هدف از این نظریه تعیین جایگاه تعالی شهروندان و شهر بر مبنای توسعه همه‌جانبه محیطی و کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر به صورت مداوم و به منظور مشارکت حداکثری شهروندان برای پاسخگوئی به نیازهای مادی و معنوی جامعه و در یک جمله «نمایاندن مسیری برای توسعه ابعاد مادی و معنوی زندگی در شهر» بوده است.
ماجدی درخصوص نظریه‌های رقیب گفت: تا کنون نظریات مختلفی در خصوص شهرهای آرمانی توسط اندیشمندان مختلف ارائه شده است. تعدادی از نظریات ارائه شده بر یکی از محورهای توسعه شهری نظیر توسعه محیطی و کالبدی، توسعه اقتصادی و یا توسعه اجتماعی و فرهنگی شهر متمرکز شده است و برخی از نظریات مانند شهرهای زیست‌‍پذیر تمام ابعاد توسعه شهری مذکور را پوشش می‌دهد. نظریات شهر امن، شهر تاب‌آور، شهر دوستدار کودک و یا شهر دوستدار سالمندان بیشتر بر ابعاد توسعه محیطی و کالبدی شهر و یا شهر توانا عمدتاً بر توسعه اقتصادی شهر تأکید دارند. ابعاد اجتماعی و فرهنگی نظریات شهر خرد، شهر دانش و شهر خالق نیز که توسط نظریه‌پردازان مختلف ارائه شده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
استاد معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هر شهر مبدأ سفری است و مسیری پیش روی آن است که به شهری دیگر که مقصد آن است منتهی می‌شود. منظور از این زنجیره تمثیلی مسیرها، راه پیشرفت و تعالی است که هر شهر و شهروندانش به طور مداوم بایستی در آن گام بردارند. بر این اساس شهر تعالی شهری است که همواره در راه پیشرفت و تعالی است و نیازهای مادی و معنوی شهروندان را در این راه برآورده می‌سازد.
وی تصریح کرد: نظریه شهر تعالی بر پایه دو اصل «کارایی بیشتر شهرها» از یک طرف و «برابری یا عدالت اجتماعی در شهر» از طرف دیگر ارائه شده و بر همین مبنا توجه به محورهای اساسی نظیر ملاحظات زیست محیطی در جهت دستیابی به توسعه پایدار، توسعه اقتصادی در جهت دستیابی به کارایی بیشتر، توسعه اجتماعی و فرهنگی در جهت دستیابی به برابری بیشتر و توسعه کالبدی در جهت رضایت شهروندان از نکات اصلی این نظریه قلمداد می‌شود.

ماجدی افزود: «در این نظریه به محورهای اساسی نظیر توسعه محیطی باهدف توسعه پایدار در جهت دستیابی به رضایت شهروندان از محل سکونت، شادمانی آنان و سرزندگی شهر، توسعه اقتصادی باهدف رشد اقتصادی و کسب معیشت آنان، توسعه اجتماعی شهر باهدف گسترش علم و دانش در شهر، توسعه فرهنگی باهدف احیاء آداب و سنن نیکو دنبال شده و توسعه همه‌جانبه شهر از نظر محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به حضور مردمان بزرگ )اندیشمند و دانشمند) در شهر خواهد انجامید که از یک سو زمینه تعامل مردم و بهره‌گیری از اندیشه و دانش آنان فراهم می‌شود و از دیگر سوی خود زمینه توسعه همه‌جانبه و مداوم در شهر را به وجود می‌آورند و در نتیجه به تعالی بیشتر شهر و شهروندان می‌انجامد.
این استاد دانشگاه بیان کرد: این نظریه در تداوم رشد و توسعه آن و حرکت به‌سوی تعالی است که به صورتی حلزونی یا اسپیرال تصویر می‌شود. شهر تعالی به صورت حلزونی یا اسپیرال در طول زمان رشد و تعالی یافته و توسعه و پیشرفت می‌کند. این حرکت به صورت دورانی از شهر موجود آغاز شده و به شهر رضایت و پس از آن به ترتیب به شهر پیشرفت، شهر علم و دانش، شهر آداب نیکو و شهر مردمان بزرگ رسیده و در نهایت شهر تعالی محقق می‌شود.
ماجدی افزود: در نظریه «شهر تعالی» که نحوه حرکت خطوط در فرم اسپیرال از رشد و توسعه حکایت دارد مناسب‌ترین فرم برای ترسیم روند تکامل شهر تعالی تشخیص داده می‌شود.
وی که نظریه پیشنهادی خود را حاصل بیش از سه دهه فعالیت کارشناسی و مدیریت در امور شهرسازی کشور و حدود دو دهه تدریس شهرسازی معاصر و چالش‌های آن در ایران و مورد توجه دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی توصیف و معرفی می‌کند، افزود: نظریه شهر تعالی و تهیه و اجرای طرح‌های ساختاری ـ راهبردی شهری در چارچوب و بر اساس نظریه مربوطه، نه تنها می‌تواند به ایجاد تحول در نظام شهرسازی کشور و نیل به هدف تعالی شهروندان و شهر منجر شود، بلکه با تدریس آن‌ها در دانشگاه می‌توان زمینه کاربردی کردن دروس نظری رشته‌های شهرسازی، معماری، اقتصاد شهری، علوم اجتماعی و فرهنگی و مدیریت شهری را نیز فراهم کرد.
بنا بر این گزارش، اعضای شورای ناقد ابعاد مختلف نظریه را بررسی کردند و در نهایت مقرر گردید در اجلاسیه دیگر این نظریه مجددا به بوته نقد و داوری گذاشته شود.

انتهای پیام/

کد خبر : 58308
تاريخ ثبت خبر : 16 دسامبر 2017
ساعت بارگزاری خبر : 16:20
برچسب‌ها:,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)