| امروز شنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

حجت الاسلام سیدمهدی طباطبائی:


مجموعه نوشته های آیت الله جوادی آملی درباره اربعین کتاب شد

معاون بین الملل و امور فرهنگی دفتر مرجعیت آیت‌الله جوادی آملی درباره «کوثر اربعین» با بیان جامعیت این کتاب گفت: جوانب مختلف زیارت اربعین توسط آیت الله جوادی آملی در این اثر بررسی شده است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی طلیعه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی طباطبایی، معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر آیت‌الله جوادی آملی درباره کتاب «کوثر اربعین» بیان داشت: این کتاب مجموعه‌ای برگرفته از اندیشه‌های آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی است.

وی ادامه داد: کتاب «کوثر اربعین» مجموعه‌ای از سخنان، نوشته‌ها و بیانات ارزشمند آیت‌الله جوادی آملی، این فقیه بزرگوار و حکیم الهی درباره زیارت اربعین، اهمیت این زیارت و اصل زیارت سیدالشهدا(ع) است که به جامعه اسلامی تقدیم کرده‌اند.

معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر آیت‌الله جوادی آملی یادآور شد: کتاب «کوثر اربعین» چند بخش مهم دارد، بخش اول درباره اصل زیارت است. اهمیت زیارت، فلسفه و حکمت آن، قلمرو تأثیر دعا و زیارت، آداب، اهداف و آثار زیارت در بخش اول کتاب آمده است.

وی گفت: ممکن است برخی افراد به‌خصوص با شبهاتی که جهل وهابیت درباره زیارت قبور بزرگان، اولیا خدا و امامان معصوم(ع) منتشر می‌کنند نسبت به اصل زیارت و اهمیت آن دچار شبهه شوند و سوالاتی برای آن‌ها پدید بیاید که نکند به‌زعم وهابیت زیارت قبور به‌خصوص قبور اهل‌بیت(ع) امری خلاف شریعت باشد؛ لذا این بخش از کتاب هم از جهت آیات قرآن و هم در خلال روایات از پیامبر اکرم و اهل‌بیت(ع) به این شبهه و سوال پاسخ داده است.

طباطبایی اظهار داشت: در یک روایت که در این کتاب از رسول خدا(ص) نقل شده است، آمده است: «کسی که برای حج گذاردن به مکه عزیمت کند و مرا زیارت نکند به من جفا کرده است». پیشوایان مذاهب اهل سنت هم جملگی بر استحباب پیامبر اکرم(ص) اتفاق‌نظر دارند؛ لذا راجع به اصل زیارت در بخش اول این کتاب نکات مهمی بیان‌شده است

معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر آیت‌الله جوادی آملی درباره بخش دوم این کتاب نیز بیان کرد: در این بخش درباره زیارت امام حسین (ع) و اهمیت این زیارت نکاتی آمده است. همچنین پاداشی که برای زیارت امام حسین(ع) در روایات مطرح شده است، آمده است. در این قسمت کتاب مطالبی نوشته‌شده که قابل‌استفاده برای دوستداران اهل‌بیت(ع) است.

وی درباره بخش سوم این کتاب نیز اظهار کرد: این بخش به زیارت اربعین پرداخته است. از ویژگی‌های عدد اربعین و یا ۴۰ به‌طور مبسوط سخن گفته شده است. تاریخچه زیارت اربعین در آن شرح داده شده است. اینکه آیا اهل‌بیت(ع) در همان سال و در ۴۰ امین روز شهادت سیدالشهدا(ع) در همان سال مراجعت به کربلا داشته‌اند یا در سال بعد به کربلا مراجعه کرده‌اند، در این بخش توضیحات کامل داده‌شده است.

طباطبایی اضافه کرد: جایگاه زیارت اربعین در منابع شیعی به‌خصوص این روایتی که از امام حسن عسگری(ع) است که فرمودند: «علامات مومن، ۵ چیز است و یکی از آن‌ها را زیارت اربعین برشمرده‌اند». بنابر فرموده علامه جوادی آملی اینکه زیارت اربعین در کنار علائم دیگر که یکی از آن‌ها ۵۱ رکعت نماز واجب و مستحب است، این نشان‌دهنده این است که زیارت اربعین نه‌تنها علامت مومن است، بلکه امری است که در کنار نماز واجب و مستحب قرارگرفته است و این‌قدر اهمیت دارد.

معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر آیت‌الله جوادی آملی گفت: همچنین در این بخش آموزه‌های برجسته‌ای که از اربعین است، یک تحلیل بسیار زیبایی از سفرهای مختلف اربعین نیز در این فصل گفته شده است که مناسب است خوانندگان به آن دقت کنند. آنجایی که «سلام علی نوح فی العالمین، سلام علی ابراهیم، سلام علی موسی و هارون» و دیگر عبارات این دعا تا انتها در این بخش به‌طور اجمال تفسیر و توضیح داده‌شده است.

طباطبایی خاطرنشان کرد: این کتاب راجع به پیاده‌روی برای زیارت امام حسین(ع)، آداب سفر، آثار فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که در پیاده‌روی اربعین دارد را شرح داده است. این‌ها بخش‌های دیگر کتاب است که آن را بسیار پربارتر کرده است.

وی افزود: این کتاب برگرفته از آثاری است که آیت‌الله جوادی آملی در رابطه با زیارت به‌خصوص زیارت اربعین دارند، پیام‌ها، مجموعه نوشته‌ها و سخنرانی ایشان در قالب این کتاب به رشته تحریر درآمدهاست.

معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر آیت‌الله جوادی آملی درباره اهمیت و برتری این کتاب نسبت به سایر کتاب‌های مشابه بیان داشت: این کتاب هم اصل زیارت وهم خود زیارت اربعین را تشریح کرده است و نسبت به آن حال و هوایی که الان زیارت اربعین یافته است و پیاده‌روی برای زیارت، درواقع جوانب مختلف مربوط به زیارت اربعین در این کتاب آمده است. جامعیت کتاب بسیار مهم است.

وی گفت: کتاب سه بخش دارد، بخش اول کلیات است که درباره اصل زیارت بحث شده و بخش دوم درباره زیارت امام حسین(ع) و بخش سوم درباره زیارت اربعین است. هر بخش هم دارای فصول مختلف است. در پایان هر فصل فهرست آیات و روایات و منابع آمده است.

انتهای پیام/

 

کد خبر : 78481
تاريخ ثبت خبر : 4 نوامبر 2018
ساعت بارگزاری خبر : 09:46
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)