| امروز چهارشنبه, ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

مقاله؛


فلسفه حکومت در عصر غیبت از منظر حکمت متعالیه

در مقاله «فلسفه حکومت در عصر غیبت از منظر حکمت متعالیه» فلسفه حکومت در عصر غیبت با رویکرد سیاست متعالی از منظر حکمت متعالیه تبیین می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، مقاله «فلسفه حکومت در عصر غیبت از منظر حکمت متعالیه»  نوشته مرتضی واعظ جوادی است که در سال ۱۳۸۸ در فصلنامه حکمت اسرا منتشر شد.

در چکیده این مقاله آمده است:

سیاست زیرمجموعهٴ حکمت عملی و عمق و وسعت حکمت عملی مرهون رشد و عمق حکمت نظری است و حکمت متعالیه به عنوان وسیع ترین و عمیق.ترین جریان حِکمی، سیاست متعالی را ارائه می دهد.

شناخت فلسفهٴ هر حکومتی وابسته به معرفتِ اهداف و اغراضی است که در سیاست های هر حکومت دنبال می.شود.

در حکمت متعالیه سیاست، مبتنی بر نبوت است و هدف نبوت رساندن انسان ناقص به کمال لایق او است و در این منظر متعالی، فلسفه نبوت، با عمقی افزون از نظریه مدنی بالطبع و قاعدهٴ لطف، دربارهٴ یک نفر نیز تحلیل و تبیین می شود، زیرا حتی یک انسان ناقص و غیرمکتفی نیز نیازمند کامل مکمل است. با تحلیل لمّی این منظر، نبوت نه بر اساس تقاضای بشر بلکه به اقتضای خالقیت و هدایت و ربوبیت الهی نسبت به ماسوی است و بر اساس همین اقتضا، انبیا مظهر و خلیفهٴ کامل خداوند در این اموراند و پس از انبیا و ختم نبوت ظاهری، چهرهٴ باطنی نبوت با ائمه معصومین  به عنوان جانشینان تام خاتم انبیا  و جامع اوصاف او و سپس با اولیای الهی و مجتهدین و فقها در عصر غیبت ائمه  که برخوردار از الهامات الهی و حوزه نبوت.اند، ادامه می.یابد.

پس حاکمیت و سیاست جامعه اسلامی در عصر غیبت، حاکمیت و سیاستی الهی و دارای خاستگاه نبوتی است و با این منظر سیاست متعالیه شکل می.گیرد.

در پایان این نوشتار فرایند فکری و مدل علمی این بینش فلسفی در پانزده مرحله ارائه می گردد.

متن کامل مقاله قابل اینجا دسترس است.

کد خبر : 57914
تاريخ ثبت خبر : 11 دسامبر 2017
ساعت بارگزاری خبر : 09:45
برچسب‌ها:,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)