| امروز جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

توسط انتشارات آرما؛


«شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی‌های شکسته» منتشر شد

شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی های شکسته به قلم محمود فروزبخش توسط انتشارات آرما منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از مهر، شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی های شکسته مجموعه ۳۰ مقاله به قلم محمود فروزبخش است که به موضوع اصفهان و شناخت آن می پردازد. این کتاب شامل سه بخش به نام های «حال پدران»، «حال گذارن» و «حال نگران» است که به ترتیب به گذشته، حال و آینده اصفهان می پردازد.

در بخش گذشته به تاریخ شهر اصفهان از زمان پیش از زمان اسلام تا زمان صفویه و بعد از آن اشاره شده است و در مورد خصلت های اصفهانی، لهجه اصفهانی و وضعیت علم و دانش و سیاست در گذر زمان اشاراتی شده است. در بخش حال، وضعیت فعلی اصفهان در زمینه هنر، رسانه، سیاست، معماری و تربیت مورد بحث قرار گرفته است. در بخش آینده نیز مقالاتی آورده شده که عمدتا در نسبت اصفهان و توسعه بحث کرده است.

فروزبخش در مورد نام گذاری این کتاب می گوید: گنبدهای فیروزه ای عنوانی است که اصفهان با آن شناخته می شود و این مهم به علت وجود بناهای تاریخی و میراث غنی فرهنگی موجود در اصفهان است. اما هنگامی که صحبت از کاشی های شکسته می شود، منظورمان اشاره ای به وضعیت آشفته و نابسامان اصفهان امروزی است.

نویسنده کتاب معتقد است: وجود آثار تاریخی فراوان و جاذبه های گردشگری در شهر من باعث شده است که شناخت حقیقی از اصفهان صورت نگیرد. شناخت واقعی از اصفهان زمانی صورت می گیرد که تحولات صنعتی به خصوص در نیم قرن اخیر در آن لحاظ شود. اگر چنین ملاحظه ای صورت نگیرد، صحبت از اصفهان تنها به یک نوستالژی ختم می شود و ما از شناخت وضعیت امروز غافل می شویم.

 

در مقدمه این اثر آمده است: این کتاب برای مطالعه و لذت بردن است و ادعای آن علمی بودن به معنای ارائه نتایج تحقیقات و پژوهش ها نیست. اما محتوای آن می تواند برای پژوهشگران فضایی ایجاد نماید که به واسطه آن بتوانند به جنبه های متفاوت تری نیز نظر بیندازند.

نوشتار پیش رو مجموعه ای از سی مقاله است که تلاشش شناخت بیشتر شهر اصفهان است. شهری که آن را با گنبدهای فیروزه ای می شناسند. حال آن که این نگاهی از سر ذوق است و الا داخل آن حکایت دیگر دارد. حکایتی که ریشه در گذشته دارد و آینده پیش روی ما را نشان می دهد. اما آن چه در این جایگاه مورد توجه ما قرار می گیرد، «حال» است. حالی که از آن پدران بوده است و حالی که ما در گذران آن هستیم و حالی که نگران آن شده ایم. هر چه هست، حال است حتی اگر پلی بزنیم و به گذشته ها برویم، غرضمان پیوندی است که این گذشته با حال ما دارد.

نویسندگی بدون صراحت، آش بی نمکی است و در این مقام، تعارف شانی ندارد. شاید در این زمانه گردشگرانی باشند که  گاه و بی گاه به این دیار نظر می کنند و موزه خطاب کردن آن را بیشتر بپسندند اما از برای حاضری که در میانه این شهر، روز و شب می گذراند، ماجرا جدی تر از این حرف هاست. «شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی های شکسته» قصد دارد، با دور شدن از کلیشه ها کمی جدی تر به اصفهان بنگرد. با چشم های من همراه شوید.    

یادآور می شود، محسن حسام مظاهری نیز مقدمه ای بر این اثر نوشته است.

از نویسنده این اثر دو عنوان کتاب دیگر با نام های «مشروطه ای که تاج نمی خواست» و «حکایت بیداری» با موضوع بیداری اسلامی در شهر اصفهان به چاپ رسیده است.

شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی های شکسته در ۱۹۲ صفحه و با قیمت ۲۰ هزار تومان در عرفه انتشارات آرما واقع در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قابل خریداری است.

انتهای پیام/

کد خبر : 67245
تاريخ ثبت خبر : 7 می 2018
ساعت بارگزاری خبر : 11:07
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)