| امروز سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ |
سرخط خبرها:

معرفی نشریه؛


دوفصلنامه «پژوهش‌های سیاست اسلامی» به ایستگاه یازدهم رسید

شماره یازدهم دوفصلنامه علمی پژوهشی پژوهش‌های سیاست اسلامی با هدف معرفی و نقد اندیشه‌ها، گفتمان‌سازی و اندیشه‌ورزی و تولید علم و دانش بومی در دو عرصه سیاست و اسلام منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از ایکنا، شماره یازدهم دوفصلنامه علمی پژوهشی پژوهش‌های سیاست اسلامی ویژه بهار و تابستان ۱۳۹۶ با هدف معرفی و نقد اندیشه‌ها، گفتمان سازی و اندیشه‌ورزی و تولید علم و دانش بومی در دو عرصه سیاست و اسلام، با رویکرد تحلیلی، نقادانه، دینی و نوآورانه منتشر شد. عناوین مقالات این شماره عبارت است از: جایگاه آیات قرآن در تکوین تفکر سیاسی آیت الله مرتضی مطهری؛ شاخص‌های حکمرانی خوب در اندیشه سیاسی آیت الله جوادی آملی؛ واکاوی هویت مقاومت در جنبش‌های بازخیزش مذهبی در عصر جهانی شدن، مطالعه موردی، جنبش اخوان المسلمین؛ تاثیرات جامعه شناختی هیئت‌های مذهبی بر مولفه‌های مشارکت سیاسی در جمهوری اسلامی ایران؛ شالوده شکنی خودبنیانی تفکر غربی و تبیین مردم سالاری دینی در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری مدظله؛ جایگاه عدالت در الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و الگوی لیبرالی توسعه با تاکید بر آراء امام خامنه‌ای مدظله.
در چکیده مقاله «جایگاه آیات قرآن در تکوین تفکر سیاسی آیت الله مرتضی مطهری» تالیف مرتضی علویان و محمد زارع پور می‌خوانیم: حکمرانی خوب ازجمله نظریاتی است که به سرعت کانون توجه کشور‌های پیشرفته و درحال توسعه جهان قرار گرفته است، موضوعی که انطباق آن با اندیشه سیاسی اندیشمندان شیعی بررسی نشده است؛ بنابراین، شاخص‌های حکمرانی خوب در اندیشه آیت الله جوادی آملی نیز، مبهم باقی مانده است. ازاین رو، با این پرسش که شاخص‌های حکمرانی خوب در اندیشه سیاسی جوادی آملی چیست مواجهیم. به اعتقاد نویسندگان، اندیشه سیاسی آیت الله جوادی آملی از ظرفیت دینی-شیعی پرداختن به نظریات روز سیاسی، برخوردار است. این پژوهش به شیوه توصیف- تحلیل درصدد دستیابی به شاخص‌های حکمرانی خوب دینی از نگاه آیت الله جوادی آملی است. امکان بومی سازی شاخص‌های حکمرانی خوب براساس آموزه‌های دینی بر پایه آرای سیاسی آیت الله جوادی آملی و ترمیم مدل غربی آن، از نتایج مقاله پیش روست؛ به بیان دیگر، با اعتقاد به اینکه نظریات ایشان از موضعی درون دینی و ذیل گفتمان ولایت فقیه مطرح می‌شود، نشان می‌دهد که مولفه‌های حکمرانی خوب به زبانی متفاوت و در قالب واژگان اسلامی همچون مشورت، امربه معروف، نهی ازمنکر و… در اندیشه سیاسی ایشان نمود بارزی دارد.
یادآور می‌شود، دوفصلنامه علمی پژوهشی پژوهش‌های سیاست اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (ع) و به مدیر‌مسئولی عزت‌الله معتمد و سردبیری مرتضی شیرودی منتشر می‌شود.
انتهای پیام/

کد خبر : 63068
تاريخ ثبت خبر : 24 فوریه 2018
ساعت بارگزاری خبر : 12:45
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)