| امروز جمعه, ۷ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

ویژگی‌های مدیریت اسلامی؛


تمایز مدیریت اسلامی با مکاتب مدیریت غربی

مدیریت اسلامی به دلیل برخورداری از وجوه معنوی و عوامل مؤثر غیبی دارای پیچیدگی بیشتری از مکاتب مدیریت غربی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از سدید، اگر چه مکاتب  اصلی مدیریت(«مدیریت علمی، مدیریت روابط انسانی و مدیریت سیستم‌ها) دارای رویکردهای متفاوتی درباره‌ سازمان و مدیریت دارند اما مکتب مدیریت اسلامی در مبانی و اصول تفاوت‌های جدی با مکاتب مدیریت غربی دارد.

به عنوان مثال مکاتب غربی کمال انسان را در بعد مادی وی می‌دانند و سعادت او را در کسب ثروت، شهرت و اعتبار اجتماعی تصور می‌کنند. در حالی که مکتب اسلام سعادت انسان را در گرو کمال وی متصور است.
 کمال انسانی عبارت است از قرب الهی که با ایمان و عمل صالح محقق می‌شود.
از طرفی یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز علوم مبتنی بر مبانی اسلامی با علوم تمدن غرب در این است که مبانی اسلامی از یک حقیقت واحد و ثابت به نام توحید نشأت گرفته‌اند و در نتیجه دارای ارزش‌ها و اصول ثابتی هستند.
 البته این مطلب به معنی بساطت و عدم پیچیدگی مدیریت اسلامی نیست. زیرا مدیریت اسلامی به دلیل برخورداری از وجوه معنوی و عوامل مؤثر غیبی دارای پیچیدگی بیشتری از مکاتب مدیریت غربی است.
در مقابل، علوم تمدن غرب دارای اصولی واحد و چارچوب نظری ثابت برای نظریه‌پردازی نیستند و در نتیجه دچار کثرت فراوانی در مبانی و مبادی است.
انتهای پیام/

کد خبر : 52047
تاريخ ثبت خبر : 28 آگوست 2017
ساعت بارگزاری خبر : 11:50
برچسب‌ها:, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)