| امروز جمعه, ۷ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

از سوی موسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح؛


برگزاری دروس خارج فقه نظام‌های اسلامی با محوریت آثار شهید صدر

سلسله دروس خارج «فقه نظام‌های اسلامی» با حضور اساتید و کارشناسان مطرح در موسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از مفتاح، دروس خارج «فقه نظام‌های اسلامی» با محوریت آثار شهید صدر برگزار می شود.

در این سلسله دروس اساتیدی نظیر سید منذر حکیم، سید حسین میرمعزی، محمد حسین ملک‌زاده، محمدرضا زیبایی‌نژاد، ولی الله نقی‌پورفر و حسین بُستان به ارائه بحث می‌پردازند.

ایده فقه ناظر به نظام‌های اسلامی (نظام اقتصادی اسلام، نظام تعلیم و تربیت در اسلام، نظام سیاست اسلامی و …) برای نخستین بار در آثار شهید محمد باقر صدر(ره) به صورت یک نظریه فقهیِ منقح و مدون عرضه شد.

نکته قابل توجه این که هر چند این ایده بعدها بسط و توسعه بیشتری پیدا کرد و موضوع بحث‌های فقهی فنی و جدی واقع شد، اما گذشته از کتاب «اقتصادنا» آثار چندانی در حوزه کشف نظام‌های اسلامی به صورت جزئی و مشخص ارائه نشد.

به همین منظور در سلسله درس‌ گفتارهای حاضر برخی از اساتید و محققان کوشش می‌کنند به کشف، ساخت و پرداخت نظام‌های اسلامی در عرصه‌های متعدد دیگر بپردازند.

این مباحث به طور کلی بر نظام‌های اسلامی از جمله نظام سیاست خارجه در اسلام، نظام خانواده در اسلام و… تمرکز دارند.

براساس این گزارش؛ در این دروس احکام ناظر به حیطه‌‌های خاص به صورت منفرد و منعزل از یک دیگر مورد بررسی قرار نمی‌گیرند بلکه احکام در یک شبکه به هم پیوسته و به صورت یک نظام درهم‌تنیده که دارای اجزاء هماهنگی است، ارائه می‌شوند.

همچنین مباحث این دروس را می‌توان به دو دسته کلّی تقسیم کرد؛ نخست، بحث‌هایی که بر مبانی فلسفی و مقدمات ورود به عرصه نظام‌سازی فقهی در حیطه‌ای خاص می‌پردازند. دوم، بحث‌هایی که با ادبیات فنی فقهی به حیطه نظام‌سازی در یکی از حوزه‌های خاص می‌پردازند.

علاقه‌مندان می توانند برای اطلاع بیشتر به اینجا مراجعه کنند.

انتهای پیام/

کد خبر : 73456
تاريخ ثبت خبر : 31 جولای 2018
ساعت بارگزاری خبر : 13:23
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)