| امروز سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ |
سرخط خبرها:

رئیس کارگروه مدیریت شورای تحول خبر داد:


برنامه‌های بازنگری شده کارشناسی ارشد مدیریت ابلاغ می‌شود

رئیس کارگروه رشته مدیریت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در این کارگروه در سال گذشته از آمده شدن نقشه راه تحول جامع این رشته و عقد قرارداد برای تألیف 15 کتاب درسی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر لطف‌الله فروزنده دهکردی، رئیس کارگروه رشته مدیریت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این کارگروه، از تصویب و اجرایی شدن برنامه جدید دوره کارشناسی رشته مدیریت در قالب سه رشته دولتی، بازرگانی و صنعتی به عنوان نخستین فعالیت این کارگروه در سال گذشته یاد کرد و گفت: این ویرایش نخست برنامه جدید است و با توجه به همین امر مقرر شده که در چند ماه آینده نقطه‌نظرات دریافتی از اساتید و همکاران بررسی شده و در صورت لزوم اصلاحاتی در این برنامه انجام شود.  

تغییر ۳۰ تا ۳۵ درصدی برنامه درسی جدید کارشناسی مدیریت

دکتر فروزنده دهکردی با بیان این که برنامه جدید کارشناسی ۳۰ تا ۳۵ درصد نسبت به برنامه گذشته تغییر کرده است، در خصوص این که رویکرد اسلامی‌سازی تا چه حد در تغییر سرفصل‌ها محقق شده است، اظهار کرد: ما تلاش‌مان را کرده‌ایم و هر درسی که ظرفیت و استعداد این را داشته که با رویکرد اسلامی مطالعه شود با همین رویکرد مورد بازنگری قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: ما در دروسی مانند تصمیم‌گیری، خط‌مشی‌گذاری، روابط انسانی، رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی و … که به انسان و مسائل انسانی مدیریت برمی‌گردد، تا جایی که ظرفیت مطالعاتی وجود داشته مباحث را به سمت و سوی مباحث اسلامی برده‌ایم.

رئیس کارگروه رشته مدیریت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان این که البته در تحول رشته مدیریت و بردن آن به سمت مدیریت اسلامی فقط تغییر سرفصل کافی نیست، اظهار کرد: ما برای این مقصود نیاز داریم که منابع و متونی نوشته و تألیف شود که زمینه آموزش و پژوهش قرار گرفته و راه جریان علمی را به سمت مدیریت اسلامی بگشاید.

عقد قرارداد برای تألیف ۱۵ کتاب

دکتر فروزنده دهکردی در همین زمینه به هماهنگی‌های صورت گرفته میان کارگروه مدیریت، معاونت تألیف کتاب شورای تحول و سازمان سمت اشاره کرد و گفت: ما تاکنون قراردادهایی را برای تألیف ۱۵ کتاب بسته‌ایم و به طور جدی این جریان را دنبال می‌کنیم تا با نوشته شدن کتاب‌ها و منابع درسی جدید و همراه شدن آنها با برنامه درسی تدوین شده، زمینه برای تحول در دانش مدیریت و اسلامی‌سازی آن هر چه زودتر فراهم شود.   

اقدامات و برنامه‌ها برای بازنگری برنامه‌های دوره کارشناسی ارشد و دکترا

وی اصلاح حتی المقدور برنامه و سرفصل‌های دروس کارشناسی ارشد مدیریت در گرایش‌های دولتی، بازرگانی و صنعتی را دومین محور از فعالیت‌های انجام شده در کارگروه مدیریت عنوان کرد و گفت: این برنامه‌ها در شورای تحول به تصویب رسیده و به وزارت علوم نیز ابلاغ شده و در آینده نزدیک به دانشگاه‌ها نیز ابلاغ خواهد شد.

رئیس کارگروه رشته مدیریت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی همچنین از تشکیل چهار کارگروه برای بررسی سرفصل‌های دوره دکترای مدیریت خبر داد و گفت: یک کارگروه دروس مشترک را با رویکرد اسلامی مورد بررسی قرار خواهد داد و سه کارگروه دیگر هر کدام مسئولیت بازبینی و اصلاح سرفصل‌های یک گرایش تخصصی مدیریت بر اساس مؤلفه‌های مد نظر در شورای تحول را به عهده دارند.

نقشه راه تحول جامع رشته مدیریت آماده شده است

دکتر فروزنده دهکردی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در پژوهشکده مدیریت که از چهار سال پیش و طی تفاهم‌نامه‌ای میان شورای تحول و دانشگاه قم تأسیس شده و فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: دوستان و همکاران حوزوی و دانشگاهی در این مجموعه و طی سه سال گذشته مشغول تدوین نقشه راه تحول جامع رشته مدیریت بوده‌اند و این نقشه اکنون و با استفاده از نظرات و مطالب و مباحث ۷۰ نفر از صاحب‌نظران آماده شده و در سال جاری در جلسات کارشناسی به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.   

رئیس کارگروه رشته مدیریت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: اگر ما به یک نقشه راه مشترک میان حوزه و دانشگاه برای تغییر در رشته مدیریت و به روز کردن آن برسیم اقدام بسیار مهمی است که به نظر من می‌تواند برای سایر رشته‌ها نیز الگو باشد.

وی از به سرانجام رساندن بازنگری در مقطع دکترای مدیریت و تدوین و تأیید نهایی نقشه راه تحول جامع رشته مدیریت به عنوان برنامه‌های سال ۹۵ کارگروه مدیریت نام برد و افزود: علاوه بر این ما در سال جاری نشست‌هایی را با اساتید مدیریت در سراسر کشور برگزار خواهیم کرد تا تغییر سرفصل‌های انجام شده را به نحو مطلوب‌تری نبال کنیم.

 

انتهای پیام/

 

کد خبر : 20093
تاريخ ثبت خبر : 7 آوریل 2016
ساعت بارگزاری خبر : 18:09
برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)