| امروز چهارشنبه, ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱ |
سرخط خبرها:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/tolounew/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2730

معرفی کتاب؛


انتشار کتاب «ایران اسلامی در مواجهه با تکنولوژی غرب»

کتاب «ایران اسلامی در مواجهه با تکنولوژی غرب» تالیف محمدحسین بادامچی با آثاری از سیدحسین نصر، دکتر مهدی گلشنی، حجت‏ الاسلام دکتر خسروپناه، دکتر پارسانیا، ابراهیم فیاض و … منتشر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از سوره مهر، کتاب «ایران اسلامی در مواجهه با تکنولوژی غرب» تالیف محمدحسین بادامچی با آثاری از سیدحسین نصر، مهدی گلشنی، حجت‏ الاسلام خسروپناه، پارسانیا، ابراهیم فیاض و … منتشر شد.

فصل اول به کهن‏ترین سنت فلسفی ایران، یعنی «فلسفه اسلامی»، اختصاص یافته است که با چهره‌‏های شاخصی چون سید حسین نصر و حضور استادانی چون دکتر مهدی گلشنی، حجت‏ الاسلام دکتر خسروپناه، و خانم دکتر علم‏ الهدی و بیش از همه با ارائه و مقاله بدیع حجت‏ الاسلام دکتر پارسانیا ظهور پُررنگی داشتند.

فصل دوم به سنت معاصر پُرنفوذ دیگری اختصاص یافته که در سال‏‌های پس از انقلاب مهم‏ترین پرچم‏دار بحث از معضل تکنولوژی در ایران معاصر بوده است. سنت «تکنولوژی به مثابه گشتل» که با جدی گرفتن تأملات فیلسوف آلمانی نیمه اول قرن بیستم، مارتین هایدگر، و اندیشمندانی چون احمد فردید در ایران، تکنیک را فی‏‌نفسه یکی از مهم‏ترین مسائل و مشکلات عمیق مواجهه ایران اسلامی با مدرنیته و جهان غربی قلمداد می‌‏کنند.

فصل سوم اما به رویکرد نه‏ چندان پُرسروصدا، اما پُرسابقه‌‏ای متعلق است که با عنایت به سنت تاریخی‏ ـ فلسفی ایده‏ آلیسم آلمانی و به ‏ویژه جورج ویلهلم فردریش هگل به مسئله تکنولوژی به منزله یکی از مصادیق «معضل تاریخی تجدد ایرانی» می‏‌نگرند. دکتر محمدعلی مرادی و دکتر ابراهیم فیاض، که عمدتاً از این منظر به مسائل ایران می‏نگرند در این فصل به این مبحث پرداخته‌اند.

فصل چهارم به مهم‏ترین رویکرد آکادمیک مطالعات تکنولوژی، یعنی «فلسفه تکنولوژی»، تعلق دارد که با حضور دکتر علی پایا، دکتر مصطفی تقوی، و همچنین حجت‏ الاسلام دکتر پیروزمند سهم مهمی از بحث فرهنگی تکنولوژی را در ایران به خود اختصاص داده‌‏اند.

فصل پنجم کتاب نیز به وجهه عملی بحث از تکنولوژی، یعنی دانش «سیاست‏گذاری تکنولوژی» در ایران، اختصاص دارد.

در این فصل صاحب‏نظرانی چون دکتر رفیعی آتانی، دکتر شجاعی زند، و دکتر حسن بنیانیان از منظری انتقادی به وضعیت سیاست‏گذاری تکنولوژی در ایران پرداخته‏‌اند و پژوهشگرانی چون دکتر طباطبائیان، دکتر سوزنچی، دکتر نادری، دکتر فاتح راد، و دکتر تقوی در نشست‏‌هایی به بحث درباره ابعاد سیاست‏گذاری بومی و اسلامی تکنولوژی در ایران پرداخته‌‏اند.

انتهای پیام/

کد خبر : 73133
تاريخ ثبت خبر : 29 جولای 2018
ساعت بارگزاری خبر : 11:55
برچسب‌ها:, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)