| امروز چهارشنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۰ |
سرخط خبرها:

آیت الله جوادی آملی:


اعتقاد به ابدیت، هنر متجلی را پدید می آورد

آیت الله عبدالله جوادی آملی گفت: اعتقاد به مرگ و ابدیت و دوری از خودخواهی و غرور باعث ایجاد هنر متجلی می شود.

به گزارش طلیعه؛حضرت علامه جوادی آملی در دیدار هنرمندان بسیجی و مسوولان فرهنگی هنری استان قم افزود: هنر در آن است که چشم جان باز کند و بهشت و جهنم را ببیند و هنر پس از انقلاب به واسطه ایجاد هنر رهایی ،شکوفا شد.

مفسر برجسته قرآن کریم گفت: انسان مرگ را می میراند و با مرگ از پوست به در می آید و این اندیشه در سینما و هنر پیش از انقلاب نبود و درحقیقت در هشت سال جنگ تحمیلی شاهد تبلور سوژه های هنری دینی بودیم.

وی با بیان این که کشور ما تنها نیازمند تلاش است تا دست ما به سمت بیگانه دراز نباشد بیان داشت: در دفاع مقدس کشور با یا زهرا(س) و یاد کربلا نگه داشته شد و سخن از مرز پرگهر نبود، در جنگ جهانی اول و دوم ایرانی بودیم هر چه خواستند به بیگانه دادیم اما در دفاع مقدس با شعار یا زهرا(س) و یاحسین(ع) بود که به بیگانگان نه گفتیم.

وی افزود: هنرمند ما اگر می توانست خوب درک کند با شعارهای انقلاب جلو می آمد اما هنرما از مرحله خیال بالا نیامده است، این در حالی است که هنر باید معقول را محسوس کند نه این که متخیل را محسوس کند.

آیت الله جوادی آملی گفت: هنر اگر از قله عقل بالا بیاید جامعه را عقلانی می کند اما اگر از قلمرو خیال بالا بیاید همان چیزی می شود که اکنون توسط ماهواره ها تبلیغ می شود و این ها موجود ابدی را درک نمی کنند.

وی ادامه داد: مرگ دشمنی است که هیچ گاه با ما کنار نمی آید ،این دشمن می خواهد انسان دین و شرف خود را با هوس بدهد اما اگر هنرمند بداند که غرور و خودخواهی با ما کنار نخواهد آمد هنری متجلی را پدید خواهد آورد.

ایشان گفت: هنر معقول جامعه را عاقل می کند و اگر هنرمندان ما جامعه را عاقل کنند این گونه جامعه به دنبال خیلی از امور نامناسب نخواهد رفت.

کد خبر : 995
تاريخ ثبت خبر : 9 سپتامبر 2014
ساعت بارگزاری خبر : 21:41

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)