| امروز جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

پژوهشی در نظریات مفسّران اجتماعی؛


کتاب «قرآن و چالش اختلاف در جامعه» به چاپ رسید

کتاب «قرآن و چالش اختلاف در جامعه: پژوهشی در نظریات مفسّران اجتماعی» نوشته فرج الله میرعرب از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، کتاب «قرآن و چالش اختلاف در جامعه» نوشته فرج الله میرعرب عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که به پژوهشی در نظریات مفسّران اجتماعی می پردازد.

 

 

نویسنده در مقدمه این کتاب که توسط نشر معارف به چاپ رسیده است، می نویسد: «در این پژوهش از برخی مفسران اسلامی که به مسائل اجتماعی توجه خاص داشته و مباحث اجتماعی را به‌دقت در آیات الهی دنبال کرده و توضیح داده اند، کمک گرفته شد.

 

به نظر رسید چهار مفسر در این جهت ممتاز و مورد توجه مسلمانان هستند؛ یعنی علامه طباطبایی؛ صاحب «المیزان فی تفسیر القرآن»، سید قطب شاذلی؛ نویسنده «فی ظلال القرآن»، محمدطاهر بن عاشور؛ صاحب «التحریر و التنویر» و علامه فضل‌الله؛ نویسنده «تفسیر من وحی القرآن».

 

 

هدف از انتخاب چنین روشی این بوده که با کمک مفسران صاحب‌نظر در مباحث اجتماعی و سیاسی قرآن، تحقیقی در مورد برنامه اسلام برای نجات جامعه از اختلاف و ایجاد وفاق اجتماعی ارائه شود و تئوری الهی برای مدیریت جامعه مبرهن گردد.»

 

 

لازم به ذکر است کتاب از یک بخش مقدماتی و چهار فصل تشکیل شده است: «مفسران حوزه پژوهش» (علامه طباطبایی، سید قطب، محمد طاهر ابن عاشور و علامه فضل‌الله)، «کلیات مباحث» (مفهوم و اقسام اختلاف)، «علل و عوامل اختلاف»، «پیامدهای شوم اختلاف» و «رفع اختلاف و بازگشت به اتحاد» (مولفه ها و بایسته ها).

 

 

انتهای پیام/

کد خبر : 27132
تاريخ ثبت خبر : ۱۵ مرداد ۱۳۹۵
ساعت بارگزاری خبر : ۱۵:۲۰
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)