| امروز جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

به همت دفتر نشر معارف؛


کتاب «شعائر حسینی» به چاپ دوم رسید

کتاب «شعائر حسینی: بررسی فقهی قمه زنی، تعزیه خوانی، لباس سیاه و حمل عَلَم و نخل» نوشته حجت الاسلام والمسلمین نادعلی علی نیا خطیر از سوی دفتر نشر معارف به چاپ دوم رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، نویسنده در مقدمه کتاب می نویسد: «شعائر حسینی هم‌چون سایر شعائر دینی، تأثیر شگرفی در زنده نگه‌داشتن روحیه دینی و حفظ امنیت اسلامی متدینین، به خصوص شیعیان و یأس و ناامنی دشمنان اسلام داشته است. اهل ‌بیت عصمت و طهارت(ع) با زبان‌های گوناگون و رفتارهای عملی خود به تکریم و تعظیم مجالس سوگواری آن حضرت همت گماشتند.

برخی از شعائر حسینی و بعضی از انواع عزاداری ‌های نوظهور مانند قمه ‌زنی، از مسیر حقیقی خود خارج شده و به جای آن‌که تبلیغی آشکار و محکم برای دین حنیف اسلام و مکتب حقّه جعفری به شمار آید و دشمنان را مأیوس سازد، تأثیری معکوس داشته است. به همین دلیل نقش حاکم اسلامی در این‌جا کاملاً روشن می ‌شود تا مسیر عزاداری به سمت و سویی هدایت نشود که مقصود و مطلوب دشمنان است.»

وی در ادامه می نویسد: «مسأله قمه ‌زنی بیش از سایر علائم مربوط به عزاداری،‌ محل بحث و اختلاف میان فقهای امامیه است. گروهی آن را کاری بیهوده و موجب وهن شیعه و یا اضرار به نفس دانسته و به حرمت آن فتوی داده‌ اند، بلکه حکم حکومتی درباره آن وجود دارد، اما گروهی دیگر، این عمل را  نه موجب وهن شیعه می ‌دانند و نه از مصادیق اضرار به نفس، بر این بنیان به اباحه و حتی استحباب آن حکم نمودند.»

محتوای کتاب

با توجه به اهمیت شعائر حسینی و بررسی شیوه های جدید آن، تاکنون کتاب فقهی قابل توجهی در این خصوص نوشته نشده است و این نخستین کتاب جامع و فقهی در این باره به زبان فارسی است. نویسنده در این کتاب حاضر تلاش کرده است تا شعائر حسینی را در قدم اول از نگاه قواعد فقهی و دیدگاه فقها مورد بررسی قرار دهد و در قدم دوم، بُعد حکومتی آن را نیز نشان داده و وظیفه حاکم اسلامی در این‌باره را پی بگیرد. بنابراین، تحقیق حاضر مشتمل بر مباحث مقدماتی و شش فصل جداگانه است و آن‌ها عبارتند از؛ ۱٫ مفهوم‌ شناسی شعائر حسینی (مقدسات) ۲٫ حاکم اسلامی و اقامه شعائر حسینی ۳٫ جایگاه گریستن و گریه برای امام حسین(ع) در اسلام ۴٫ بررسی حکم قمه ‌زنی در فقه شیعی ۵٫ تعزیه‌ خوانی (شبیه‌ خوانی) ۶٫ پوشیدن لباس سیاه از نگاه فقه و فقها.

مشخصات کتاب

چاپ دوم کتاب «شعائر حسینی» در ۲۸۰ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۰۰۰ تومان، تابستان ۱۳۹۷ از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است. دفتر نشر معارف در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توجه به فقه سیاسی و فقه حکومتی، تاکنون دفتر نشر معارف تاکنون پنج کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه»، «منابع مالی در حاکمیت فقیه»، «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه»،  «حکومت حکیمانه» (نقد و بررسی نظریه حکمت و حکومت دکتر مهدی حائری یزدی) و  «اموال و ثروتهای عمومی در حکومت اسلامی» (همگی برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت ‌الله محمد مؤمن قمی با تحقیق و نگارش حجت‌ الاسلام والمسلمین محمدمهدی بهداروند) و کتاب دوجلدی «فقه نظام سیاسی اسلام» (نوشته آیت الله محسن اراکی) و «مبانی ولایت فقیه» (آیت الله اسماعیل صالحی مازندرانی) را منتشر کرده است.

برای تهیه کتاب «شعائر حسینی» و دیگر آثار دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب ketabroom.ir  و پاتوق کتاب فردا (www.bookroom.ir) یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب تهران سراسر کشور و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.

انتهای پیام/

کد خبر : 73971
تاريخ ثبت خبر : ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۳:۳۸
برچسب‌ها, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)