| امروز سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

به همت انتشارات کتاب فردا در قم؛


کتاب «روش‌شناسی انتقادی حکمت صدرایی» منتشر شد

کتاب «روش شناسی انتقادی حکمت صدرایی» نوشته حجت ­الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، از سوی انتشارات کتاب فردا و دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، کتاب «روش شناسی انتقادی حکمت صدرایی» نوشته حجت ­الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، از سوی انتشارات کتاب فردا و دفتر نشر معارف منتشر شد.
پارسانیا، استاد دانشگاه ­های تهران و باقرالعلوم(ع)، مدرس فلسفه اسلامی در حوزه علمیه قم و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

مجموعه حاضر حاوی برخی مقالات و مصاحبه هایی ست که از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۸ با محوریت روش شناسی علوم اجتماعی و سیاسی انجام گرفته است. بیشتر مقالات، سرمقاله هایی است که در سال های یاد شده در فصلنامه «علوم سیاسی» منتشر شده است. مباحث مطرح شده در این مقالات با آن که ناظر به موضوع و مسائل علم و دانش و فلسفه سیاسی است، نسبت به دیگر رشته های علوم اجتماعی و از جمله جامعه شناسی قابل تعمیم است. برخی مقالات هم شامل مباحث روش شناسی علوم اجتماعی و سیاسی است.

 

محتوای کتاب

کتاب «روش شناسی حکمت صدرایی» مجموعه ای است از مصاحبه های حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا و برخی سرمقاله های ایشان در نشریه «علوم سیاسی» و بیشتر بر موضوع روش شناسی علوم سیاسی و اجتماعی تمرکز دارد.

«بازسازی علم مدرن و بازخوانی علم دینی»، «نظریه و فرهنگ»، «نسبت علم و فرهنگ»، «از عقل قدسی تا عقل ابزاری»، چهار مقاله ای هستند که موضوع آنها که به مفهوم علم و عقلانیت می پردازند و برای ورود به مباحث روش شناختی علوم اجتماعی ضروری است.

«روش شناسی و اندیشه سیاسی»، «روش شناسی فلسفه سیاسی و علم سیاست» دو مقاله دیگر این کتاب است. در ادامه کتاب نیز مقاله «نقدی بر روش شناسی فلسفه سیاسی و علم سیاست» از  صادق حقیقت و در نقد مقاله پیشین کتاب و در ادامه آن مقاله «نقد نقد» در پاسخ به نقد مذکور منتشر شده است.

«رئالیسم انتقادی حکمت صدرایی»، نام مقدمه ای است که بر کتاب «فلسفه علوم اجتماعی» اثر آندره سایر نوشته شده و به تناسب موضوع کتاب، در این مجموعه مجدداً منتشر گردیده است.

«نسبت فقه سیاسی و فلسفه سیاسی» و «ولایت فقیه؛ نظارت، مشروعیت» و «اخلاق و سیاست» نیز سرمقاله هایی هستند که پیش از این در فصلنامه «علوم سیاسی» چاپ شده است. مقاله دیگر «چیستی و هستی جامعه از دیدگاه استاد مطهری» است که به نوعی کاربرد روش شناسی نقلی را در موضوع هستی جامعه ارائه می نماید.

«علم و فلسفه سیاسی در حوزه های علمیه» و «آموزش علوم سیاسی در حوزه های علمیه» نیز دو مصاحبه با نشریه «پگاه حوزه» هستند.

آخرین مطلب کتاب نیز سرمقاله ای است با عنوان «تمدن سازی، نظریه پردازی و گفتگو».

نام «روش شناسی انتقادی حکمت صدرایی» نیز متخذ از مقاله «رئالیسم انتقادی حکمت صدرایی» است. دلیل این انتخاب نیز آن است که مطالب کتاب با رویکرد روش شناختی انتخاب شده اند و در عین حال از منظر حکمت صدرایی به نگارش درآمده اند. گرچه تبیین روش شناسی حکمت صدرایی در حوزه اندیشه اجتماعی نیازمند تبویب و تألیفات مستقلی است، اما این مجموعه فتح بابی در تبیین اصول، مبانی و آفاق و ابعاد آن است.

گزیده کتاب

تا هنگامی که متفکرین مسلمان، براساس علم مدرن و از زاویه نگاه این دانش به فرهنگ و دین خود می نگرند، به جای بازخوانی و رجوع مکرر به فرهنگ و دین خود، ناگزیر به بازسازی و تغییرات ساختارشکنانه دین و فرهنگ خود روی خواهند آورد و نتیجه این گونه تحولات، شکل گیری فرهنگی سکولار و دنیوی و ارائه تفسیر جدیدی از دیانت است که در ذیل این فرهنگ، ابعاد متعالی، قدسی و آسمانی خود را از دست داده و به صورت دینی سکولار درآمده باشد. دین سکولار، به جای آنکه نیازهای عصر و محیط خود را با روش اجتهادی، از طریق بنیان ها و اصول خود پاسخ دهد و در جهت دینی کردنِ عصر خود گام بردارد، ذخیره های فرهنگی امت اسلامی را در خدمت عرف دنیوی بشر امروز قرار می دهد.

اهمیت کتاب

مباحث راجع به «تولید علم» و «اسلامی سازی معرفت» در فضای علمی کشور داغ است و گوشه و کنار در این امر مهم تحقیقاتی صورت می گیرد. گرایشهای مختلفی در مورد این موضوعات وجود دارد. بسیاری از اندیشه های اجتماعی غرب در کنار تفکرات فلسفی شکل گرفته است و اگر به دنبال سخنانی تازه و متفاوت در مورد دینی شدن علوم اسلامی هستید حتماً از خواندن این کتاب لذت خواهید برد. موضوعات این کتاب در مورد روشهای تحقیق و نسبت نظریه و فرهنگ و نقادی رئالیسم انتقادی و ارائه مدلی بر اساس حکمت صدرایی است.

استاد پارسانیا که از اندیشمندان موفق حوزوی و دانشگاهی است که دغدغه تحول علوم انسانی در رشته علوم اجتماعی و ورود مبانی انسان شناسی و هستی شناسی و روش شناسی دینی در ساحت علوم انسانی و علوم اجتماعی را دارد. او معتقد است اگر در این مبانی حرف بومی و دینی خود را نداشته باشیم تنها مکررگوی اندیشه های غربی خواهیم بود.

مشخصات

ویرایش دوم کتاب «روش شناسی انتقادی حکمت صدرایی» در ۳۴۴ صفحه، تیراژ ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۳۵۰۰ تومان (شومیز) و ۱۶۵۰۰ تومان (گالینگور) به همت انتشارات کتاب فردا عرضه شده است. انتشارات کتاب فردا تاکنون کتاب­های «جهان­‌های اجتماعی»، «انواع و ادوار روشنفکری»، «اخلاق و عرفان» و «نماد و اسطوره» را از این پژوهشگر منتشر کرده است.

انتشارات کتاب فردا از ناشران تخصصی در حوزه علوم انسانی است که در سال ۱۳۹۲ ناشر برگزیده کتاب سال حوزه شده است که «مردم ­شناسی تحول در علوم انسانی» ( ابراهیم فیاض)، «مهندسی تمدن اسلامی؛ موانع و الزامات» (عبدالعلی رضایی)، «بینش تمدنی؛ بر اساس درس­های استاد محمدمهدی میرباقری»، «نظریه سیاسی شهید صدر» (طالب همدانی)، «تحول حوزه علمیه و روحانیت» (علیرضا پیروزمند)، «جستارهایی در فقه حکومتی» (عباسعلی مشکانی سبزواری)، «تأملاتی در فلسفه اسلامی» (سید یدالله یزدان ­پناه)، «هویت ما» (حسین کچویان) و «واکاوی بنیان­ های ایدئولوژیک سند ۲۰۳۰» (رضا حبیبی) از آن جمله است.

برای کتاب این کتاب و دیگر آثار  حمید پارسانیا و محصولات انتشارات کتاب فردا، با شماره ۰۲۵۳۷۷۴۶۹۹۲ یا سایت اینترنتی Bookroom.ir  می توانید تماس بگیرید. فروشگاه های معتبر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و فروشگاه های پاتوق کتاب در سراسر کشور (دفتر مرکزی ۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) نیز محل عرضه آثار این ناشر هستند.

انتهای پیام/

کد خبر : 71001
تاريخ ثبت خبر : ۱۱ تیر ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۳:۱۲
برچسب‌ها, , , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)