| امروز سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

معرفی کتاب؛


کتاب در جست‌وجوی فرهنگ و فرزانگی منتشر شد

کتاب در جست‌وجوی فرهنگ و فرزانگی(یادداشت‌هایی در زمینه توسعه فردی، فرهنگی و دانشگاهی) تألیف روح‌الله سلیمانی‌پور به همت نشر نویسه پارسی اخیرا منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از مهر، در بخشی از مقدمه کتاب به قلم نویسنده آمده است: نوشتن، هزار و یک فایده دارد. یکی از فایده‌های نوشتن این است که فرصت مناسبی برای نظم بخشیدن و پیراستن اندیشه‌های نویسنده فراهم می‌آورد. با نوشتن می‌توانیم بیندیشیم و اندیشه‌های خود را از غربال خودانتقادی بگذرانیم و در ویترین واژه‌ها بگذاریم. آن‌گاه از بیرون، به آن‌چه در ذهن‌مان می‌گذشته است نگاه کنیم و زشت و زیبای آن را بهتر دریابیم. با نوشتن می‌توانیم یاد بدهیم؛ یاد بگیریم؛ به خاطر بسپاریم؛ و حتی از یاد ببریم. و سرانجام این که با نوشتن می‌توانیم وزن و ارزش سرمایه‌ها یا دلمشغولی‌های فکری و فرهنگی خود را بهتر بشناسیم. و شاید به همین دلیل است که برخی مدّعیان عرصهٔ فکر و فرهنگ، از نوشتن طفره می‌روند.

نوشتنِ یادداشت‌های کوتاه، برای من از مقوله حرف زدن روی کاغذ یا فکر کردن با صدای بلند است. آن‌چه نیز در این کتاب گرد آمده است گزیده یادداشت‌هایی است که در سال ۱۳۹۶ در کانالِ تلگرامی‌ام با همین انگیزه منتشر کرده‌ام. البته یادداشت‌ها را برای انتشار در این مجموعه، بازبینی کرده‌ام و بیشترِ آن‌ها را تغییرات جزئی یا کلّی داده‌ام و برخی یادداشت‌های تازه نیز به آن افزوده‌ام.

تنوع موضوعیِ یادداشت‌ها، از تنوعِ دغدغه‌ها و دل مشغولی‌های نویسنده حکایت می‌کند. رشته تخصصیِ من «علم اطلاعات و دانش‌شناسی» است اما دل در گروِ چند رشته و حوزه دیگر نیز دارم؛ از جمله فلسفه، روان‌شناسی، ترجمه، و ادبیات. قلبم برای توسعهٔ علمی و فرهنگی کشور می‌تپد و از همین رو، بیشترِ یادداشت‌ها را با انگیزه توسعه فردی، فرهنگی، اجتماعی و دانشگاهی نوشته‌ام.

پنجاه و سه یادداشت کوتاه در این کتاب گرد آورده‌ام و آن‌ها را در پنج فصل جای داده‌ام. فصل نخست شامل یازده یادداشت در زمینه توسعه فرهنگی و اجتماعی است؛ فصل دوم، ده یادداشت با هدف توسعه فردی را در بر دارد؛ در فصل سوم، ده یادداشت از مقوله مهارت‌های دانشگاهی آمده است؛ در فصل چهارم، یازده یادداشت در باب نویسندگی گنجیده است؛ و فصل پنجم با عنوان بهداشت سخن، شامل یازده یادداشت دربارهٔ تأملات زبانی و نگارشی است.

از دوستان فرهیخته و ارجمندی که به‌صورت حضوری یا با ارسال پیام‌های لطف‌آمیز، مشوق من برای انتشار این یادداشت‌ها بوده‌اند، صمیمانه سپاس‌گزارم. همچنین قدردان زحمات و همدلیِ دوستانی هستم که در بازبینی و رفع اشکالات این یادداشت‌ها سخاوتمندانه به من کمک کرده‌اند. و سرانجام از جناب آقای امیر احمدی، مدیر فرهیختهٔ نشر نویسه پارسی متشکرم  که زمینهٔ انتشار این مجموعه را فراهم آوردند.

این یادداشت‌های ساده و ناچیز، همین‌که توانسته‌اند ذهن بی‌تاب و سرگردان مرا اندکی نظم ببخشند و آرام کنند، خواسته من برآورده شده است. بنابراین بابت انتشار آن‌ها ادعایی ندارم؛ اگرچه هنگام انتشار این یادداشت‌ها در تلگرام، همواره از تشویق‌ها، دلگرمی‌ها، راهنمایی‌ها، و انتقادهای ارزشمند مخاطبان بهره‌مند و برخوردار بوده‌ام. همچنان مشتاق دریافت بازخوردهای خوانندگان ارجمند از طریق تلفن، تلگرام یا ایمیل خواهم بود.

کتاب در جست‌وجوی فرهنگ و فرزانگی(یادداشت‌هایی در زمینه توسعهٔ فردی، فرهنگی، و دانشگاهی) تألیف روح‌الله سلیمانی‌پور به همت نشر نویسه پارسی در مردادماه سال جاری به بهای ۱۵ هزار تومان منتشر شد.

کد خبر : 74149
تاريخ ثبت خبر : ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۴:۲۱
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)