| امروز چهارشنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

معرفی کتاب؛


کتاب «جرعه‌ای از دریای راز» منتشر شد

کتاب «جرعه‌ای از دریای راز» به قلم علامه آیت الله مصباح یزدی و به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، کتاب «جرعه‌ای از دریای راز» به قلم علامه آیت الله مصباح یزدی و به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

این کتاب، بخشی از مباحث درس اخلاق حضرت استاد است که در رمضان سال ۱۴۳۲ه‍.ق بیان شده

موضوع بحث کتاب، شرح و بررسی دو روایت از امام باقر(ع)، و امیر مؤمنان علی(ع) برای تشنگان معارف ناب اهل‌بیت‌(ع) است.

این نوشتار در دو بخش تنظیم شده است: بخش نخست با نوزده گفتار، شرحی بر وصایای امام باقر(ع) به جابر‌بن‌یزید جعفی است. در ابتدای این بخش روایت مذکور همراه با ترجمه ذکر شده است تا خواننده، تصوری کلی از فضای حاکم بر روایت به‌دست آورد و زمینه لازم را برای مطالعه شرح آن کسب کند.
فرض مسئله در این روایت انسان مؤمن است؛ اوست که در این دنیا با نفس خود درگیر است و می کوشد هر لحظه دشمن درونش را زمین‌گیر و مغلوب کند؛ اما این پرسش باقی است که چگونه باید خود ایمان را حفظ کرد؟ و اساساً ایمان بر چه پایه‌هایی استوار است؟

مفهوم‌شناسی ظلم ضمن تشریح پرهیز از ظلم؛ نقش جهل، غفلت و دل‌بستگی به دنیا در ظلم؛ انگیزه‌های ظلم؛ عفو یا استیفای حق، ضمن توضیح وجه برتری هر یک بر دیگری؛ پرهیز از خیانت در امانت با تأکید بر مفهوم‌شناسی خیانت، امانت‌داری و وفای به عهد به عنوان ارکان اساسی زندگی اجتماعی؛ پرهیز از خشم؛ پرهیز از خوشحالی افراطی در مواجهه با ستایش دیگران، همراه با بیان راهکارهایی برای پرهیز از خوشحالی افراطی؛ شکیبایی در برابر بدگویی دیگران با اشاره به لزوم تفکر برای پی‌بردن به عیب خویش؛ اهمیت شکر و بیان راهکارهای قرآنی ایجاد انگیزه برای آن؛ آمادگی برای مبارزه با نفس و و چگونگی یاری جستن از عقل و علم در این میدان؛ استقامت در میدان جهاد با نفس؛ بررسی مفهومی و مصداقی مفاهیم اخلاقی زهد، حرص و طمع، عجب، رقت قلب و نورانیت آن، خوف و رجا؛ تذکر چند نکته در باره فلسفه شرور در بینش توحیدی، ارتباط نظام تکوین و تشریع و نیاز فطری انسان به محبوبیت؛ و نیز، توضیحی در باره تسویف، غفلت و سستی به عنوان موانع محبوبیت نزد خدا، و راه جبران خطاهای گذشته، از اصلی ترین مباحث بخش نخست این کتاب است.

بخش دوم کتاب با هدف تکمیل مباحث پیشین و پاسخ‌گویی به پرسش‌های مطرح شده در باره ایمان در هشت گفتار به شرح و بررسی حدیثی از مولای متقیان، امیر مؤمنان، علی‌(ع) تنظیم شده است.

چیستی، و ارکان ایمان؛ معنا و اقسام صبر، نقش یاد مرگ در صبر؛ مفهوم‌شناسی یقین و رابطه آن با ایمان؛ اهمیت و ضرورت عدل و شعبه‌های آن؛ واکاوی مفهوم جهاد و بیان شعبه‌های آن، با تأکید بر مسأله امر به معروف و نهی از منکر؛ بیان مقصود از دعائم‌الکفر با توضیح پایه‌های کفر و شعبه‌های شک، از مهم‌ترین مباحث بخش دوم این کتاب است.

کتاب «جرعه‌ای از دریای راز» در ۳۰۳ صفحه و به قیمت ۱۲ هزار تومان روانه بازار فروش شد.

انتهای پیام/

کد خبر : 65799
تاريخ ثبت خبر : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۲:۱۲
برچسب‌ها, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)