| امروز پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

معرفی کتاب؛


کتاب «تفکر» نوشته آیت الله حایری شیرازی منتشر شد

کتاب «تفکر» نوشته مرحوم آیت‌الله حائری شیرازی به همت دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، کتاب «تفکر» گفتارهای معارفی و تربیتی اندیشمند فقید و استاد برجسته اخلاق، آیت الله حائری شیرازی(ره) است که با نگاهی نو و حکمت آمیز، به دین و آموزه های اسلامی می‌پردازد و با بیانی بدیع، اهمیت، ثمرات و شیوه های بالندگی تفکر را گوشزد می کند. ماه مبارک رمضان فرصتی خوبی است برای مطالعه این کتاب.

کتاب «تفکر» در پنج بخش تنظیم و تدوین شده است: ۱٫ ماهیت و ثمرات تفکر، ۲٫ دین و تفکر، ۳٫ استعمار و تفکر، ۴٫ تفکر و اخلاق، ۵٫ رشد و بالندگی تفکر.

 نویسنده در این کتاب به مباحثی چون تفکر افضل عبادات، رابطه تفکر و نیاز، اندیشه عامل ایجاد تحول، اصالت تشخیص عقل، تفکر دعوت کننده به خیر، تفاوت تفکر و حدیث نفس، تفاوت فکر و خیال، رابطه تفکر و تعقل، عقل زبان مشترک ما و کفار، اول قیام لله و بعد تفکر، تفکر در آیات خدا در هم شکننده لذت ها، تفکر وجه تمایز دین انحرافی و سالم، آرزو ضربان قلب، رهایی از آرزو عامل آزاد شدن فکر، تفکر عامل بصیرت، روحیه بسیجی و ایثارگرایی نیازمند تفکر، حدود حجیت عقل، استعمار نو و تعطیلی فکر، استعمار فکری یعنی پاسخ پیش از سئوال، تفکر عامل حفظ هویت ملی، روش استفاده از فکر دیگران، تواضع در تفکر، نقش اخلاق در بالندگی اندیشه، اساس اخلاق به کار انداختن فکر است، اصلاح فکر، ریشه های تربیتی تفکر، روش پرورش تفکر در حوزه، تفکر فردی و جمعی، راحت طلبی و افول تفکر، عمل عامل رشد و بالندگی فکر، بیش از آنچه حرف می زنید فکر کنید، عقل تان را تعطیل نکنید و پرسش ها و پاسخ ها در این موضوع می پردازد.

‌‌در بخشی از کتاب می خوانیم: «استعمار کُهنه، استعمار نظامی است؛ استعمار نو چه استعماری است؟ استعمار یعنی تعطیل فکر. نه به آن معنا که اجازه ندهد شما فکر کنید، بلکه به آن معنا که فرصت ندهد شما فکر کنید؛ آن‌هم نه به این صورت که اگر فکر کردید شما را بزند؛ نه، بلکه اجازه ندهد نیازها، شما را به فکر وادارد. می‌خواهد به ‌مجرد اینکه نیازی پیدا کنید، از شما رفع نیاز کند؛ این یعنی تعطیلی فکر… استعمار به همین روش جلوی تفکر را می گیرد. استعمار می‌خواهد اصلاً تو «نیازی» به فکر نداشته باشی…»

چاپ اول کتاب «تفکر» در ۹۶ صفحه، قطع رقعی و دورنگ به قیمت ۶۰۰۰ تومان در اردیبهشت ۱۳۹۷ چاپ شده است.

دفتر نشر معارف تاکنون هشت کتاب «تعلّق؛ محور تحول در انسان»، «آیینه تمام نما: گفتارهای عاشورایی»، «حکومت جهانی خدا: ۷۰ نکته اعتقادی و اخلاقی»، «با علی(ع) در صحرا: شرح دو حکمت از نهج البلاغه»، «نماز»، «تفکر»، «تربیت دینی کودک» و «تحجّرگرایی» (حوزه و روحانیت) را از آیت الله حایری شیرازی(ره) منتشر کرده است و در آینده نزدیک، کتابهای «تربیت اسلامی»، «شیطان» و «اخلاق اسلامی» را از این استاد و متفکر فقید منتشر می‌کند.

انتهای پیام/

کد خبر : 68536
تاريخ ثبت خبر : ۵ خرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۱۵
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)