| امروز دوشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

حداد عادل در همایش زعیم ذوفنون:


چهره فرهنگی مقام معظم رهبری پوشیده مانده است

حدادعادل با بیان اینکه شعارهای سال رهبری عموماً در حیطه فرهنگ عمومی قرار دارد، گفت: چهره فرهنگی مقام معظم رهبری به نسبت چهره سیاسی ایشان پوشیده مانده است.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از مهر، همایش «زعیم ذوفنون» با حضور فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد و حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام کلانتری معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولان و اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد بعد از ظهر دیروز ۲۴ مهرماه در کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

حداد عادل در این همایش گفت: تصور اول از رهبری تصور فرهنگی است و بارزترین بعد ایشان، فکری و فرهنگی است. یک واقعیت این است که وقتی اشخاصی ذوابعاد باشند معمولاً یک بعد از شخصیت آنها به دلایل اجتماعی و تاریخی برجسته می شود و باعث می شود بقیه ابعاد شخصیتی ایشان تحت تأثیر آن یک بعد قرار بگیرد.

وی افزود: چهره فرهنگی مقام معظم رهبری به نسبت چهره سیاسی ایشان پوشیده مانده است. از نظر فقهی یا فلسفه ممکن است افرادی با ایشان قابل مقایسه باشند اما بنده مقام معظم رهبری را از لحاظ فرهنگی در حوزه علمیه و بین دیگران بی بدیل می دانم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است و یک شخصیت فرهنگی، رهبری این انقلاب را در دست دارد.

حداد عادل گفت: ۱۶۰ تعریف برای فرهنگ مطرح شده است اما می توان گفت فرهنگ عرصه ارزش ها و عرصه عقلانیت است. ما فرهنگ اسلامی را نرم افزار تمدن اسلامی می دانیم.

وی تصریح کرد: نسبت فرهنگ با جامعه مانند نسبت شخصیت با جمع است. ما جوامع را با فرهنگ ها متمایز می کنیم. از اینجا ما به بحث هویت و اهمیت آن می رسیم.

عضو  شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اگر هر جامعه ای هویت خود را حفظ کند هر کاری کند معنی خواهد داشت ولی اگر هویت نداشته باشد هیچ چیز ندارد.

وی ادامه داد: فرهنگ و هویت در گفتمانی که رهبر انقلاب مطرح کرده اند به خوبی قابل عرضه است و آن عزت ملی است؛ عزت با هویت و هویت با فرهنگ تعریف می شود. در گفتمان رهبری دین مهمترین رکن هویت و مهمترین عنصر فرهنگ ما است.

وی تصریح کرد: تأکید رهبری بر انقلابی بودن و انقلابی ماندن از پایه های فرهنگی نگاه رهبری است. از مسائل کلان فرهنگی توجه به رابطه سه فرهنگ اسلامی، ایرانی و فرهنگ غربی است.

حداد عادل گفت: یکی از معماری هایی که رهبر انقلاب کردند تبیین نسبت های این سه فرهنگ است. تعیین رابطه فرهنگ به معنای کلان با خرده فرهنگ ها و اینکه چگونه اینها می توانند یک رابطه منطقی با هم داشته باشند از مسائلی است که رهبری به آن پرداخته اند.

وی ادامه داد: نکته دیگر در منظومه فکری رهبری، استقلال فرهنگی است. طرح مسئله علوم انسانی اسلامی ناشی از توجه ایشان به استقلال فرهنگی است. ایشان در ما و در فرهنگ عمومی ما یک خودآگاهی به وجودآوردند. فرهنگ راستگویی، امانتداری، تلاش و … که در مقابل آن دروغگویی، خیانت و … قرار می گیرد.

وی گفت: شعارهای سال رهبری عموماً در همین حیطه فرهنگ عمومی قرار دارد. تولید گفتمان های فرهنگی از دیگر کارهایی است که رهبری انجام داده اند. تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، گفتمان بصیرت، جنش نرم افزاری، جنگ نرم، مهندسی فرهنگی که به درستی فهمیده نشده است، نفوذ فرهنگی، سبک زندگی اسلامی، تمدن اسلامی از جمله این گفتمان ها است.

حداد عادل افزود: ایشان فرهنگ موجود را نقد می کنند و در عین حال که بر ارزشهای آرمانی تأکید می کنند از نقد فرهنگ موجود غافل نیستند. ایشان نقد را طوری مطرح می کنند که مفسده نداشته باشد. ما باید در رفتار عملی از ایشان درس بگیریم.

وی گفت: یکی از اصول ارزشی ایشان این است که نمونه مثبت را بیان می کنند و جامعه خود وجه منفی را در می یابد.

حداد عادل افزود: از جمله نکاتی که ایشان مطرح کرده بیمار بودن روشنفکری در ایران است؛ بیماری های راه یافته در فرهنگ عمومی مانند تنبلی و کم همتی نیز از این دست است.

وی ادامه داد: پرچمداری پیشرفت علمی در کشور از جمله کارهای دیگر ایشان است. می توان به حمایت ایشان از سلول های بنیادین، نانو تکنولوژی، دانش هسته ای  و … اشاره کرد.

حداد عادل گفت: موضوعی که در این دو جلد کتاب به آن پرداخته نشده معنی خاص فرهنگ است. آنچه ما ذکر کردیم معنای عام فرهنگ بود. مقام معظم رهبری خصوصیاتی دارند و آن جنبه خاص فرهنگی بودن ایشان است. مانند توجه به ادبیات و زبان. ایشان زبان فارسی را یکی از ارکان هویتی ما ایرانیان می دانند؛ اهمیتی که ایشان به موضوع شعر می دهند و تخصصی که در حوزه شعرای مختلف و سبک و ویژگی هایی آنها دارند از جنبه های خاص فرهنگی بودن ایشان است.

وی افزود: توجه مقام معظم رهبری به هنر از مقولاتی است که در این کتاب مغفول مانده است. ایشان کاملاً سلیقه فیلمسازان مختلف و نقاط ضعف و قوت آنها را می شناسند. ایشان در حوزه سینما یک کارشناس هستند و همچنین به حوزه موسیقی، معماری و … توجه دارند. انتظار داشتم این ابعاد از شخصیت فرهنگی ایشان هم در کتاب ذکر می شد.

اقتدار بی سابقه امروز ایران مرهون رهبری آیت الله خامنه ای است

علی اکبر ولایتی در این همایش با بیان اینکه در این جلسه بیشتر به دستاوردهای نظام اسلامی در طی ۲۸ سال رهبری مقام معظم رهبری خواهم پرداخت، گفت: در دوره رهبری ایشان اقتدار جمهوری اسلامی به حدی رسیده که در تاریخ ایران بعد از اسلام از بعد از نیمه سلسله صفوی سابقه نداشته است. پایه این اقتدار بر ارزش های اسلامی و ۱۱ سال رهبری حضرت امام(ره) و ۲۸ سال رهبری مقام معظم رهبری بوده است.

وی گفت: امروز با استشهاد از گفته های دوستان و دشمنان، جمهوری اسلامی مقتدرترین کشور کل منطقه و تأثیرگذارترین کشور در نظام بین الملل در میان کشورهای منطقه است و این امر مرهون تدابیر مقام معظم رهبری است. در سیاست خارجی ایشان راهبردی دارند که پایه های آن از قبل از انقلاب در ذهن ایشان شکل گرفت. ایشان ترجمه هایی در آثار سید قطب دارند که وحدت اسلامی را تبلیغ می کرد. این ترجمه ها جهان بینی مقام معظم رهبری را در حوزه وحدت نشان می دهد. کتاب نقش مسلمانان در آزادی هند از دیگر این آثار است. تقویت استقلال جمهوری اسلامی و تبلور شعار نه شرقی، نه غربی در اندیشه ایشان مشهود است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: حفظ استقلال کشور و عدم وابستگی به قدرت های بیگانه بعد از ۲۰۰ سال در جمهوری اسلامی محقق شده است. ایران هیچگاه مستعمره نبوده ولی از اوایل سلطنت فتعحلی شاه تحت نفوذ بوده است. یکی از آرمانهای مردم ما در زمان مشروطه، نهضت نفت و انقلاب اسلامی، استقلال بود.

ولایتی در ادامه گفت: بعد از جنگ جهانی اول انگلیسی ها قدرت گرفتند و ایران یکسره تحت نفوذ انگلستان بود. از ۲۸ مرداد به این طرف نفوذ آمریکایی هم شکل گرفت. دیدگاه غرب گرایانه از همان دوران معتقد بود برای پیشرفت باید از فرق سر تا نوک پا غربی شد و این در اندیشه روشنفکران ما شکل گرفت. وقتی به تدریج این فرهنگ در ایران جا افتاد کسی مثل جلال آل احمد و کتاب غربزدگی و کتاب در خدمت و خیانت روشنفکری به تقابل با این دیدگاه پرداخت. نگاه به شرق در حین حفظ استقلال دیدگاه مخصوص مقام معظم رهبری است. به طوری که در حوزه تسلیحاتی که صنایع نظامی ما شاکله غربگرایانه داشت قراردادهایی که با روسیه بسته شد و این تعادل حاصل شد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در حوزه اقتصاد رهبر انقلاب به چین سفر کرد. در دوره تحریم در سال ۹۴ میزان مبادلات ما با چین ۵۲ میلیارد دلار بود. همینطور رابطه با هند و پاکستان و شرق دور توسعه یافت. نکته دیگر در منظومه فکری رهبر انقلاب توجه به منطقه با اهداف مختلف است. ما خطوط دفاعی مان را به جای اینکه در کشور درست کنیم در خارج از مرزها استقرار دادیم. آمریکایی می گفتند ما در خلیج فارس از امنیت ملی آمریکا دفاع می کنیم و ناوگان پنجم خود را در بحرین قرار دادند. ما هم اگر بخواهیم از خود دفاع کنیم باید سنگرهای خود را بیرون مرزها بزنیم. ما برای اینکه خطر صهیونیسم را کم کنیم باید در حیاط خلوت آنها باشیم. ما در پاسخ به ندای حکومت هایی مانند سوریه، عراق و فلسطین می خواهیم خط اتحاد و مقاومت منطقه ای را تقویت کنیم.

علی اکبر ولایتی افزود: در زمان رهبری آیت الله خامنه ای بحران های زیادی در اطراف کشور پیش آمد که در تاریخ ما بی سابقه است. فروپاشی شوروی، حمله عراق به کویت، حمله آمریکا به عراق و … از این دست است.

وی در پایان گفت: درایت رهبر انقلاب و نوع دیپلماسی جمهوری اسلامی باعث شد هم مرزهای ایران محفوظ بماند و هم این بحران ها مدیریت شود. اینکه ما اکنون یک جزیره آرامش در وسط دنیایی از ناامنی هستیم جز با تدبیر رهبر انقلاب شکل نمی گرفت. اتحاد ما از تهران تا بغداد، دمشق، بیروت و فلسطین شکل گرفته است و این جز با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری ممکن نبود.

انتهای پیام/

کد خبر : 54719
تاريخ ثبت خبر : ۲۵ مهر ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۲۲
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)