| امروز دوشنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

به مناسبت روز دختر؛


پیامبر اسلام(ص) به دختران عزت، مقام و جایگاه داد

خداوند، بشر را در دو جنس مختلف خلق نمود تا در کنار هم آرامش گیرند و میانشان مودت و رحمت قرار داد (روم/21) و هیچ کدام را بر دیگری برتری نداد، مگر به خاطر پرهیزگاریشان.(حجرات/13)

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، نفیسه مرادی، کارشناس ارشد معارف قرآن به مناسبت میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر یادداشتی را با عنوان روز دختر، یادآور جنسیت یا انسانیت؟! نوشته است که در ادامه از نظر شما می گذرد:

روزگاری بود که اگر به پدری خبر می دادند که نوزادش دختر است، صورتش از فرط ناراحتی سیاه می شد و خشمگین می گردید. (زخرف/۱۷) و از بدى آنچه بدو بشارت داده شده از قبیله [خود] روى مى ‏پوشاند، که آیا او را با خوارى نگاه دارد یا در خاک پنهانش کند. (نحل/۵۹)  چرا که مردم به کسی که صاحب دختر بود و بی نصیب از فرزند پسر، «ابتر» می گفتند (کوثر/۳) و ادامه نسل و خاندان را به پسران وابسته می دانستند و شاید هنوز هم می دانند.

در چنین شرایطی خداوند به بهترین بنده اش، که الگویی نیکو برای عاقبت اندیشان است (احزاب/۲۱) دختر عطا می کند، دختری که او را خیر کثیر می نامد و سوره ای به نامش و به یادش نازل می گرداند. (کوثر) و نسل خاتم پیامبرانش را از همان دختر قرار می دهد، زیرا اوست که به هر کس بخواهد فرزند دختر و به هرکس بخواهد فرزند پسر مى‏ دهد.(شوری/۴۹)

کلام خدا، نه فقط دختر را، که انسان مونث را ارج می نهد و انسانیت فراموش شده اش را به همگان یادآور می شود (نساء/۱) و ملاک برتری را نه جنسیت، بلکه انسانیت وی که در تقوا خلاصه می شود، قرار می دهد. (حجرات/۱۳) و روزی بی حساب و بهشت برینش را به عمل نیک انسان وابسته می نماید، خواه انسان مذکر باشد یا انسان مونث.(غافر/۴۰) و خداوند سفارش فرزندان را – چه دختر، چه پسر- به والدینشان می کند (نساء/۱۱) که مبادا حق دختران ضایع گردد.

و مردان را سفارش می کند که با زنان به نیکویی رفتار کنند (نساء/۱۹) و آخرین پیامبرش، رحمه للعالمینش از مومنان می خواست تا یکدیگر را به رفتار نیک با زنان سفارش نمایند.(بحار الانوار، ج ۳۳، ص ۶۲۸) چرا که «حب النساء» را از اخلاق انبیا می دانست. (وسائل جلد ۳ صفحه ۳).

و خدای بی همتا در قرآنش، این کلام وحی جاویدانش، سوره ای با نام دختر قدیسه ای به اسم «مریم» نازل می کند، دختری که به او امر می کند تا با مردان نماز گذارد (آل عمران/۴۳)

و با این فرمان خواست که سنت های خرافی مبنی بر عدم حضور زن در معابد را از میان برد، چرا که فقط پسران را برای خدمت در معابد نذر می کردند. (آل عمران / ۳۵)

و از سلطنت زنی دانا سخن می گوید که با درایت به نامه سلیمان نبی پاسخ می دهد، نه با جنگ و خونریزی، چرا که جنگ را مایه تباهی شهرها و خواری عزیزان می دانست. (نمل/۳۴)

از همسر پادشاهی سخن می گوید که ادعای خدایی می کرد و خود را «رب اعلی» می خواند (نازعات/۲۴) زنی که از شوهر کج راهش اطاعت نمی کند و دل در گروی خدای یکتا می نهد و از او می خواهد تا خانه ای در مقرب ترین مکان بهشت به پروردگار، به او عنایت کند و از شر شوهر ستمگرش نجاتش بخشد(قصص/۲۸) و همو می شود نمونه ای مثال زدنی برای تمام مردان و زنان مومن. (تحریم/۱۱)

خداوند، بشر را در دو جنس مختلف خلق نمود تا در کنار هم آرامش گیرند و میانشان مودت و رحمت قرار داد (روم/۲۱) و هیچ کدام را بر دیگری برتری نداد، مگر به خاطر پرهیزگاریشان.(حجرات/۱۳)

و مغفرت و اجر عظیمش را برای تمام مردان و زنان مسلمان و مومن و مطیع و راستگو و صابر و خاضع و انفاق کننده و روزه دار و پاکدامن و ذاکر قرار داده است. (احزاب/۳۵) نه برای جنس مذکر یا مونث. دختر بودن یا پسر بودن مهم نیست، انسان بودن، انسان رفتن و انسان برانگیخته شدن، مهم است. وَ سَلامٌ عَلَیْهِ یَوْمَ وُلِدَ وَ یَوْمَ یَمُوتُ وَ یَوْمَ یُبْعَثُ حَیًّا (مریم / ۱۵)

انتهای پیام/

کد خبر : 71784
تاريخ ثبت خبر : ۲۴ تیر ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۰۹:۲۷
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)