| امروز چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

رجبعلی زمانی:


وحدت امت اسلامی مهم‌ترین پیام حج بیت‌الله الحرام

مشاور امور دفاتر و نمایندگی بعثه رهبری در استان ها بیان کرد: وحدت امت اسلامی در دل حج قرار گرفته و از جمله محورهای آن به شمار می رود. یعنی همه حجاج با هر فرقه ای با هم یک امت محسوب می شوند.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از رادیو گفت‌و‌گو، ویژه برنامه «با کاروان حج» ویژه مناسک حج و با حضور حجت الاسلام رجبعلی زمانی، مشاور امور دفاتر و نمایندگی بعثه رهبری در استان ها و مناطق روانه آنتن شد. 

زمانی در ابتدای مطلب اظهار کرد: حج مقوله ای است که با کعبه و مسجد الحرام گره خورده و سبقه طولانی دارد. خداوند در قرآن کریم می فرماید: «ان اوّل بیت وضع للناس للذی   ببکه مبارکا و هدی للعالمین» . از این آیه مشخص می شود حج سبقه بسیار طولانی داشته و در بین همه ادیان و پیامبران مطرح است.

وی با اشاره به روایتی از امام جعفرصادق(ع) در رابطه با سابقه خانه کعبه بیان داشت: امام صادق(ع) می فرمایند: خداوند کعبه را ۴ هزار سال قبل از خلقت آدم خلق کرد. حضرت ابراهیم (ع) هم به عنوان شیخ الانبیاء وقتی شروع به ساخت کعبه کرد تنها دیوارهای خانه را بالا برد یعنی فندانسیون آن از قبل وجود داشته است.

مشاور امور دفاتر و نمایندگی بعثه رهبری در استان ها و مناطق گفت: مناسک حج قبل از پیامبر اکرم(ص) غیر از این بوده یعنی مراسمی مانند طواف، سعی و قربانی وجود داشته اما جزئیاتی مانند حلق، رمی جمرات و متمم حج  از جمله سنت های پیامبر اکرم(ص) است که توسط ایشان بنا نهاده شد.

زمانی عنوان کرد: عده ای در ادیان الهی تحریف هایی را در این زمینه ایجاد کردند و سنتی که شامل همه انسان ها اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان می شود را تحریف کردند. درست است که شرط صحت حج، اسلام است اما به این معنا نیست که فقط مسلمانان باید در این مراسم شرکت کنند.

مشاور امور دفاتر و نمایندگی بعثه رهبری در استان ها و مناطق گفت: حج از فروع دین است اما همه واجبات در بطن آن نهفته است. 

زمانی در ادامه بیان کرد: پیامبر(ص) در طول ۱۰ سال هجرت خود از مکه به مدینه تمام تلاش خود را صرف راه اندازی حج کردند. پس از ایشان حضرت علی(ع) اقداماتی را در این خصوص انجام دادند. امام حسن مجتبی(ع) ۲۵ بار با پای پیاده به حج واجب مشرف شدند و دیگر ائمه هم اهمیت بسیار زیادی برای حج قائل بودند. بنابراین مشخص می شود که حج یک جایگاه والا و عظیمی دارد. با توجه به سیره پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین(ع) می توان به محورهای مهمی در این رابطه پی برد.

 وی اضافه کرد: معرفی جایگاه مسجد الحرام و سرزمین وحی به مردم از جمله این محورها است که باید برای همه انسان ها تبیین شود. نماز خواندن در مسجد الحرام صد هزار برابر و در مسجد النبی ۱۰ هزار برابر است در روایات داریم کسی که در مکه از دنیا برود در زمره شهدا محسوب می شود.

مشاور امور دفاتر و نمایندگی بعثه رهبری در استان ها و مناطق گفت: از مجموعه ۱۱۴ سوره قرآن کریم ۸۶ سوره آن  در مکه مکرمه و ۲۸ سوره آن در مدینه منوره نازل شده است.

زمانی در ادامه این مطلب اظهار داشت: وحدت امت اسلامی در دل حج قرار گرفته و از جمله محورهای آن به شمار می رود. یعنی همه حجاج با هر فرقه ای با هم یک امت محسوب می شوند.

وی تاکید بر زندگی مسالمت آمیز و ساده را از جمله محورهای مدنظر در حج برشمرد و گفت: همه با یک لباس ساده و با پای پیاده، مراسم حج را به جای می آورند و یکدیگر را با هر فرقه و اعتقادی تحمل کرده و زندگی مسالمت آمیزی را با هم تجربه می کنند.

مشاور امور دفاتر و نمایندگی بعثه رهبری در استان ها و مناطق عنوان کرد: در روایات داریم کسی به حج نمی رود و دست پر برنمی گردد مگر اینکه سه مطلب را رعایت کند. موضوع اول تمرین گناه نکردن از قبل رفتن به حج، دوم بردباری همراه با فروخوردن خشم و سوم تسلیم بودن در برابر حق می باشد.

زمانی متذکر شد: سرزمین وحی محل مناظره و گفت و گو ها است اما متاسفانه الان با رژیمی روبرو هستیم که اگر دو نفر با هم صحبت کنند جلوی آنها را می گیرد. دوربین های قوی کار گذاشته شده و از گفت و گوهای افراد سوال می کنند.

 وی در پایان مطلب ابراز داشت: عرفان و اسرار حج از دیگر محورهای اساسی مدنظر پیامبر(ص) و ائمه اطهار در مراسم حج است. سرتراشیدن حجاج نشانه بندگی خداوند و ریختن تمام هوا و هوس ها و فکرهای انسان است. 

انتهای پیام/

کد خبر : 74608
تاريخ ثبت خبر : ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۴۹
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)