| امروز پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸ |
سرخط خبرها:

منتشر شد؛


«نقدی بر مدخل امام خمینی(ره) در دائره‌المعارف تشیع»

کتاب «نقدی بر مدخل امام خمینی(ره) در دائره‌المعارف تشیع» نوشته سهراب مقدمی شهیدانی از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، کتاب «نقدی بر مدخل امام خمینی(ره) در دایره المعارف تشیع» نوشته سهراب مقدمی شهیدانی از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شد.

مدخل «امام خمینی» در دایره المعارف تشیع، به قلم عمادالدین باقی (سیاست‌مدار اصلاح ‌طلب و از اعضای ارشد بیت آیت الله منتظری) نگارش یافته و در سال ۱۳۷۸ انتشار یافته است.

این مدخل که به نظر پژوهشگر منتقد کتاب با رویکردی جهت دار و همراه با تحریف به نگارش درآمده، بعد از ۱۹ سال، برای نخستین بار در قالب اثری مستقل مورد نقد و بررسی علمی قرار گرفته است.

محتوای کتاب

کتاب «نقدی بر مدخل امام خمینی در دایره المعارف تشیع» در هفت فصل مجزا و بخش ضمائم، سامان یافته است. فصل نخست به معرفی «دایره المعارف تشیع» و بیان ویژگی  های کلی مدخل امام خمینی(ره) اختصاص یافته است. در فصل دوم به ارزیابی مباحث مربوط به زندگانی شخصی امام خمینی(ره) پرداخته  شده است. موضوع فصل سوم، نقد مطالب مربوط به وقایع نهضت، از آغاز تا پیروزی است و در فصل چهارم به ارزیابی مطالب مربوط به وقایع پس از پیروزی پرداخته شده است. فصل پنجم به نقد مباحث مرتبط با اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) اختصاص یافته که حاوی نقدهای جدی و مطالب بسیار مهمی است. در فصل ششم، مدخل آیت  اللّه سید مصطفی خمینی ـ به ضمیمه مدخل امام ـ مورد نقد و بررسی قرار گرفته و در فصل هفتم، بر واکاوی اشکالات ساختاری مدخل متمرکز شده است.

ویژگی های کتاب

در این کتاب برخی شبهات و ابهاماتِ تاریخ انقلاب اسلامی برای نخستین  بار مورد بررسی تفصیلی قرار گرفته و از این جهت، در کنار نقد گزاره های تاریخی، رویکردی ایجابی و اصلاحی نیز مدّ نظر بوده است، لذا مخاطب با مطالعه این اثر، در واقع برخی فرازهای مهم تاریخ انقلاب اسلامی و زندگانی امام  خمینی را به صورت عمیق و تحقیقی مورد مطالعه قرار می دهد.

یکی از ویژگی های دیگر این اثر، نقد همزمان برخی منابع تاریخی مرتبط با زندگانی امام خمینی است که به مناسبت موضوعات، مورد نقد قرار گرفته است. «دایره المعارف بزرگ اسلامی» و «دایره المعارف مصوّر زندگی امام خمینی» (تحقیق و نگارش جعفر شیرعلی نیا)، بیش از سایر منابع مورد تمرکز و توجه نویسنده بوده است.

بخشی از مقدمه کتاب

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: در مطالعه منشورات مرتبط با انقلاب اسلامی و امام خمینی، رویکردهای متفاوتی مشاهده می شود؛ برخی جریانها و شخصیت های علمی به هر دلیل، از ورود جدی در این عرصه پرهیز می کنند. برخی دیگر با جهت گیری خاص به تولید آثار می پردازند و بعضی نیز به دلیل ضعف بنیان های تئوریک و مطالعات تاریخی، در آثارشان ناخواسته راه ناصواب می پیمایند. در این میان، آثاری که عاری از اشتباه یا تحریف باشند، بسیار معدودند. ضمن ارج نهادن به همه کوشش های علمی انجام گرفته، به نظر می رسد بازخوانی انتقادی آثار مرتبط با انقلاب اسلامی، ضرورتی مغفول است که صیانت از تاریخ و هویت نهضت امام خمینی(ره) در گرو آن می باشد.

نگارنده این اثر با اتقاد به تفکر انتقادی، به بازخوانی مدخل «امام خمینی» در «دایره المعارف تشیع» پرداخته است؛ مدخلی که علیرغم نگارش آن توسط یکی از مخالفان جدی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)، از هنگام انتشار (۱۹ سال پیش) تاکنون مورد نقد و ارزیابی جدی قرار نگرفته است. تجربه نگارنده در نقد مدخل «خمینی، روح الله» در «دایره المعارف بزرگ اسلامی» که با استقبال طیف های مختلف فکری و سیاسی مواجه شد، زمینه ساز اهتمام جدی برای تدوین نوشتار حاضر گردید. گرچه حجم کم انبوهی از اغلاط و تحریف های تاریخی در معرض دید مخاطب قرار می گیرد، با وجود این، آنچه می خواهید همه نقدهای وارد بر مدخل مزبور نبوده و تنها فتح بابی برای گفتگوی علمی در نقد منشورات انقلاب اسلامی است.»

مشخصات کتاب

کتاب «نقدی بر مدخل امام خمینی در دایره المعارف تشیع» در ۳۶۸ صفحه، قطع وزیری و در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۰ تومان از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شده است. مقدمی شهیدانی پیش از این اثر، کتاب «نقدی بر مدخل "خمینی، روح اللّه" در دایره المعارف بزرگ اسلامی» را  در سال ۱۳۹۵ منتشر کرد که در مجامع علمی و رسانه ای کشور بازتاب گسترده ای یافت.

برای تهیه این کتاب و دیگر محصولات بنیاد با شماره ۰۲۱۲۲۵۷۹۱۹۲ یا سایت پاتوق کتاب فردا به نشانی www.bookroom   تماس حاصل کنید.

انتهای پیام/

کد خبر : 77615
تاريخ ثبت خبر : ۱۶ مهر ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۰۴
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)