| امروز یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

قاسم جعفری:


مافیایی در قالب سرقت علمی مانند موریانه به جان علم کشور افتاده

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: مافیایی مانند موریانه به جان علم کشور افتاده و در حال از ریشه کندن درخت تمدن ملت است که برای مقابله با آن باید کار جهادی صورت گیرد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از فارس، داستان خرید علم و فروش پایان نامه و مقالات معضلی است که روز به روز در کشور بیشتر می‌شود به طوری که بسیاری از دانشجویان و حتی اساتید کشور برای دفاع از پایان‌نامه یا ارتقای رتبه نیازی به تلاش و تحقیق نمی‌بینند و با خرید مقالات خود را در عمل راحت می‌کنند. در گفتگو با قاسم جعفری عضو هیئت علمی دانشگاه و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به بررسی این معضل پرداختیم.

*چرا و چگونه شغل جدیدی به نام «پایان نامه نویسی و تهیه مقالات علمی» شروع شد، این سوال در اذهان وجود دارد که چرا حتی با وجود تصویب قوانین در این زمینه ولی این ناهنجاری علمی که به نوعی سرقت علمی نیز به شمار می‌رود همچنان پابرجاست و حتی رو به افزوده شدن می‌رود؟

ما احساس‌مان این است که آسیب‌هایی که یک کشور، یک تمدن و یک ملت را تهدید می‌کند دو دسته است، یعنی برخی از این آسیب‌ها روشن و آشکار است و در معرض دید عموم قرار دارد ولی برخی از این آسیب‌ها پنهانی و خزنده است که این آسیب‌ها بسیار ناگوار بوده و می‌تواند تمدن‌برافکن باشد.

تقلبات و تخلفات علمی از نوع دوم است که ممکن است یک مار خوش‌خط و خالی باشد که همه خوش‌شان هم بیاید و بیشتر هم دیده شوند و حتی شاید آمار اینگونه نشان دهد که ما رشد علمی بسیاری هم داشته‌ایم، اما آنچه اتفاق افتاده همان موریانه‌ای است که به جان درخت تمدنی یک ملت افتاده است. بحث پایان‌نامه‌ها یا حتی تدوین کتاب و مقاله‌ها دچار این آسیب است.

*شما نماینده مجلس شورای اسلامی بودید و در آن زمان نیز این معضل وجود داشت و همچنان ادامه دارد، برای رفع این معضل چه اقداماتی صورت گرفته است؟

چند روز پیش چند نفر بودیم که به مناسبتی با وزیر علوم جلسه داشتیم و من به عنوان یک شهروند و یک معلم کوچک، بحثی را با وزیر مطرح کردم که یکی از این بحث‌ها مسئله تخلفات علمی بود که گفتم من زمانی که در مجلس بودم این مسئله را بسیار جدی دنبال کردم که با وزرای هر دو وزاتخانه بهداشت و علوم جلسه داشتیم و لایحه‌ای به دولت رفت که به دوره مجلس ما نرسید، ولی مشکل این است که حتی اگر قانون تصویب می‌شود، در اجرا با مشکل مواجهیم.

من می‌گویم با هر کسی که در این قضیه مقصر است باید برخورد شود و حتی اگر اساتید در این قضیه مقصرند باید با این قضیه برخورد شود.

*در حال حاضر وضعیت به چه صورت است؟

من می‌گویم مافیایی در انتشار مجلات وجود دارد.

*به چه صورت؟

 یک دانشجو برای اینکه از پایان‌نامه خود دفاع کند باید مقاله داشته باشد و مجلات علمی – پژوهشی به راحتی این مقالات را پذیرش نمی‌کنند و به صورت پنهانی چندین میلیون از دانشجو پول طلب می‌کنند و اساتید برای ارتقای سنواتی یا رتبه نیز دچار همین مشکل هستند.

این مجلات دست کسانی است که مقالات افراد را داوری درست نمی‌کنند، در واقع بحث برخورد با تقلبات و تخلفات علمی در سطح دانشجویی و استادی تقریبا دچار رخوتی است که در بحث مفاسد اقتصادی داریم.

ما با این افراد تعارف داریم یا افرادِ با اراده و جدی نداریم که از خودشان بگذرند و با این مفاسد مقابله کنند.

*چطور می‌توانیم با این افراد برخورد کنیم؟

اگر قرار است کار ماندگاری انجام شود، باید وزیر از خودش بگذرد و حتی اگر قرار است هجمه‌هایی علیه‌اش صورت گیرد، باید با این مسائل مقابله کند و اگر غیر از این شود، علم کشور به صورت عصای سلیمان درمی‌آید که در حال ایستادن، یکباره از درون می‌شکند، زیرا موریانه‌ها از درون آن را بلعیده‌اند.

ما افرادی با روحیه جهادی می‌خواهیم تا با گذشت از خودشان به فکر این باشند که در عرصه پایان‌نامه‌ها و مقالات و مافیای مجلات فعالیت کنند که اگر غیر از این باشند حتما دچار مشکل می‌شوند. نمایندگان مجلس نیز به جای اینکه دنبال نخود سیاه بگردند، باید به این مسائل بپردازند.

انتهای پیام/

کد خبر : 72742
تاريخ ثبت خبر : ۲ مرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۴۹
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)