| امروز چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

پژوهشگر رسانه و فضای مجازی تبیین کرد:


حضور در پیام‌رسان‌های داخلی یعنی حمایت از کالای ایرانی

اینکه چه طور بتوانیم اوقات روزه داری خود را مدیریت کنیم، بسیار اهمیت دارد، بسیاری از افراد بعد از افطار سرشان در گوشی است، در حالی که به مراسم های افطاری می توان به دید صله رحم نگریسته و این فضا را به گپ و گفت خانوادگی تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از شبستان، سید علیرضا آل داوود، پژوهشگر رسانه و فضای مجازی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان فرصتی برای تجدید نظر و بازبینی در استفاده بهینه از فضای مجازی است، اظهار کرد: در این ایام انواع و اقسام شبکه های ارتباطی این قدرت را دارند که بستر مناسبی برای تبلیغ روزه داری باشند.

وی ادامه داد: می دانیم که فضای مجازی همان قدر که می تواند فرصت ساز باشد، تهدیدساز هم است و اکنون کانال های مختلفی درصدد هستند تا برای روزه خواری و شکستن قبح روزه خواری تبلیغ کنند، این یک تهدید در این فضا است که با برنامه ریزی دقیق و بهره مندی از روش های تبلیغی صحیح می توان با آن مقابله کرد.

آل داوود در ادامه به راهکارهای عملی برای روزه داری در سطح فضای مجازی در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این یک هدف است که در صورت رعایت نکاتی که در دین ما به عنوان منکرات از آنها یاد می شود می توانیم به آن برسیم، برای مثال دروغ گفتن، شایعه پراکنی و تهمت زدن، غیبت کردن و … از مواردی است که خود از منکرات روزه هستند. اگر کسی غیبت کند روزه اش باطل می شود هرچند که در ظاهر از خوردن و آشامیدن امساک ورزد. حال تصور کنید در فضای مجازی که قرار است خوراک ذهنی و فکری فراهم شود، در انواع و اقسام کانال ها یک خبر به دروغ منتشر شود، یا حین صحبت و گفت وگو در فضای پیام رسان ها دروغ گفته شود، همه این موارد از منکراتی به حساب می آیند که یک فرد در شرایط عادی باید از آنها دوری کند چه رسد به فرد روزه دار که به هرحال شرایط ویژه تری را در این یک ماه برای خود تعریف کرده است. بنابر این، اعضا و جوارح در سطح فضای مجازی نیز باید روزه دار باشند.

این پژوهشگر تاکید کرد: دیدن تصاویر نامحرم، تصاویر تهییج کننده شهوات و امثال آن، تقوای چشم را از بین می برد، می توانیم با ندیدن این محتوا تقوای چشم را حفظ کنیم. این می طلبد که در ماه مبارک رمضان و در فضای مجازی نیز این موضوعات مرتبط با تقوا را رعایت کنیم، برای مثال گفت وگو با نامحرم در این فضا در حد ضرورت باشد.

وی ادامه داد: نکته دیگر استفاده از فضای مجازی بومی است، البته نمی گویم که در پیام رسان های داخلی هیچ منکراتی نیست، به هر صورت فضای مجازی به خودی خود آلوده نیست بلکه این برخی از کاربران هستند که این فضا را آلوده می کنند، با این وجود فضای پیام رسان های داخلی به نسبت نمونه های مشابه، به حد پایین تری از این منکرات آلوده است که آن را نیز می توان با حضور در این فضا و تبلیغات درست از میان برد و با شبهات مقابله کرد.

آل داوود با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ با عنوان «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، اظهار کرد: حمایت از پیام رسان های داخلی لبیک به این خواسته بحق مقام معظم رهبری است، از سوی دیگر حضور در این فضا می تواند به روزه داری ما عمق ببخشد چرا که از یک تولید بومی و اسلامی حمایت کرده و در آن محیط حضور یافته ایم، ضمن اینکه دستاورد جوان ایرانی را حمایت کرده ایم.

این پژوهشگر فضای مجازی در ادامه ابراز کرد: استفاده از فضای مجازی می تواند ابعاد گسترده ای داشته باشد و صرفاً محدود به انواع و اقسام پیام رسان ها نیست، برای مثال اکنون و در ایام ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای اسلامی صفحات فضای مجازی محتوای مرتبط با ماه مبارک رمضان را ارائه می کنند و محیط سایت ها و وبلاگ ها رنگ و بوی رمضانی به خود گرفته اند؛ البته ما نیز چند سالی است که به این سو حرکت کرده ایم ولی چه قدر خوب است که بتوان به گونه ای کار کرد که هر کاربر که در ماه رضمان به صفحات مختلف وب مراجعه می کند، این حال و هوای رمضانی را درک کند.

وی گفت: استفاده از فضای مجازی برای شکل گیری پویش های مردمی مرتبط با افطاری های ساده، حمایت از نیازمندان و تقویت رویکرد ساده زیستی و افطاری های ساده از دیگر راهکارهایی است که می توان در ماه مبارک رمضان ویژه حضور در فضای مجازی اتخاذ کرد و روزه داری را در این فضا نیز به منصه ظهور رساند.

محقق عرصه فضای مجازی و رسانه تاکید کرد: اینکه چه طور بتوانیم اوقات روزه داری خود را مدیریت کنیم، بسیار اهمیت دارد، بسیاری از افراد بعد از افطار سرشان در گوشی است، در حالی که به مراسم های افطاری می توان به دید صله رحم نگریسته و این فضا را به گپ و گفت خانوادگی تبدیل کرد، نه اینکه بعد از ساعت ها تحمل گرسنگی و تشنگی و در حالی که بدن تحلیل رفته، بعد از افطاری سریعا سراغ استفاده از فضای مجازی برویم، چراکه این رویکرد روزه دار را با مشکلاتی مواجه می کند؛ برای مثال تشعشعات تلفن همراه سبب ضعف بیشتر جسمانی می شود.

آل داوود در پایان خاطرنشان کرد: اساساً هرچه قدر که فرد در این فضا بیشتر حضور داشته باشد آثار منفی افزایش می یابد، همان طور که افراد روزه دار تقوا پیشه می کند و روزه می گیرد، باید بتوانند ممارست ورزد و تمرین کند تا در ماه ضیافت الهی بیش از پیش در کنار خانواده باشد نه آنکه اوقات عزیز این ماه را با وقت گذرانی در کانال های مختلف مجازی از دست بدهد.

انتهای پیام/

کد خبر : 68151
تاريخ ثبت خبر : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۰۹:۵۵
برچسب‌ها, , , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)