| امروز چهارشنبه, ۲۳ آبان , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

حداد عادل در همایش تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای:


عدم تحول علوم انسانی در کشور دست‌آوردهای انقلاب را از بین می‌برد

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش «چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» تأکید کرد: اگر این تحول در علوم انسانی صورت نگیرد گویی اصلاً انقلابی در کشور روی نداده و تمام دست آوردهای انقلاب به هدر خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، غلامعلی حداد عادل رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش «چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» که امروز چهارشنبه ۲۴ آبان در تالار حکمت دانشگاه شیراز آغاز شد، گفت: طعنه دوستان از موانع تحول در علوم انسانی است. ایجاد تحول در علوم انسانی از چنان درجه اهمیتی برخوردار است که اگر این کار صورت نگیرد گویی انقلابی نیز در این کشور رخ نداده است و دست آوردهای انقلاب هدر خواهد رفت.

وی اضافه کرد: شورای تحول در پی کشاندن دست آوردهای همایش‌ها و کارگاه‌ها به درون کلاس‌های دانشگاهی، فکر دانشجو و استاد است. این همایش‌ها باید در عمل نتیجه دهد و ما می‌خواهیم وزارت علوم را آماده پذیرش این تحول بزرگ کنیم هرچند که به مسائل و مشکلات آنان نیز واقف هستیم اما با صبر و حوصله کار را پیش خواهیم برد.

استاد دانشگاه تهران تأکید کرد: مخالفت جریان‌های سیاسی غرب‌گرا یکی از عوامل عدم تحول در این حوزه است زیرا، برخی در این مملکت مسؤولیت‌هایی را اشغال کرده و حاضر به تحول در علوم انسانی نیستند و به‌صورت پنهان و آشکار با این مسئله مخالفت می‌کنند.

حدادعادل بر اینکه جریان سیاسی غرب‌گرا و مخالف تحول در علوم انسانی با نامه‌نگاری به برخی سران مملکت سعی دارند موضوع تحول در علوم انسانی را سیاسی جلوه داده و جنجال به پا کنند، گفت: در برخورد با آنان باید هوشیار بود. برداشت نادرست از اسلامی شدن، کمبود امکانات، ضعف نظریه‌پردازی و طرز تلقی‌های نادرست و طعنه دوستان نیز از موانع دیگر تحول در علوم انسانی است. واقعاً از برخی انتظار نداریم که به ما طعنه زده و اظهار کنند که شورای تحول قصد سکولاری برخورد کردن با موضوع دارد.

وی با اشاره به ماموریت شورای تحول گفت: کاری که شورای تحول در پی آن است یک کار بلندمدت بوده که ممکن است ۱۰۰ سال طول بکشد اما برای مملکت حیاتی و فوری است، چرا که اگر این تحول در علوم انسانی صورت نگیرد گویی اصلاً انقلابی در کشور روی نداده و تمام دست آوردهای انقلاب به هدر خواهد رفت.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به اقدامات ۸ ساله شورای تحول اشاره و اظهار داشت: تاکنون ۶۰ برنامه کاربردی ماحصل ۱۴۰ جلسه شورا تصویب‌ شده که از دل آن ۳۰۰ کتاب در دست تألیف است که چند کتاب آن درسی است و تدریس می‌شود.

وی افزود: در طول ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی و ۸۳ سال تأسیس دانشگاه تهران به اقرار اکثر استادان، به‌اندازه اقدامات شورای تحول، کار در حوزه علوم انسانی صورت نگرفته که در این راستا ده‌ها همایش در سراسر کشور برگزار شده است.

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی کشور بیان کرد: شورای تحول اختیارات وسیعی دارد و در ۴ حوزه برنامه‌های آموزشی و پژوهشی، استادان، دانشجویان و سامان دادن مقاله‌ها و مجلات وارد عمل شده است که ۵ معاونت امور شوراها، استادان، امور تألیف، دانشجویی و ارتباط با حوزه این عرصه را پوشش می‌دهند.

انتهای پیام/

کد خبر : 56434
تاريخ ثبت خبر : ۲۴ آبان ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۴:۱۵
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)