| امروز پنج شنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

معرفی پایان‌نامه؛


شناخت‌شناسی صدرالمتألهین

پایان‌نامه کارشناسی ارشد «شناخت‌شناسی صدرالمتالهین» توسط مرتضی کشاورز نگاشته و احمدبهشتی، استاد راهنما و بیوک علیزاده، استاد راهنما این رساله در دانشگاه امام صادق(ع)، دانشکده الهیات و معارف اسلامی بودند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، پایان‌نامه کارشناسی ارشد «شناخت‌شناسی صدرالمتألهین» توسط مرتضی کشاورز نگاشته شده است.

احمد بهشتی، استاد راهنما و بیوک علیزاده، استاد راهنما این رساله در دانشگاه امام صادق(ع)، دانشکده الهیات و معارف اسلامی بودند.

چکیده:

در این پایان‌نامه مسائل عمده شناخت در فلسفه صدرالمتالهین شیرازی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است . برای این امر نخست به بررسی سیر تاریخی شناخت در فلسفه از قدیم‌الایام تا جریانهای معاصر پرداخته‌ایم.
در این بررسی مسائل عمده شناخت‌شناسی را بدست آورده و سپس دسته‌بندی نموده‌ایم. در گام بعد آثار صدرالمتالهین شیرازی را بررسی نموده‌ایم.
در ضمن بررسی آثار صدرالمتالهین مشخص شد، ایشان مانند دیگر فلاسفه اسلامی گرچه باب مشخصی به مسئله شناخت اختصاص نداده‌اند و به صورت صریح مسائل عمده شناخت را مطرح ننموده‌اند، اما در ضمن ابواب مختلف فلسفه خود، این مسئله را به طور مستقیم یا غیرمستقیم مطرح و مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.

لذا کلیه مواضعی که ایشان مطرح نموده و به طور مستقیم یا غیرمستقیم با مسئله شناخت ارتباط داشته را جمع‌آوری کرده و آنها را در دو بخش «شناخت‌شناسی شناخت» و «هستی‌شناسی شناخت» دسته‌بندی نموده‌ایم.
در هر فصل از بخش‌ها مطالب مطرح شده را مورد بحث و بررسی قرار داده‌ایم و دیدگاه صدرالمتالهین را به صورت مستدل در آن مورد خاص بیان کرده‌ایم.
سپس به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری مطالب مطرح شده پرداخته‌ایم، که برای این امر نخست پاسخ نهائی صدرالمتالهین را که در آخر هر فصل مطرح گردیده، به عنوان اصول بیان کرده‌ایم و با بیان مسائل عمده شناخت سعی نموده‌ایم موضع ایشان را در مورد هر مسئله با توجه به اصولی که از فلسفه ایشان بدست آورده‌ایم تبیین نمائیم.

علاقه مندان می توانند قسمتی از این پایان نامه را از اینجا ملاحظه کنند.

انتهای پیام/

کد خبر : 68236
تاريخ ثبت خبر : ۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۱۹
برچسب‌ها, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)