| امروز شنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

رضا غلامی در گفتگو با طلیعه:


سکوت، بزرگ‌‌ترین خدمت آقای روحانی به علوم انسانی است

رئیس مرکز پژوهشهای علوم انسانی اسلامی صدرا در واکنش به سخنان روز گذشته رئیس جمهور در جشنواره فارابی گفت: خدمت بزرگ آقای روحانی به علوم انسانی در ایران، این است که سکوت کنند و قضاوت درباره تحول علوم انسانی و این قبیل موارد را به علما و دانشمندان و کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی بسپارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در واکنش به سخنان روز گذشته رئیس جمهور در جشنواره فارابی درباره تحول در علوم انسانی گفت :صیانت از آزادی و استقلال دانش و عدم مداخله سیاسیون در مسیر علم، نقش منحصربفردی در پیشرفت های علمی و باز شدن فضای واقعی نقد و آزاداندیشی دارد.

وی افزود: لذا خدمت بزرگ آقای روحانی به علوم انسانی در ایران، این است که سکوت کنند و قضاوت درباره تحول علوم انسانی و این قبیل موارد را به علما و دانشمندان و کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی بسپارند.

وی در ادامه سخنانش اظهارداشت: من قبلا هم گفته ام که رئیس جمهور محترم و مشاورین ایشان ظاهرا آگاهی اندکی از فرایند تحولات علمی و ظرایف آن دارند و وقتی در این زمینه علی الخصوص به صورت تحکم آمیز مداخله می کنند، در سیر طبیعی رشد علم و مناسباتی که در این ساحت وجود دارد اختلال ایجاد می شود.

این محقق و نویسنده کشورمان تأکید کرد: از طرف دیگر، به نظر می رسد صدها سوژه برای سخن گفتن وجود دارد که چه بسا برد تبلیغی بیشتری هم برای آقای روحانی داشته باشند و لذا چه ضرورتی دارد که ایشان اصرار دارند هر از چندی در عرصه علوم انسانی سخن بگویند و با خط کشی های سیاسی آزاداندیشی را تضییق کنند؟

غلامی تصریح کرد: امروز خوشبختانه تحول در علوم انسانی بر اساس چندین نظریه مبنایی و با حرکت خودجوش و طبیعیِ بخش قابل توجهی از اساتید حوزه و دانشگاه راه خودش را پیدا کرده و در سال های آینده تدریجا ثمراتش را هویدا می کند. بنابراین اراده سیاسی افراد یا مانع تراشی ها نمی تواند این حرکت را متوقف کند.

رئیس مرکز پژوهشهای علوم انسانی اسلامی صدرا ادامه داد: البته این نکته در سخنان جناب آقای روحانی که تحول آفرینی با استفاده از پول و سفارش و مهندسی و غیره جواب نمی دهد همواره حرف اساسی ما در این سالها بوده است و خوشحالیم که بالاخره آقای روحانی به این حرف رسیدند.

وی در پایان سخنانش گفت: امیدوارم مسئولان دولتی به نظر رئیس جمهور محترم عمل کنند و از این نوع کارها که نتیجه آن پر شدن جیب یکسری روشنفکرنما و زیرسؤال رفتن وجاهت علمی برخی مراکز علمی و تحقیقاتی دولتی شده پرهیز کنند.

انتهای پیام/

کد خبر : 59872
تاريخ ثبت خبر : ۲۵ دی ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۱۲
برچسب‌ها, , , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)