| امروز جمعه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

درس‌گفتار یکساله سنایی غزنوی آغاز می‌شود


سنائی بزرگ‌ترین سراینده‌ شعر اجتماعی در تاریخ ادبیات کلاسیک فارسی

نخستین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سنایی از روز چهارشنبه ۲۶ مهر با حضورمحمدعلی موحد و مریم حسینی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، حکیم سنائی‌ غزنوی از شاعران و عارفان برجسته‌ ادب فارسی است. وی نخستین کسی است که در شعر فارسی، در تبیین نظام عرفانی جهان و آنچه آن را نظام احسن خوانده‌اند، سخن گفته است. سنایی بزرگ‌ترین سراینده‌ شعر اجتماعی در تاریخ ادبیات کلاسیک فارسی است و شعر او در ردیف بهترین شعرهای اجتماعی و سیاسی زبان فارسی است. جامع‌ترین و پرمغزترین شعر تعلیمی صوفیه پیش از مثنوی مولانا به حدیقه‌ سنایی اختصاص دارد. اندیشه‌ انسان کامل را او وارد شعر فارسی کرده و در نظام کامل عرفانی تبیین کرده است. سنایی حال و هوای تازه‌ای وارد قصیده کرد.

مرکز فرهنگی شهر کتاب پس از برگزاری پانصد جلسه‌ درس‌گفتار درباره‌ مولوی، فردوسی، سعدی، نظامی، عطار، بیهقی، حافظ، ناصرخسرو، خاقانی و خواجوی کرمانی، از روز چهارشنبه ۲۶ مهر به مدت یک سال در روزهای چهارشنبه درس‌گفتارهایی درباره‌ سنایی را با حضور استادان و پژوهشگران برگزار می‌کند تا پیوند مردم و علاقه‌مندان با ادبیات کلاسیک فارسی محکم‌تر شود.

نخستین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سنایی روز چهارشنبه ۲۶ مهر ساعت ۱۶:۳۰ با سخنرانی استاد دکتر محمدعلی موحد درباره‌ «سنایی در مقالات شمس» و دکتر مریم حسینی درباره‌ «جایگاه سنایی در ادب فارسی» اختصاص دارد که در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.


انتهای پیام/

کد خبر : 54527
تاريخ ثبت خبر : ۲۳ مهر ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۰۵
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)