| امروز جمعه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

خسروپناه در همایش زعیم ذوفنون:


روح منظومه فکری رهبر انقلاب، توحید است/موسس فقه راهبردی

نویسنده اثر «منظومه فکری آیت الله خامنه ای» با بیان اینکه روح اصلی حاکم در منظومه فکری رهبری توحید است گفت:رکن این منظومه مردم و غایت آن تمدن نوین اسلامی است که به دنبال زمینه سازی ظهور است.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و نویسنده اثر فاخر «منظومه فکری حضرت آیت الله خامنه ای» در مراسم رونمایی این کتاب که در همایش «زعیم ذوفنون» برگزار شد، گفت: این کتاب در دو جلد تدوین شده است و تدوین آن دو سال و چاپ آن ۶ سال به طول انجامید.

وی گفت: بنده یک سال تمام وقت مجموعه فرمایشات آقا را جمع کردم که مجموعه بسیار وسیعی جمع شد و به یک ساختار نظام مندی رسیدیم. وقتی مدخل ها معین شد به محققان ارجاع داده شد تا تحقیقات انجام شود.

خسروپناه افزود: این کتاب ۴ بخش دارد؛ در بخش اول جهان بینی و بحث های بینشی مقام معظم رهبری و نگاه کلان رهبر انقلاب در حوزه جهان بینی مورد بررسی قرار گرفته است. بخش دوم نظام منشی است که مباحث اخلاقیات و معنویات در آن مطرح می‌شود. در بخش سوم به نظامات اجتماعی پرداخته ایم. نظام فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، دفاعی و … در این بخش قرار می گیرد. در بخش چهارم اهداف اجتماعی اسلام از منظر مقام معظم رهبری مورد بررسی قرار گرفته که مباحثی مانند آزادی، عدالت، پیشرفت و تمدن را شامل می‌شود.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران گفت: اندیشه مقام معظم رهبری اندیشه ای اجتهادی است. یعنی در هر بحثی که ایشان وارد شده اند دقیقا با روش اجتهادی بحث کرده اند. من یک ادعا در اندیشه رهبری ندیده ام که ذوقی باشد. نکته دوم اینکه شخصیت هایی مانند حضرت آقا چون شخصیت های جامعی هستند سخنانشان نظام مند است و اجزای آن یکدیگر را تکمیل می کنند. مثلا کسی بخواهد همه نظامات اجتماعی را بداند باید نظام فرهنگی رهبری را ببیند چون روح نظامات اجتماعی در نگاه رهبری، فرهنگ است.

وی با بیان اینکه روح اصلی حاکم در منظومه فکری رهبری توحید است، گفت: توحیدی که رهبری بیان می کنند در مباحث دیگر مانند ولایت، دین شناسی، اخلاق و … جریان دارد. توحید نباید در عرصه کلامی حبس شود، توحید باید به عرصه سیاست بیاید. توحید را نباید یک عقیده ببینیم بلکه باید در رفتار و کنش هم حضور بیابد.

وی افزود: روح منظومه فکری آقا توحید است و رکن این منظومه مردم اند و غایت آن تمدن نوین اسلامی است که می خواهد برای ظهور زمینه سازی کند.

خسروپناه گفت: ویژگی چهارم اندیشه فکری و اجتماعی رهبری استمرار و تکامل بخشی منظومه فکری امام است. از حسنات حضرت امام(ره) این بود که رهبری فرزانه تربیت کرد که دقیقا همان نظام بینشی و نظام منشی و نظام کنشی امام را استمرار بخشید. منظومه حضرت آقا ادامه منظومه امام است. گویا روح فکری امام در این کالبد دمیده شده و قابل حرکت است.

وی ادامه داد: در منظومه امام، مباحث فلسفی پررنگ تر است و در منظومه آقا مباحث راهبردی پررنگ تر است. حضرت آقا موسس فقه احکام راهبردی است. ما غیر از فقه احکام رفتاری دارای فقه احکام راهبردی و نهادسازی هستیم. وقتی آیت الله شاه آبادی شرکت های مخمس را پیشنهاد می دهند در واقع با کمک فقه نهادسازی می کردند. برخی متفکران فقط بر مبانی بسنده می کنند و بحث های آنها کاربردی نیست.

حجت الاسلام خسروپناه در پایان گفت: نظام فکری رهبری هم مبنا دارد و هم این مبنا به عرصه های کاربردی و راهبردی سرایت می کند. اندیشه رهبری تنها به مبانی و راهبردها هم بسنده نکرده بلکه به نهادها و ساختارها هم پرداخته است. اگر احکام رهبری را در نصب نهادهای مختلف را ببینیم پیوند مبنا و راهکار و راهبرد قابل مشاهده است.

مقام معظم رهبری فقیهی مقتدر، جامع نگر و نوگرا هستند

آیت الله علی اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در همایش «زعیم ذوفنون» گفت: در کتابی که تالیف شده وجهی که می خواهم عرض کنم مغفول مانده که امیدوارم در چاپ بعدی مورد توجه قرار گیرد و آن مسئله مقام و مرام فکری رهبر انقلاب است.

وی گفت: ما در مورد شخصیتی سخن می گوییم که نسب ایشان به شخصیت های بزرگ تاریخ ایران مانند میرداماد می رسد. مجموعه نظراتی که رهبر انقلاب در عرصه های مختلف تولید کرده اند به دلیل فراوانی کمتر به چشم می آید. هر کدام از نظرات رهبر انقلاب کافی بود که از او یک شخصیت نظریه پرداز جهانی بسازد. مردی که می توان گفت وارث فقیهان و حکیمان بزرگ در روزگار ما است. ایشان در سن ۱۸ سالگی وارد درس خارج می شوند و شاگری آیت الله بروجردی، آیت الله طباطبایی، حضرت امام(ره)، شیخ مرتضی حائری یزدی و آیت الله میلانی را کرده اند. این مرد عظیم عصاره فقهی چنین مردان بزرگ است.

رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران گفت: رهبر انقلاب شخصیتی با ابعاد متنوع دارند که با بزرگان شیعه قابل مقایسه است. ایشان یک فقیه مقتدر، جامع نگر و نوگرا هستند. ایشان ۴ کتاب در حوزه رجال تالیف کرده اند که نشان دهنده دقت ایشان در مباحث حدیثی است. ایشان در حوزه کلام و تفسیر دارای دیدگاههای جدیدی هستند. کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی ایشان یک اثر فاخر است که نشان دهنده ذهن منسجم و ساختارمند ایشان است.

آیت الله رشاد افزود: ایشان در حوزه تاریخ جهان و تاریخ غرب دقایق و ظرائفی را مطرح میکند انسان مبهوت می‌شود. در مورد تاریخ منطقه آنقدر دقیق به ذکر تاریخ می پردازند که نشان دهنده حافظه قوی ایشان و شخص شناسی و نسب شناسی ایشان است. آنچه که مهم است فهم تاریخی و درک تحلیلی از تاریخ و آینده را در تاریخ دیدن است که در بیانات ایشان مشهود است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ایشان در فهم اجتماعی و قلمرو استراتژیک و مسائل نظامی و روابط بین الملل بی بدیل هستند. ایشان ۲۸ است که درس خارج می دهند. حدود ۷ تن از اساتید بنده صاحب رساله اند اما درس ایشان از ویژگی هایی برخوردار است که در کمتر اساتید دیگر می توان یافت.

این استاد حوزه علمیه قم گفت: روش ارائه، الگوریتم اجتهاد، پرداختن به مباحث نو از قبیل جهاد و … وجه تمایز رهبر انقلاب با دیگران است که با یک ادبیات کاملاً فنی و با موضوع شناسی کاملا دقیق از سوی ایشان تدوین و ارائه شده است. ایشان انواع گونه های هنر را از قبیل تئاتر، موسیقی، سینما و … را به طور فنی می شناسند. هیچ یک از مراجع از حیث موضوع شناسی با ایشان برابری نمی کند.

آیت الله رشاد با بیان اینکه تسلط بر تاریخ اسلام بسیار و فهم مسائل در استخراج حکم بسیار موثر است، گفت: ایشان در این زمینه صاحب نظر هستند و به آرای معاصرین در هر بحثی بسیار مسلط هستند. رجال حدیث را بسیار دقیق می شناسند. بیان بسیار خوب و بدون زوائد دارند و حدود هزار نفر در درس خارج ایشان شرکت می کنند که بی نظیر است. از ویژگی های فقه ایشان دستگاه وار دیدن و نظام مند بودن فقه است.

رشاد در ادامه گفت: ایشان نگاه گره گشا برای حکومت و فقه دارند. پویایی و دقت در تحلیل واژگان و لغات شناسی امتیاز دیگر ایشان است. جهانی اندیشی در فقه از دیگر ویژگی هاست که فتوای ایشان در فقه هسته ای باعث تحول بزرگی است. در تفقه، توجه ایشان در حیثیت اسلام مورد اهمیت است که مثلا درباره حکم ایشان درباره قمه زنی تبلور می یابد. روزآمدی مباحث ایشان، اهتمام به موضوع وحدت و تقریب مذهب اسلامی از دیگر ویژگی های فقه ایشان است.

انتهای پیام/

کد خبر : 54711
تاريخ ثبت خبر : ۲۵ مهر ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۱۴
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)