| امروز سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

آیت الله نوری همدانی:


دنیای غرب علوم اسلامی را مصادره کرد

آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که دنیای غرب علوم اسلامی را مصادره کرده است، تأکید کرد: روزی که در کل اروپا یک دانشگاه و یک کتابخانه نبود دانشمندان بزرگی در کشورهای اسلامی بودند و تلاش می‌ کردند، امروز هم باید تلاش کنیم این نکته را تأکید کنیم که علوم اصلی از اسلام است و ریشه غالب علوم در حوزه است.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از رسا، آیت الله حسین نوری‌همدانی پیش از ظهر دیروز ۲۴ شهریورماه در دیدار با دبیرکل و اعضای شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان این که باید سوابق و خدمات این تشکل مورد توجه و قدردانی قرار بگیرد، اظهار داشت: دانشجویان متدین و حوزویان از اول دو رکن انقلاب بودند.

وی افزود: همیشه حوزه و دانشگاه در کنار هم بوده اند ولی باید بدانید وظیفه ما این است که علوم را به جایگاه اصلی خود برگردانیم و نقش ویژه جایگاه علوم اسلامی را تعیین کنیم، چراکه علوم اسلامی همگی به دست علمای اسلام از پیامبر گرامی اسلام(ص) تا به امروز ساخته شده است.

این مرجع تقلید عنوان کرد: علمای ما همیشه برای ساخت تمدن اسلامی تلاش های گسترده ای کرده اند، حتی در علوم تجربی از جمله پزشکی و نجوم نیز علمای ما تلاش های گسترده ای کردند که نشان بر این مدعا این است که غالب اصطلاحات علوم عربی هستند.

وی با اشاره به این که دنیای غرب علوم اسلامی را مصادره کرده است، تأکید کرد: روزی که در کل اروپا یک دانشگاه و یک کتابخانه نبود دانشمندان بزرگی در کشورهای اسلامی بودند و تلاش می‌ کردند، امروز هم باید تلاش کنیم این نکته را تأکید کنیم که علوم اصلی از اسلام است و ریشه غالب علوم در حوزه است.

حضرت آیت الله نوری‌همدانی تأکید کرد: غربی ها تلاش کردند که درهای علم و دانش را به روی ما ببندند، به همین جهت بازگشت دادن علوم اسلامی و ثابت کردن آن به دنیا اهمیت زیادی دارد، به ویژه شما در دانشگاه ها علوم انسانی اسلامی را ترویج کنید و با قدرت علمی و فکری خود نشان بدهید که علوم مهم به ویژه علوم انسانی از ما بوده است.

وی عنوان کرد: یکی از چهره های انقلاب نشان دادن وجهه علمی آن است، دو رکن مهم و مرکز مهم برای ایجاد انقلاب حوزه علمیه قم و دانشگاه بوده است به همین جهت مردم تابع این دو هستند و از طرف دیگر بدانید که حوزه همیشه با دانشگاه است و این شما هستید که نباید با حوزه فاصله بگیرید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که حوزه علمیه قم همیشه در کنار دانشگاه است، ابراز کرد: دشمنان اسلام سعی می‌ کنند که همیشه حوزه علمیه و انقلاب را ناکارآمد نشان دهند در حالی که این مسأله درست نیست، خیلی از اوقات نیز حرف های بزرگان حوزه پخش نمی شود به همین جهت مردم فکر می‌ کنند که ما مطالبه گر نیستیم.

وی ابراز داشت: ما مطالبه گری را با دلیل و برهان شأن حوزه می‌ دانیم، هرچند معتقد به شور و غوغا نیستیم و در هر موضوعی از موضوعات روز جامعه در خدمت دانشگاه هستیم؛ به عنوان مثال بارها تأکید کرده ایم که اخذ دیرکرد توسط بانک ها حرام است ولی یا به گوش مسؤولان نمی رسد و یا اگر می‌ رسد آنها عمل نمی کنند.

حضرت آیت الله نوری‌همدانی عنوان داشت: وحدت حوزه و دانشگاه امروز ضرورتی غیر قابل انکار است هرچند همگی ما و شما ابتدا طلب کنندگان علم و شاگردان مکتب امام صادق(ع) بوده ایم همچنانکه بخشی از شاگردان اهل بیت(ع) دانشمندان علوم روز بودند، ولی این نقشه دشمنان بود که ما را از یکدیگر جدا کنند و تلاش کردند که به دانشگاه ها چهره غربی بدهند.

وی با تأکید بر این که دشمنان در طول تاریخ تلاش کردند که درهای علوم را به روی ما ببندند، خاطرنشان کرد: بحمدالله در نتیجه این انقلاب قدرتی به وجود آمد که می‌ توانیم همیشه همراه یکدیگر باشیم و با وحدت و همدلی درهای علوم را باز کرده و عرصه های گوناگون آن را توسعه بدهیم.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قدرت ویژه جوانان در اصلاح جامعه عنوان کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) به جوانان اهمیت زیادی می‌ داد و از آنها برای موفقیت های مختلف به ویژه آزاد کردن ملت های مسلمان از سیطره رومیان کمک های زیادی دریافت کرد به همین جهت شما نیز که جوانانی انقلاب و پرشور هستید قدر جوانی خود را بدانید.

وی با اشاره به این که انقلاب را جوانان ایجاد کردند، گفت: ما نیز مساعدی نسبت به جوانان داریم و طرح های جوانان انقلابی را دنبال می‌ کنیم و از شما که در راه مطالبه گری و احیای علوم اسلامی تلاش می‌ کنید قدردانی داریم و از شما می‌ خواهیم ارتباط خود را با حوزه بیش از پیش حفظ کنید.

انتهای پیام/

کد خبر : 76331
تاريخ ثبت خبر : ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۵۳
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)