| امروز شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:


بازار گرم علوم انسانی اسلامی در پاییز امسال

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با عرضه کتاب هایی همچون «خانواده در اسلام»، «سیره تربیتی پیامبر«صلی الله علیه و آله» و «تربیت دینی»، پاییز پررونقی را برای علوم انسانی اسلامی رقم می زند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیل طلیعه به نفل از شبستان، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از مراکز تخصصی علوم انسانی اسلامی در پاییز جاری کتاب هایی را روانه بازار نشر می کند.

بنابر این گزارش، کتاب «خانواده در اسلام» که به عنوان متن درسی برای تدریس در مراکز حوزوی و دانشگاهی تهیه شده است، به بررسی دیدگاه اسلام درباره ابعاد گوناگون نظام خانواده می پردازد و نیم نگاهی نیز به مسائل و شبهات جدید در حوزه مطالعات خانواده دارد و از ادبیات و مفاهیم رایج این حوزه بهره می گیرد.

«حسین بستان»، استادیار گروه جامعه شناسی پژوهشکده علوم اجتماعی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و نگارنده کتاب «خانواده دراسلام» در پاسخ به سئوال معرفی کتاب گفت:  بحث و بررسی پیرامون خانواده در اسلام با توجه به کارکردهای حیاتی خانواده و با عنایت به غنای آموزه های اسلام در این زمینه، به خودی خود دارای اهمیت است، اما آنچه اهمیت موضوع را دوچندان می کند، تهدیدها و آسیب هایی است که در دهه های اخیر نهاد خانواده را به طور جدی به چالش کشیده وپیامدهای منفی شدیدی برای آن به بار آورده است.

وی تصریح کرد:  به طور خاص، نادیده گرفتن یا انکار تفاوت های طبیعی زن و مرد و در نتیجه مقابله با هر گونه تمایز جنسیتی بین زن و مرد در زمینه حقوق و مسئولیت ها وکوشش در جهت حذف این تمایزها، غلبه رویکرد حقوقی به حل مسائل و مشکلات خانواده و کمرنگ شدن رویکرد اخلاق محور و همچنین روند رو به رشد رفع محدودیت های ارتباط بین مردان و زنان در محیط های عمومی و گسترش روابط آزاد جنسی، از بارزترین این تهدیدها و آسیب ها است که نخست، جوامع غربی و پس از آنها دیگر جوامع را همچون توفان هایی سهمگین در نوردیده اند. شگفت آور آنکه این رویکردهای نظری و عملی ضد خانواده معمولا از پشتوانه نظریه های به ظاهرعلمی برخوردار بوده اند و با بهره گیری از اهرم های سیاسی و حقوقی، از جمله معاهدات بین المللی بعضا الزام آور، مسیر گسترش خود به همه جوامع را هموار کرده اند.

گفتنی است، علاقه مندان می توانند این کتاب ۲۶۸ صفحه ای را با قیمت ۲۱۰۰۰ تومان از کتاب فروشی ها و یا از طریق سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نشانی rihu.ac.ir خریداری کنند.

علاوه بر این، کتاب «تربیت دینی» اثری از گروه علوم تربیتی پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه است که برای سیزدهمین مرتبه تجدید چاپ شده است.

این کتاب دومین جلد از طرح سیره تربیتی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است که به «تربیت دینی در سیره معصومان(ع) » اختصاص یافته است. جلد نخست این مجموعه به «تربیت فرزند» اختصاص یافت که در سال ۱۳۸۰ به چاپ رسید و تا به امروز ۱۴ مرتبه تجدید چاپ شده است و جلد سوم این مجموعه نیز با نام «تربیت اخلاقی» منتشرشده است که تاکنون ۵ مرتبه تجدید چاپ شده است. جلد چهارم این مجموعه نیز با نام «نگرشی بر آموزش با تأکید برآموزش دینی» در سال ۱۳۸۲ به چاپ رسید و تا به اکنون نزدیک به ۶ بار تجدید چاپ شده است.

«محمد داودی»، دانشیار گروه علوم تربیتی پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و نگارنده کتاب «تربیت دینی» برای معرفی این کتاب گفت: این کتاب راه و رسم رسول خدا(ص) و اهل بیت(ع) در تربیت اعتقادی و عبادی را در چهار بخش بررسی می کند در بخش اول با توجه به چگونگی تربیت اعتقادی در سیره پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)، روش آشنا کردن متربیان با خداوند، نبوت حضرت محمد(ص)، امامت و جانشینان آن حضرت، معاد و نیزچگونگی ایجاد نگرش مثبت و ایمان قلبی به این امور در سیره معصومان(ع) مورد بررسی قرار گرفته است در بخش دوم به تربیت عبادی در سیره معصومان(ع) پرداخته شده و چگونگی آموزش نماز، روزه، تلاوت قرآن، دعا و راز و نیاز با خداوند و نیز شیوه های پایبند کردن متربیان به این عبادات پژوهش شده است و در در بخش سوم روش های تربیتی در سیره مصومان(ع) از جمله ترغیب و ترهیب، موعظه، ارشاد، راهنمایی، تذکر امر ونهی بررسی شده است.

وی اضافه کرد: در بخش چهارم نیز نقش و کارکرد رفق و مدارا در تربیت دینی بررسی شده و نقش والدین و آداب و رسوم فرهنگی در تربیت دینی در سیره مصومین(ع) پژوهش شده است.

گفتنی است،  علاقه مندان می توانند این کتاب ۳۰۰ صفحه ای را با قیمت ۲۱۵۰۰ تومان از کتاب فروشی ها و یا از طریق سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نشانی rihu.ac.ir خریداری کنند.

این گزارش می افزاید: کتاب «خانواده در نگرش اسلام و روان شناسی» اثری از گروه روان شناسی پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه است که به صورت مشترک توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و سازمان سمت منتشر شده است. این کتاب که اولین بار در سال ۱۳۸۴ منتشر شد در فصل پاییز امسال برای چهاردهمین مرتبه تجدید چاپ می شود.

«محمدرضا سالاری فر»، استادیار گروه روان شناسی پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عنوان نگارنده این اثر در تعریف آن گفت: کتاب «خانواده در نگرش اسلام و روان شناسی» مباحث خانواده را با تعریف خانواده، ازدواج و مقدمات آن،‌ مانند شرایط همسرگزینی،‌ آغاز کرده و سپس به آثار روان شناختی ازدواج و روابط اعضای خانواده می پردازد و دیدگاه های اسلام را در هر مورد تبیین می کند.

وی ادامه داد: روابط خویشاوندی را به عنوان یکی از آثار ازدواج در نظر گرفته و ابعاد مختلف آن را بررسی می نماید. در فصل سوم به ارکان خانواده از قبیل مسئولیت های زن و شوهر، والدین و فرزندان می پردازد. در فصل چهارم نقش باورهای دینی، توصیه های اخلاقی و رفتاری را بررسی می کند و در فصل پنجم به عوامل مشکلات خانوادگی و راهکارهای اسلام برای پیشگیری و حل آنها می پردازد. در فصل ششم، انواع خانواده در اسلام و قوانین اقتصادی خانواده در اسلام از نگاه روان شناختی بررسی شده است و در پایان با اشاره به خانواده های الگو در اسلام طرحی کلی از نظام خانواده در اسلام، ارائه می نماید.

سالاری فر با برشمردن ویژگی های این اثر تصریح کرد: در بحث های مختلف کتاب سعی شده است مسائل از هر دو جنبه اسلامی و روان شناختی مورد بررسی قرار گیرد این درحالی است که معمولا در تألیفات مربوط به خانواده، به یکی از دوجنبه علمی و دینی خانواده پرداخته می شود.

گفتنی است، علاقه مندان می توانند برای خرید این کتاب که در ۲۳۲ صفحه و به قیمت ۱۷۰۰۰ تومان به بازار نشر عرضه شده است؛ به کتاب فروشی ها و یا سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نشانی rihu.ac.ir ، سایت سازمان سمت به نشانی samt.ac.ir و سایت خانه کتاب به نشانی  ketab.ir/rihu مراجعه کنند.

همچنین، اقبال خوانندگان به خرید و مطالعه کتاب «سیره تربیتی پیامبر«صلی الله علیه و آله» و اهل بیت«علیهم السلام»» باعث شد که این کتاب در مدت یک فصل از چاپ دهم به چاپ یازدهم برسد این کتاب در تابستان سال جاری برای دهمین مرتبه تجدید چاپ شد و با توجه به فروش تمام نوزده هزار نسخه چاپ شده هم اکنون برای یازدهمین بار تجدید چاپ می شود.

کتاب سیره تربیتی پیامبر«صلی الله علیه و آله» و اهل بیت«علیهم السلام» از آثار مشترک پژوهشگاه حوزه و دانشگاه وسازمان سمت است که با هدف آشنایی خوانندگان با سیره تربیتی پیامبر«صلی الله علیه و آله» و اهل بیت«علیهم السلام» تألیف شده است. رویکرد این کتاب بیشتر آموزشی بوده و دانشجویان و طلاب از خوانندگان دست به نقد این اثر هستند البته این کتاب برای عموم خوانندگان سودمند بوده چرا که حاوی رهمنودهای عملی در حیطه تربیت فرزند، تربیت اعتقادی، تربیت عبادی و اخلاقی است.

«محمد داودی» و «سیدعلی حسینی زاده» دانشیاران گروه علوم تربیتی پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نویسندگان این کتاب پر تقاضا هستند.

این دو نویسنده در مقدمه کتاب خود می نویسند: نظر به این که پیامبر«صلی الله علیه و آله» و اهل بیت آن حضرت کامل ترین سرمشق تربیتی بوده بنابراین شیوه های تربیتی پیامبر«صلی الله علیه و آله» و اهل بیت«علیهم السلام» بهترین و کامل ترین الگو برای آموزش و پرورش انسان ها در راه دستیابی به سعادت و پیشرفت هستند.

گفتنی است کتاب فوق عصاره مجموعه چهار جلدی کتاب سیره تربیتی پیامبر«صلی الله علیه و آله» و اهل بیت«علیهم السلام» است که پیش از این از سوی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تدوین و منتشر شده بود.

علاقه مندان به مباحث تربیتی بویژه تربیت اسلامی می توانند این کتاب ۳۷۸ صفحه ای را با قیمت ۱۹۶۰۰ تومان از کتاب فروشی ها و یا از طریق سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نشانی rihu.ac.ir  سایت سازمان سمت به نشانی samt.ac.ir و سایت خانه کتاب به نشانی  ketab.ir/rihu خریداری کرده و از مطالعه آن لذت ببرند.

انتهای پیام/

کد خبر : 78503
تاريخ ثبت خبر : ۱۳ آبان ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۵:۳۲
برچسب‌ها, , , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)