| امروز جمعه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور:


انسان با تقویت و انس با قرآن خود را حفظ و صیانت می‌کند

جلسه تفسیر دعای عرفانی صحیفه سجادیه، توسط حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در موسسه سرچشمه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه)، حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، در ادامه مباحث صحیفه سجادیه به شرح و تفسیر دعای ۴۲صحیفه پرداخت و گفت: آن حضرت می فرماید: « اللهم صل علی محمد و آله ، و ادم بالقرآن صلاح ظاهرنا، واحجب به خطرات الوساوس  عن صحه ضمآئرنا، و اغسل به درن قلوبنا علائق اوزارنا ، واجمع به منتشر امورنا ، حضرت می فرماید: بار خدایا بر محمد و آلش درود فرست و از برکت قرآن آراستگی ظاهر ما را تداوم بخش و خطرات وسوسه ها را از پنجه انداختن به سلامت عمق وجودمان بازدار، و چرک قلوب و آراستگی گناهانمان را  ما بشوی ، و امور از هم پاشیده ما را با آن سرو سامان بخش.»

 رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: کسب طهارت، با دست یابی به عجائب قرآن و مفاهیم قرآن است، و انسان برنامه خودسازی برای خود داشته باشد، تا به فهم عجائب قرآن دست پیداکند، و پرده‌های درونی قرآن که برای مواجه شدن با آن باید انسان از پرده ضلالت بیرون بیاید، تا به طهارت و صفای ضمیر برسد، این می شود مقصد اولیاء که به واسطه قرآن کریم اتفاق می افتد .اولیاء امین خدای متعال هستند برویم از آنها کمک بگیریم . واسطه قرار بدهیم پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) که اهل القرآن هستند. از حقایق قرآن و امداد های قرآنی مدد بگیریم ،

وی در ادامه با اشاره به دعای امام سجاد علیه السلام گفت : خدای متعال صلاح مومن را از ظاهر و باطن می خواهد ، از نطر رفتار ظاهرشان آراسته، این که انسان به لحاظ ظاهر از نظر لباس، از نظر آداب و اعمال باطنی خود را اصلاح  کند ، این موضوعیت دارد، که نوعا مومنین از آن بهرمند هستند، این را باید حفظش کنیم .

وی همچنین گفت: امام، خدا را به قرآن قسم می دهد با آراسته شدن، از خدای متعال می خواهد این صلاح ظاهر امتداد داشته باشد، مومنین به این صلاح ظاهر آراسته هستند،  یعنی طرف اهل نماز است، اهل مسجد هست، اخلاق و رفتار دینی و مذهبی دارد، واحجب به خطرات الوساس، یعنی مومن به صلاح ظاهر اکتفا نمی کند که آن صلاح باطنی است. (ضمائرنا) ؛ یعنی باطن، یعنی  وسوسه های نفوذی و بصورت پنهانی از طریق خیال و از طریق وهم ورود می کنند و قلب انسان را هدف قرار می دهند  .

علی اکبری در ادامه گفت: حضرت می فرماید: واغسل به درن قلوبنا و علائق اوزارنا؛ با غسل قرآن و شستشوی قرآن درون و چرک قلوب را از آلودگی های گناه شستشو و پاک کنید.

وی اظهارکرد: دل آن مقدار که کثیف شده، از محضر قرآن پاک کنیم، آن بارهائی که مثل غل و زنجیر بسته شده به دست و پای ما، این بار از جنس خباثت و کثیفی که باز می دارد ، رهائی یابیم .

وی در پایان سخنانش گفت: خدای متعال در توبه به سوی بندگانش را باز گذاشته است، ثم تاب علیهم لیتوبوا . خدای متعال این آتش را در دل آنها روشن کرد، این است که توبه از ناحیه پروردگارمتعال پذیرفته می شود، اگر فضل او نباشد مگر کسی می تواند پاک شود ، امکان ندارد کسی به تزکیه برسد .

انتهای پیام/

کد خبر : 59644
تاريخ ثبت خبر : ۲۰ دی ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۳۷
برچسب‌ها, ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)