| امروز پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹ |
سرخط خبرها:

معرفی کتاب؛


انتشار جهاد و اصل منع توسل به زور در اسلام و حقوق بین‌الملل معاصر

کتاب «جهاد و اصل منع توسـل به زور در اسلام و حقوق بین‌الملل معاصر» به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی و به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، کتاب «جهاد و اصل منع توسـل به زور در اسلام و حقوق بین‌الملل معاصر» به قلم حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم حسینی و به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

«اصل منع توسل به زور»، در حقوق بین الملل معاصر به صورت یکى از قواعد بنیادین جامعه بین‌المللى و حتى قاعده آمره در آمده است.

در چنین موقعیتى، دیدگاه اسلام چیست؟ آیا براساس حقوق بین الملل اسلام، اصل نخستین، در روابط بین المللى دولت اسلامى با دیگر دولت‌ها و جمعیت‌ها صلح است یا جنگ؟ و آیا مفهوم «جهاد» به‌ویژه جهاد ابتدایى که از اصول بنیادین اثرگذار بر روابط بین المللى دولت‌هاى اسلامى است، آن طور که نویسندگان غربى و برخى مستشرقان ادعا می کنند، «به‌مثابه جنگ دائمى مسلمانان با جهان غیرمسلمان» است؟ و هدف از «دعوت اسلامى» گسترش اسلام و ترویج خداپرستى، با تحمیل عقیده بر دیگر ملت‌ها و تشکیل حکومت جهانى با زور شمشیراست؟!

در غیر این صورت، دستور جهاد ابتدایى و جهاد آزادی‌بخش و دفاع از امت اسلامی و مقدسات دینی چگونه توجیه‌پذیر است؟ دیدگاه اسلام و حقوق بین الملل معاصر درباره حقوق بشر، تروریسم و سلاح  کشتار جمعی، ازجمله تولید و به‌کارگیری سلاح هسته‌ای چیست؟
ما در رویکردی تطبیقی، نسبت قانون جهاد در اسلام را با اصل منع توسل به زور در حقوق بین‌الملل معاصر بررسی و نظریه جدیدى از نگاه اسلام با عنوان «صلح مبتنى بر عدالت و دعوت» عرضه کرده ایم.

کتاب «جهاد و اصل منع توسـل به زور در اسلام و حقوق بین‌الملل معاصر» در۵۸۴صفحه و به قیمت ۱۶ هزارتومان روانه بازار نشر شد.

انتهای پیام/

کد خبر : 68495
تاريخ ثبت خبر : ۵ خرداد ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۰۹:۳۰
برچسب‌ها, , ,

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)